CNR Holding kuruşlarından İstanbul Fuarcılık ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) işbirliğinde 4’üncüsü düzenlenen Türkiye’nin tek kumaş ve aksesuarları fuarı başladı.

Dünyada kumaş ve aksesuarları sektöründe, renk ve modaya yön veren trendlerin sergileneceği Texbridge Fuarı, CNR Expo İstanbul’da bugün başladı. Dünyanın en önemli fuarları arasına girme hedefiyle yoluna devam eden Texbridge Fuarı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı (UTİB) İbrahim Burkay, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, CNR Holding CEO’su Cem Şenel, OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan ve sektör temsilcilerinin katılımıyla açıldı.

Fuarın açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Ar-Ge, markalaşma, inovasyon, tasarım ve fuarlara büyük önem veren tekstil sektörü 2023 yılında önüne koyduğu 20 milyar dolar ihracat hedefini yakalayacak”dedi.

Tasarım ve modada ön plana çıkmanın artık başarının olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Büyükekşi, “Dünyada kumaş ve aksesuar denince bu fuar akla geliyor. Kumaş ve tekstil aksesuarlarındaki en son trendler burada sergileniyor” diye konuştu.

Bir yılda 50 proje

UTİB Başkanı İbrahim Burkay da bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Texbridge’in, zengin içeriğiyle her geçen gün dünyanın en önemli fuarları arasına girme hedefine yaklaştığını belirtti. Birlik olarak bir yıl içinde 50 proje yürüttüklerine ve sektörü iyice canlandırmak için önemli fuarlara öncülük ettiklerine dikkat çeken İbrahim Burkay tekstil sektörü ihracatı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Tekstilde 2012 yılını 8 milyar dolar ihracat ile kapattık. Bu yılın ocak şubat ayları toplamında ülke olarak yüzde 10 artışla 1 milyar 337 milyon dolar tekstil ihracatı, yüzde 11 artışla ve 2 milyar 808 milyon dolarla da hazır giyim ihracatı yaptık.”

Burkay, Texbridge Fuarı’nı ilk düzenledikleri 2011 yılında katılımcı sayısı 115 firma iken, bu sayıyı bugün 200’e çıkardıklarını söyledi. Texbridge’in düzenlendiği her yıl bir sonraki sezonun trendini belirlediğini ifade eden Burkay, “ Bu sezonda trend alanı, alım heyetleri, trend ve tasarım seminerleri, basın toplantıları, Business Lounge, Denim zone, Desing Lab etkinliklerimizle sektörde ses getirecek bir fuar düzenliyoruz” dedi.

Gençlerin hayalleri tasarıma dönüştü

Burkay, bu yıl trend alanının ana temasının hayaller olduğunu belirterek, UTİB ile İstanbul Moda Akademisi işbirliğinde, İMA Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programı 2. sınıf öğrencilerinin tasarımlarının fuarda sergilendiğini söyledi. Burkay fuar aracılığıyla gençlerin hayallerindeki tasarımları gerçeğe dönüştürdüklerini vurguladı.

CNR Holding Ceo’su Cem Şenel de Fuarın 20 bin metrekare alanda gerçekleştirildiğini ve Texbridge Fuarı’nın sektör ihracatının artmasında kaldıraç görevi üstleneceğini söyledi.

Fuarda ayrıca Litvanya Tekstil ve Hazır Giyim Sanayi Birliği (LATIA) ile Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) arasında, karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi için Ortak Niyet Beyanı (MOU) Anlaşması imzalandı. İmza töreni TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, UTİB Başkanı İbrahim Burkay ve Litvanya Tekstil ve Hazır Giyim Sanayi Birliği Başkanı Linas Lasiauskas’ın katılımıyla gerçekleşti.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)