İstanbul Ticaret Odası Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meslek Komitesi, 18 Haziran 2014 tarihinde tasarım ve markalaşma konularının ele alındığı bir zümre toplantısı düzenledi. Oturum başkanlığını Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meslek Komitesi Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Şenol Aras’ın gerçekleştirdiği toplantıda konuşan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Servet Samsama, sektörün 200’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini ifade etti. Markalaşmanın önemli olduğunu vurgulayan Samsama, “Bunun da Ar-Ge’den geçtiğini biliyoruz. Buna rağmen bu çok maliyetli durumun ancak devlet desteği kapsamına alınmasıyla çözüleceğini de biliyoruz. Artık günümüzde tasarım yapmayan şirketlerin ayakta kalmayacağı biliniyor. Kişi sayısı gözetmeksizin bu bölümler desteklenmeli” diye konuştu. 

   Zümre toplantısına katılan sektör ve diğer kurumların temsilcileri, tekstilin önümüzde dönemdeki yol haritası için önerilerini dile getirdi. İstanbul Tekstil Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise, “Biz tekstil sektörü olarak mücevher ve savunma sanayinden sonra katma değeri en yüksek ihracat kalemiyiz. Kilo başına 24,5 dolar olan ihracat düzeyimizi 50 dolara çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

   Tasarım olmadan yurt dışında markalaşmanın imkânsız olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, tasarım ve modelhanelerin de Ar-Ge devlet desteği kapsamına alınmasını istiyor.

   Geçtiğimiz yıl 17,3 milyar dolarla otomotiv ve kimya sanayinden sonra ihracatta üçüncü sıraya yerleşen tekstil sektörünün kilo başına düşen ihracat değeri ise 24,5 dolar. Bu rakamla Türkiye ortalamasının 16 kat üzerinde olan sektör, markalaşmadaki çıkmazın modelhanelerin devlet tarafından desteklenmesiyle çözüleceğini düşünüyor.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)