İTHİB ile bir araya gelen sektörel dernekler, yaşanan ekonomik kriz ve Rusya krizini aşma yöntemleri değerlendirildi.

 Rusya’da yaşanan kriz ile ilgili olarak tekstil sektöründeki sorunların çözümüne yönelik olarak Moskova’da gerçekleştirilecek incelemeler ve çalışmalara ilişkin, dernek temsilcileri ile İTHİB yönetim Kurulu Üyeleri 23 Mart’ta Dış Ticaret Kompleksi’nde bir araya geldi.  Toplantı İTHİB Başkanı İsmail Gülle ev sahipliğinde, OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, BATİAD Başkanı Aydın Erten, MESİAD Başkanı Yusuf Gecü, TTTSD Başkanı Vehbi Canpolat, İTHİB Yönetim Kurulu üyeleri ve diğer sektör temsilcileri katıldı.

 Toplantıda, İTHİB tarafından Türk tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün mevcut durumu ve ihracatın gidişatı hakkında yapılan sunumun ardından, son dönemde Rusya’ya yapılan ihracatın gerilemesi üzerinde duruldu. Yapılan değerlendirmelerde Rusya’da yaşanan krizde tekstil ve hazır giyimin en fazla etkilenen sektör olarak öne çıktığı tespiti yapılarak, bu durumun Rusya’ya olan ilginin azalmasına yol açmaması gerektiği ve kriz zamanlarında kriz yaşanan ülkeye daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğinin önemine vurgu yapıldı.

 “Bu krizden de ders çıkaracağız”

 Toplantıda ayrıntılı bir değerlendirme yapan OTİAD Başkanı İlker Karataş, çözüm yolları üzerinde durdu, dünyada yaşanan krizin moral ve motivasyon kaybına yol açmaması gerektiğini ifade ederek, “Yaşanan sıkıntıların sınırlarının genişlediğini görüyoruz. Türkiye’nin, sektörümüzün ihracat rakamlarına baktığımız zaman, yaşanan sıkıntıların bölgesel değil dünya çapında olduğu ortaya çıkıyor. Çözüm yollarını aramaya çalışırken, kendimize çekidüzen vermemiz de gerekiyor. Çünkü her kriz bazı konularda ders çıkartmamıza da fırsat veriyor. Fırsatı da iyi değerlendirmek lazım diye düşünüyorum. 90’lardan bu yana yaşadıklarımız bize çok şey öğretti, bu krizden de çıkarmamız gereken dersler olduğu kesin. Burada öne çıkan iki nokta, önemli diye düşünüyorum. Bir, açık hesaplar üzerinden yapılamayan tahsilat sorunu; diğer bir sorun ise Rusya’da yaşanan kriz dolayısıyla taleplerin düşmesi” dedi. Karataş, bunun tek sorumlusunun yaşananlar olmadığı, bizden de kaynaklanan sıkıntılar olduğunu dile getrdi. 

 Geçtiğimiz günlerde CPM Fuarı vesilesiyle İHKİB tarafından Rusya’da gerçekleştirilen basın toplantısını hatırlatan Başkan Karataş bu toplantı hakkında bilgi verdi ve çözüm önerilerini dile getirdi: “Devlet avroya kur sübvansiyonu yapmalı. THY kargo lojistikte indirim yapmalı. Ara sıra kısa süreli yaptığı kampanyaları, belirlenmiş ülkelere uzun süreli hale getirmeli. Siyasi söylemlerin ekonomiyi direkt etkiler durumundan çıkması gerekiyor. Firmalar olarak mali tablolarımızı daha gerçekçi gözlem ve denetim altında tutmalıyız.”

 Toplantı sonrası Rusya’ya güçlü bir heyet oluşturularak gidilmesi gerektiği görüşü öne çıktı ve sektörün tüm bileşenlerinin bir araya gelerek sağlam bir duruş sergilemesi gerektiği vurgulandı.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)