İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin 22 Nisan’da gerçekleştirilen Genel Kurulu’nda, seçimlere tek aday giren İsmail Gülle yeniden başkan seçildi.

Türkiye’de tekstil sektörünün en büyük örgütü olan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) 22 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilen Genel Kurulu’nda, seçimlere tek aday olarak giren İsmail Gülle yeniden başkan seçildi. Seçime katılan 217 üyenin tamamının oyunu alan Gülle, birlikte dört yıl daha başkanlık yapacak. Genel Kurul’da üyelere hitaben yaptığı konuşmada birliğin faaliyetlerinden söz eden Gülle, görev dönemi boyunca sektörün pazarlarını Güney Amerika’dan Uzakdoğu’ya kadar genişlettiklerini hatırlattı. Doğrudan tekstil ihracatının 8,4 milyar dolar olduğunu belirten Gülle, 2 milyar doların üzerinde ev tekstili ihracatı ile de sektörün 10 milyar dolarlık dış satım performansını aştığını söyledi.

Türkiye’de üretmek adına tarafız
Konuşmasında Sabancı Holding’e ait SASA Polyester Sanayi A.Ş.’nin satılacak olmasının sektörün moralini bozduğuna dikkat çeken Gülle, bir şirketin aldığı kararlara karışma haklarının olmadığını, bununla birlikte bu durumun bir sağduyu meselesi olduğunu söyledi. Gülle, şunları söyledi: “Milli değerlerimize sahip çıkma adına uzun süre verdiğimiz uğraşlar sonucu ithalata vergiler koydurduk. Bunları yapmasaydık, çoğu yerli fabrikanın iflasını seyredecektik. Pahalı olmasına rağmen
elyaflarımızı da SASA’dan almayı sürdürdük. Tüm tekstilciler olarak, az kazansak da heyecanla yolumuza devam etmeye çalıştık. Geldiğimiz noktada SASA’nın bir köfteci markasından bile daha az bir fiyata satışı, tüm morallerimizi alt üst etti. Bizler, Türkiye’de üretmek adına tarafız. Bu satışa da karşıyız. Konuyu Rekabet Kurumu’na götüreceğiz.”

Teknik tekstilin payı yükseliyor
Konuşmasında Türkiye’nin tekstil sektöründe katma değer, marka, tasarım üzerinden rekabet eden bir ülke durumunda olduğunu hatırlatan Gülle, teknik tekstil olarak tabir edilen teknoloji yoğun ürünlerin genel ihracat içindeki payının yüzde 15’lere kadar yükseldiğine dikkat çekti. Gülle, yeni döneme ilişkin faaliyetlerini şöyle özetledi: “Türkiye’nin artık katma değer yaratan bir ülke olduğu algısını yerleştirecek stratejiler içinde olacağız. Katma değerli üretim konusunda hazırlık dönemini bitiren tekstil, gelecek 10 yıl içinde Ar-Ge ve inovasyon patlaması yapacak. Yeni pazarlara ihracatı artırmayı sürdüreceğiz. Avrupa Birliği ve Rusya halen sektörün en güçlü pazarları arasında. Gerçekleştirdiğimiz fuar etkinlikleri, ticari heyetler ve ikili görüşmelerle Güney Amerika’dan Uzakdoğu’ya alternatif pazarlarda önemli yol kat ettik. ABD başta olmak üzere Brezilya, Şili ve Kolombiya gibi Güney Amerika ülkelerine ihracatın canlanmasına önem vereceğiz. Ayrıca Orta Doğu ve Körfez ülkeleri her zaman hedef pazarlarımız olacak.”

İlker Karataş başarılar diledi
Derneğimiz OTİAD ile her zaman iyi ilişkiler içinde olan İTHİB yeni yönetimine destek olmak için seçimde hazır bulunan Başkan Yardımcısı İlker Karataş, oyunu kullandıktan sonra Başkan Gülle ve aynı zamanda OTİAD Yönetim Kurulu Üyesi de olan İTHİB Yönetim Kurulu Üyesi Vehbi Canpolatsohbet etti, başarılar diledi.

Bu yıl birlik bütçesi 11 milyon 950 bin TL
2014 yılı bütçesinin oy birliğiyle 11 milyon 950 bin TL olarak kabul edildiği İTHİB Genel Kurulu’nda, İsmail Gülle’nin başkanlığındaki yeni yönetim kurulu şu üyelerden oluştu:
· İsmail Gülle – YKB
· Şerafettin Demir – YKB Yardımcısı
· Ahmet Şişman – YKB Yardımcısı
· Ahmet Öksüz
· Vehbi Canpolat
· M. Fatih Bilici
· Mustafa Denizer
· Ali Aydın
· Eşref Akın
· Regaib Baykal
· Sultan Tepe

Foto altı:

İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, seçim sonrası yeni yönetim kurulu üyeleri ile birlikte.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)