İHKİB’in katkılarıyla, son dönemde daralan pazarlara alternatif oluşturması amacıyla başlatılan alım heyeti çalışmaları hız kazandı. Yeni fırsat kapıları açmak üzere Nijerya’dan 100 önemli şirketi İstanbul’a getiren İHKİB’in ilk durağı Osmanbey oldu.

 İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) katkılarıyla, son dönemde daralan pazarlara alternatif oluşturması amacıyla başlatılan alım heyeti çalışmaları hız kazandı. Bu çerçevede İHKİB, 27 Nisan – 01 Mayıs 2015 tarihleri arasında ikili iş görüşmeleri yapmak üzere Nijerya’nın önemli hazırgiyim firmalarından oluşan yaklaşık 100 kişilik alım grubunu İstanbul’a getirdi. İlk gün Dış Ticaret Kompleksi’nde birebir görüşmeler gerçekleştiren heyetin ilk durağı Osmanbey oldu. Bu kapsamda Nijerya’nın önemli alıcılarından oluşan yaklaşık 100 kişilik grup 29 Nisan’da Osmanbey sokaklarında alışveriş yaptı.

 Alım heyetleri gelmeye devam edecek

 Osmanbey’e alışveriş için gelen alım heyetinin başında bulunan İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi ve OTİAD Başkan Yardımcısı Hikmet Ünal Nijerya’dan gelen yaklaşık yüz alıcının şu an Osmanbey sokaklarında alışveriş yaptığını belirterek şunları söyledi: “Afrika’nın Kenya, Angola ve Kamerun gibi ülkelerinden de heyetlerin gelmesini sağlayacağız, bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Nijerya heyetini takiben iki-üç ayda bir bu grupları da getirmeyi planlıyoruz. Nijerya’dan getirdiğimiz 100 kişilik alım heyeti, bizzat yerinde incelemelerde bulunan İHKİB Yönetim Kurulu Üyemiz Cüneyt Mutkan ve İHKİB’den Mehmet Ali Demiray firmalarımızın taleplerine uygun alıcıları belirledi. Alım heyetinde yer alanların yüzde 50’si bayan giyim, yüzde 40’ı erkek giyim ve yüzde 10’da çocuk giyim işi yapıyor. Dengeli bir heyet olması için çaba gösterdiler. Heyetin sektörümüzün bu dönemde iş potansiyeli olumlu etkileyeceğini ve bundan sonra da bu firmalarla ilişkilerin sürekli olabileceğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.  Alım heyetinde yer alan her kişinin yaklaşık 20 bin dolar ile piyasaya çıktığını da hatırlatan Ünal, heyetin yaklaşık 2 milyon dolar harcayacağını ifade etti.

 Osmanbey’e gelen alım heyeti ile birlikte İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Ünal’ın yanı sıra Ekonomi Bakanlığı’ndan İhracat Geliştirme Uzman Yardımcısı Yavuz Selim Özden, İHKİB Hazırgiyim ve Konfeksiyon Şubesi’nden Mehmet Ali Demiray ve İlker Kaynak Demir de heyete eşlik etti. 


 Poşetler dolusu alışveriş yaptılar

 Sabah saatlerinde Osmanbey sokaklarına dağılan alım heyeti yaklaşık 6 saat boyunca alış veriş yaptı. OTİAD önünde toplanan alım heyetinden alıcıların ellerindeki alışveriş poşetleri dikkat çekti. Dergimize konuşan alım heyeti üyeleri bir daha Osmanbey’e geleceklerini söyledi. Heyetten aldığımız görüşlerin bir kısmı şöyle:


 Ajayi Adebowale Oluwafemi (Billoptions Ltd.):Üçüncü defadır Osmanbey’e geliyorum. Osmanbey ürünlerinin kalitesi ve modellerini çok başarılı buluyorum. Fiyatların biraz yüksek olmasını da anlayışla karşılıyorum, çünkü ürünlerin kalitesi çok yüksek. Heyetle gelen tüm arkadaşların çok memnun kaldığını söyleyebilirim. Çok farklı ürünleri bulma olanağımız oldu. Alışveriş yaptık, aldığımız ürünlerden daha sonra seri olarak da sipariş vereceğimizi şimdiden söyleyebilirim. İHKİB’in bu organizasyonla başarılı bir iş yaptığını söylemek istiyorum, önümüzdeki iki ay içinde tekrar Osmanbey’e geleceğim.

 Obiorah John chukwukeluba (JCO Lifted):Osmanbey’i çok beğendim… Vitrinleri, ürünleri, mağazaları, her şeyi çok güzel… Bundan sonra alışveriş yapacağım yerlerin arasına Osmanbey’i de yazdım. Her kese teşekkür ediyorum…

 Olanrewaju Lola (Tunlol Boutque Ltd.):

 Osmanbey’e ilk defa geliyorum. Ürünleri gerçekten çok kaliteli… Fiyatlar bana yüksek geldi, onu da söylemek istiyorum. Nijerya’daki tüketicinin alım gücü ile karşılaştırdığımızda bu fiyatlar biraz yüksek. Ama yine geleceğimi de söylemek isterim, çünkü Osmanbey gerçekten anlatıldığı kadar varmış…

 Andie O. Nakpodia (Frankincense İnv. Ltd.):

 Nijerya’da erkek giyim alanında perakende mağazalarımız var.  Osmanbey’e ilk defa geliyorum, çok güzel ürünleri var hayran kaldığımı söylemek istiyorum. Erkek giyimin bulunduğu sokaktan (Samanyolu) çıkmak istemedim. Alışveriş yaptım, daha geniş bir zamanda gelip yine alışveriş yapacağım. Heyetin oluşmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)