Ankara Sanayi Odası koordinatörlüğünde, İstanbul Sanayi Odası ve Adana Sanayi Odası ortaklığıyla Kayıt Dışı İstihdamın Azaltılması Projesi kapsamında yapılan saha çalışması hakkında İSO’da bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 Ankara Sanayi Odası (ASO) koordinatörlüğünde, İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Adana Sanayi Odası (ASO) ortaklığıyla Kayıt Dışı İstihdamın Azaltılması Projesi kapsamında saha çalışması hakkında toplanan veriler ışığında İSO’da ilgili STK’ların katılımıyla bir bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.  

 Toplantıda konuşan Proje Saha Koordinatörü Dr. Yüksel Vardar, projenin çalışan ve işveren farkındalığını arttırarak kayıt dışı istihdamla mücadele için çözüm önerileri geliştirmeyi amaçladığını, sloganlarının da "çalışana fayda işverene fayda" olduğunu belirtti.

 Vardar Ankara, İstanbul ve Adana'da işgücü anketinin yapıldığı saha çalışmasında, tekstil ve konfeksiyon, gıda ve plastik sektörleriyle Ankara'da metal, İstanbul'da makine ve Adana'da orman ürünleri sektörlerinin ele alındığını kaydetti. Kayıt dışı istihdamın haksız rekabete yol açtığına işaret eden Vardar, sigorta ve vergi yükünün işletmeleri zorladığını, istihdam yükünün ağır olduğunu dile getirdi. Vardar, geçici koruma altındaki Suriyelilerin de kayıt dışı istihdamı arttırıcı etken olarak öne çıktığını ifade etti. Sivil Toplum Kuruluşlarının da görüşlerini ifade ettiği toplantıda konuşan


 OTİAD Başkanı Karataş: Önce Eğitim Sorunu Çözülmeli

 Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş görüşlerini üç başlık altında ifade ederek, “Kayıt dışı istihdamın temelinde her ne kadar yüksek vergiler ön plana çıksa da en önemli sorunun eğitimsizlik. Bir diğer sorun işletmelerin kurumsal yapı oluşturamaması ve denetim mekanizmasının eksikliği. Biz OTİAD olarak üyelerimizin eğitimine büyük önem veriyoruz; bunun için sürekli eğitim seminerleri gerçekleştiriyoruz. Bu eğitimlerin çatı kuruluşları tarafından da desteklenerek firmalarımızın bilinçlendirilmesine katkı sunmaları gerekiyor” diye konuştu.

 Toplantıya katılan diğer temsilciler de kayıt dışı istihdama karşı radikal karar alınması gerektiğini, mesleki yeterlilik belgesinin, kurumsallaşmanın, denetimin, sendikalaşmanın ve bilinçli olmanın bu sorunu azaltacağını belirtti.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)