İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar ev sahipliğinde, Rusya’da yaşanan krizle ilgili bir istişare toplantısı gerçekleşti. OTİAD Başkanı İlker Karataş’ın da hazır bulunduğu toplantıda Rusya krizini aşma yöntemleri konuşuldu.

 Rusya’da yaşanan krizi değerlendirmek ve bu konuda çözüm önerileri üretmek için 23 Mart 2015 tarihinde istişare toplantısı düzenlendi. Saat 17.00’de İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleşen toplantıya OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş ve Genel Sekreter Sami Kurt da katıldı. İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Servet Samsama, İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, LASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gecü, BATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erten, TGSD Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Fayat ve sektör temsilcileri katıldı. Akşam yemeği ile başlayan toplantının açılış konuşmalarını Çağlar ve Gülle yaptı. Çağlar konuşmasında; mevcut krizi aşmak adına birlik ve beraberlikle hareket etmenin önemine değindi. 23 Mart 2015 tarihinde sabah saat 9.00’da İTHİB’in düzenlediği toplantıyı örnek göstererek; “Yapmış olduğunuz bu organizasyonu duyunca hemen harekete geçerek sorunları hep birlikte çözmenin yollarını aramamız gerektiğini düşündük. Geldiğimiz bu aşamada güçlerimizi birleştirmeli, ne yapacaksak birlikte yapmalı ve sorunları hep birlikte aşmalıyız. Rusya krizi ile ilgili olarak yetkili mercilerle toplantılar gerçekleştiriyoruz. Hepimiz el ele verip, sektör temsilcisi arkadaşlarımızı da yanımıza alarak büyük ve zengin bir organizasyon yapmalı ve bundan iyi sonuç almalıyız. Yapacağımız bu eylem birliği ile sorunları rahatlıkla aşacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 “Hassas bir dönemden geçiyoruz”

 Açılış konuşmalarından sonra söz alan Karataş konuşmasında genel olarak sektörde yaşanan bu krizin nelere sebep olduğunu açıkladı. Avrupa, Ortadoğu ve Yakındoğu pazarlarını inceleyerek bu pazarların da kriz yaşayan pazarlar olduğunu ifade etti. “Bugün Rusya’ya baktığımız zaman tüm dünyada yaşanan bu siyasi ve ekonomik krizleri görmemiz mümkün. Dünyadaki ekonomik verilere baktığımız zaman tüm para birimlerinde bir değer kaybı söz konusu. Bu durum talep daralmasını beraberinde getiriyor. Türkiye’de uygulamış olduğumuz ticari sistem dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir sistem. Ticari hesaplarımızın kaydını düzenli bir şekilde tutamıyoruz ve dolayısıyla ekonomik açığımız meydana geliyor. Bu tür krizler baş gösterdiği zaman ise bu sistemsizlik karşımıza çıkıyor ve krizi aşmakta zorlanıyoruz” şeklinde konuşan Karataş, ne olursa olsun motivasyon ve moral bozukluğu yaşanmaması gerektiğini belirtti. Sivil toplum örgütlerinin liderleri olarak bu duruma son derece hassas yaklaştıklarını söyleyen Karataş daha sonra çözüm önerilerine değindi. Bu aşamada en büyük desteği devletten görmeyi beklediklerini ifade eden OTİAD Başkanı: “Devletin ticari yollarımızı desteklemesini bekliyoruz. Lojistik anlamda sıkıntılar yaşıyoruz. Gerek Avrupa’ya gerek Ortadoğu’ya yapmış olduğumuz sevkiyatlarımızda zorluklar yaşıyoruz. THY’nin mevcut ihracat bedellerinin düşürülmesi, yapacağımız ticari anlaşmalarda kolaylık sağlayacaktır” sözleriyle bu aşamadaki desteklerin önemine dikkat çekti.

 Daha sonra söz alan katılımcılar, Rusya krizi üzerine değerlendirmelerde bulunarak çözüm önerilerini sundular.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)