İHKİB Yönetim Kurulu organizatörlüğünde 20 Ağustos Çarşamba günü Florya Kaşıbeyaz Restoran’da öncelikli olarak “Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektöründe taklitçilik ile mücadele” konusunun görüşüldüğü bir toplantı düzenlendi.

Sektörel Dernek Başkanları İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi başkanlığında bir araya geldi. Kaşıbeyaz Restoran’da gerçekleştirilen toplantıya OTİAD’ı temsilen Başkan İlker Karataş ve Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Mutkan başta olmak üzere diğer derneklerden TGSD Başkanı Cem Negrin, LASİAD Başkanı Giyasettin Eyüpkoca, TİGSAD Başkanı İrfan Özhamaratlı, TRİSAD Başkanı Mustafa Balkuv’un yanı sıra ilgili sektör ve dernek yöneticileri katılım gösterdi. Toplantıda görüş bildiren OTİAD Başkanı İlker Karataş, taklit ürünlerle mücadelenin geniş kesimlerin bu konuda bilinçlendirmesine ve idari mercilerin bu konuda hassas davranmasına bağlı olduğuna dikkat çekerken, “Taklit markalı ürünleri piyasaya sürenler, hukuki ve cezai süreçlerin yavaş işlemesini istismar etmektedir. Bu nedenle özel sektör, idari merciler ve tüketici kuruluşları arasında etkin bir işbirliği yürütülmeli ve bu konuda toplum bilincini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılmalı” şeklinde konuştu.

Toplantıda sektör temsilcilerine sentetik filament giysilik dokuma kumaşlar ile sentetik-suni devamsız liflerden dokuma kumaşların ithalatında Bulgaristan ve Polonya’ya yönelik başlatılan önlemlerin etkisiz kılınması soruşturması ile ilgili bilgi verildi. Sektörel ihracat ve ithalatta meydana gelen güncel gelişmelerin de değerlendirildiği toplantıda; Fikri Mülkiyet Hakları kapsamında taklitle mücadele konusunda sektörel hareket planı belirlemesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Görüşmeler sonunda bir hareket planının belirlenmesi kararlaştırıldı.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)