OTİAD Geleneksel İftar Yemeğinde konuşan Başkan Karataş: Biz Osmanbey Olarak Sadece İyi Şeylere Odaklanalım…

OTİAD Geleneksel İftar Yemeğinde konuşan Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, Osmanbeylilere seslenerek “Gelin, 40 yıllık bir ticaret geleneğe sahip olan Osmanbey’in yeni kırk yılını hep birlikte şekillendirelim. Biz Osmanbey olarak sadece bu iyi şeylere odaklanıp kendi üzerimize düşeni yapalım. Daha iyisini üretelim, daha çok pazara gidelim ve içimizden daha çok marka çıkaralım” çağrısında bulundu.

 Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Geleneksel İftar Programı, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) desteği ile Swiss Otel’de gerçekleştirildi. İftar programına İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İTHİB Başkanı İsmail Gülle, İSO Başkanı Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, TGSD Başkanı Şeref Fayat, BMD Başkanı Sinan Öncel, LASİAD Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, TMHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, MESİAD Başkanı Yusuf Gecü, ÇSD Başkanı Bülent İyikülah, TRİSAD Başkanı Mustafa Balkuv, TİGSAD Başkanı Osman Alyüz, ÖRSAD Başkanı Fikri Kurt, TTTSD Başkanı Vehbi Canpolat, BATİAD Başkanı Aydın Erten, OTİAD eski başkanlarından Hüseyin Tanciğer, Gaffar Koca yanı sıra OTİAD Yönetim Kurul Üyeleri ve Osmanbey tekstil ve hazırgiyim sektör temsilcisi, STK yöneticileri, AK Parti, CHP, MHP ve Sadet Parti Şişli İlçe Yöneticileri, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı. Türk Tasavvuf Müziği Dinletisi’nin sunulduğu program, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Ezan-ı Şerif’i okumasıyla başladı.

 “Bir Sorun Bitiyor Bir Başka Sorun Başlıyor”

 Gecenin açılış konuşmasını yapan OTİAD Başkanı İlker Karataş, dünya genelinde yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntıların henüz durulmadığını hatırlatarak; son birkaç günde Körfez ülkelerinde yaşanan siyasi gelişmeleri endişe verici bulduklarını ifade ederek sözlerine başladı. Karataş; “Gün geçmiyor ki bir sorun bitip başka bir sorun başlamasın. Üç yıl önce başkan olarak göreve geldiğim günden beri büyük zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldık. Hamdolsun tek tek hepsinin üstesinden gelme gayretinde olduk” diye konuştu.

 “Osmanbey Malı” Sözünü Dünyaya Yayabiliriz”

 Osmanbeyin gücüne olan inancını konuşmasının her satırında dile getiren Başkan Karataş; “Bölgemizin hazırgiyimde müthiş bir üretim kabiliyetine sahip olduğunu biliyorum,  taşıdığı ticari potansiyelin sınırlarının nerelere uzanabileceğini çok net görüyorum. Oyunu kurallarına göre oynarsak ve daha çok çalışırsak, Osmanbey, sadece Türkiye’nin değil, Ortadoğu ve Balkanları içine alan geniş bir coğrafyada markalaşmış bir moda bölgesi haline gelebilir. Bir zamanlar yurtiçinde dillere yerleşen “Osmanbey Malı” sözünü bir kalite göstergesi olarak kabul ettiren büyüklerimizin mirasını ancak bu şekilde bir adım öteye götürebiliriz diye düşünüyorum” diyerek sözlerine devam etti.  Başkan Karataş, izlenmesi gereken yol ve yapılması gerekenlerin belli olduğunu şu sözlerle ifade etti: “İşimizin başında olacağız ve yatırım yapacağız. Evet çoğumuz aile şirketiyiz ama kurumsallaşma sürecini daha ciddiye alacağız. Yenilikçi olmaktan korkmayacağız, tasarımımızı güçlendireceğiz. Başta internet olmak üzere gelişen pazarlama araçlarını çok daha etkin kullanacağız”

 “Çözümü Bizler Bulacağız”

 Siyasi belirsizliklerden, dış politikadaki değişkenliklerden, döviz kurundaki dalgalanmalardan, bürokratik işlemlerin çokluğundan şikayet edilebileceğini hatırlatan Karataş, bu ülkede birilerinin ihracatı artırmak için canla başla çalıştığını da görmezden gelinemeyeceğini söyledi.  Başkan Karataş sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomi Bakanlığı’nın öncülüğünde katma değeri yüksek inovatif ürünlerin geliştirilmesi ve tasarım bilincinin yaygınlaştırılması için gösterilen çabayı takdir ve şükranla izliyoruz. OTİAD olarak bu tür programları sıcağı sıcağına Osmanbey’e aktarmaya, firmaları bu potaya girmeye teşvik etmeye çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki gövde başla birlikte uyum içinde hareket ederse varacağı yere daha kolay varır. Fakat geri dönüşler ya da katılım beklediğimiz düzeyde gerçekleşiyor mu diye baktığımızda orada da bir sorun karışımıza çıkıyor. Firmaları bu programlara girmekten alıkoyan nedenlerin bir bir ortaya konularak sorunun nasıl aşılacağını bulmak da yine bizlere düşüyor.”

 İHKİB Başkanı Tanrıverdi Sektörü Bilgilendirdi

 Daha sonra söz alan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi uluslararası fuarlar, devlet destek ve yardımları, Türk Ticaret Merkezleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi hazırgiyim ve tekstil sektörünün gündemiyle ilgili rakamsal verileri konuklarla paylaştı. Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğine vurgu yapan Tanrıverdi, daha çok çalışılması gerektiğini vurguladı. Türk Ticaret Merkezleri hakkında bilgi veren Tanrıverdi Moskova için önemli bilgiler paylaştı ve herkesi Türk Ticaret Merkezleri’ne davet ederek; bu merkezlerde büyük fırsatlar olduğunu dile getirdi.

 Sunum sonrasında OTİAD Başkanı İlker Karataş Tanrıverdi’ye seramik bir tablo takdim ederek, İHKİB’in katkılarından dolayı teşekkürlerini ifade etti.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)