Türkiye’de enerji tasarrufuna dikkat çekmek için ev ve iş yerlerinde kazak giyerek bir yılda 2 milyar dolar tasarruf sağlanabileceğine dikkat çeken Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İş Adamları Derneği (BATİAD) dünyanın en büyük kazağını üretti. Guinness Rekorlar Kitabı’na giren kazak, Bayrampaşa Belediyesi’nin binasına asıldı. Kazağın tanıtımına katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, en büyük kazağın aynısını giydi.

Kanada’da uzun süredir kutlanan ‘Kazak Giyme Günü’ her yılın 9 Şubat tarihinde Türkiye’de de kutlanmaya başlandı. Kazak giyerek, ısınmak için daha az yakıt harcanacağını ifade eden Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İşadamları Derneği (BATİAD), bu amaca dikkat çekmek amacıyla dünyanın en büyük kazağını üretti.
Bir ayda tamamlanan kazağın imalatı için 45 kişi mesai harcadı. 45 metre genişliğinde, 18 metre enindeki kazak vinç yardımıyla Bayrampaşa Belediyesi’nin binasına asıldı. İngiltere’den gelen Guinness hakemi kazağın ölçümünü yaparak dünya rekorunu onayladı.
Dünyanın en büyük kazağının tanıtım lansmanına AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kazağın üretim sürecinde emeği geçen herkese teşekkür eden Bakan Bağış, dünyanın en büyük kazağının motifleriyle yapılmış kazağı Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner ile birlikte giydi.
Kazağı Bayrampaşa’da örerek, vatandaşları enerji tasarrufuna çağırdıklarını ifade eden Başkan Aydıner,“Cari açığı beraber düşürelim. Kazak giydikten sonra kombilerin iki derece kısılması sonucunda cari açık 2 milyar dolar aşağı inecektir. Kazak burada bir simge” dedi.
Kazağın imalatının 30 günde tamamlandığına dikkat çeken BATİAD Başkanı Doğan Bakırcı, dünyanın en büyük kazağının yapılmasıyla amaçlananın enerji tasarrufuna dikkat çekmek olduğunu vurguladı.

Bakan Bağış ‘BATİAD’ı yalnız bırakmadı
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, krizden çıkış konusunda Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ilham kaynağı olabileceğini net bir şekilde gösterdiklerini belirterek, “Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilecek kadar uzun Avrupa Birliği süreci yürüttük ama mutlu sona kavuşmanın vakti geldi” dedi. Bağış, “Dünyanın en büyük kazağı Türkiye’yi ısıtacak” sloganıyla hayata geçirilen ve enerji tasarrufuna dikkati çekmeyi amaçlayan etkinlikte konuşan Egemen Bağış, dünyaya Bayrampaşa’dan çok önemli bir mesaj verdiklerini belirterek, doğaya sahip çıkmanın anlamlı olduğunu belirtti.

Bayrampaşa’yı ve BATİAD’ı Türkiye’ye duyarlılık kazandırdığı için kutlayan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü: “11 yıldır, bu kazağı ören kardeşlerimizin kararlılığını sergiledik ve Türkiye’nin her karışını ilmek ilmek dokuduk. Bugün, hamdolsun Türkiye 2002 ile kıyaslandığında çok daha güçlü, çok daha demokratik, çok daha şeffaf, çok daha saygın bir ülke. Kimileri, Türkiye’nin bu kazanımlarından rahatsız olabilirler, kimileri Türkiye’nin zenginleşmesinden, kalkınmasından rahatsız olabilirler. Tabularını tarihe gömmesinden rahatsız olabilirler ama onlara verdiğimiz rahatsızlık için özür dileyecek değiliz.”

Paris’e rekor kıran Bayrampaşa’dan gitti

Egemen Bağış, “Türkiye’nin AB sürecinde sorun çıkaranlara, engel çıkaranlara bu kazak ile mesaj veriyoruz. Kendi başınıza kazak örmeyin, Türkiye’ye kazağı ters giydirmeye kalkmayın, çünkü onun mutlu sona kavuşmasının vakti geldi” diye konuştu. Guinness Rekorlar Kitabı’na giren, 45 kişinin 30 günde tamamladığı 45 metre genişliğinde, 18 metre enindeki kazağın Bayrampaşa Belediye binasına giydirildiğini anlatan Bağış, “Krizden çıkış konusunda AB’ye ilham kaynağı olabileceğimizi net bir şekilde gösteriyoruz ve çağrıda bulunmak istiyorum, Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilecek kadar uzun AB süreci yürüttük” dedi. Etkinliğin ardından AB sürecinde yeni fasılların açılması için Paris’e gideceğini belirten Bağış, Paris’e rekor kıran Bayrampaşa’dan gitmenin ayrı bir anlamı olduğunu dile getirdi.

‘9 bin 950 metre ip kullanıldı’
Kanada’da kutlanan ‘Dünya Kazak Giyme Günü’nü Türkiye’de de kutlamaya çalıştıklarını belirten BATİAD Başkanı Doğan Bakırcı, “Kazağımız, 18 metre eninde 46 metre uzunluğunda. Kazağın imali için 9 bin 950 metre ve 500 kilogramağırlığında iplik harcandı. Kazak giydikten sonra kombilerin iki derece kısılması sonucunda 2 milyar dolar tasarruf sağlanabilir. Böylece Türkiye ekonomisine de ciddi bir katkı sağlamış olur. Buradan sesleniyorum, bu rekoru kırmaya niyetlenen olursa da, daha büyüğünü tekrar yapacağımızı da ilan ediyorum” ifadelerini kullandı.
Guinness Rekorlar Kitabı’na giren kazağın bir benzerini giyen Egemen Bağış ve Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, BATİAD Başkanı Doğan Bakırcı ve kazağı üreten Çulteks Firması Yöneticisi Osman Palas hatıra fotoğrafı çektirdi. İngiltere’den gelen Guinness Hakemi tarafından ölçülen kazağın, Peru’nun elinde olan “Dünyanın en büyük kazağı” rekorunu kırdığı belirtildi.

Dünyanın en büyük kazağına büyük ilgi
BATİAD’ın ürettiği ve Guinness hakeminin onayladığı, dünyanın en büyük kazağının tanıtım programı Bayrampaşa Belediyesi hizmet binası önündeki Atatürk Parkı’nda yapıldı. Programda, konuklara ilk olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran kazağın üretim serüveninin anlatıldığı bir video izletildi.
Vatandaşların ve basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği programın sunuculuğunu, Korhan Abay ile Deniz Akkaya birlikte yaptılar. Şenay Akay, Şebnem Schaefer ve Ece Gürsel gibi ünlü isimlerin de podyuma çıktığı defilenin finalinde, trikodan yapılmış gelinlik ve damatlık modelleri de tanıtıldı. Sektör temsilcilerinin de büyük ilgi gösterdiği etkinliğe OTİAD’ı Başkan Ali Ulvi Orhan ve Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız temsil etti.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)