FASHIONİST Fuarı; abiye, gelinlik ve damatlık modasının dünyaca ünlü marka ve tasarımcılarını ikinci kez İstanbul’da ağırlıyor. Bu yıl 300 milyon dolarlık bir iş hacmi yaratmayı hedefleyen FASHIONİST’i 65 ülkeden 25 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Ziyaretçiler 3 gün boyunca firmaların 2015 abiye, gelinlik ve damatlık kreasyonlarına ait 5 binden fazla yeni modeli görme şansını yakalayacak.

  Osmanbey’in abiye giyim alanındaki bilinirliğini dünya ile buluşturmak ve sektörünün ihracatını artırmak amacıyla Patika Fuarcılık, Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) iş birliğinde ikinci kez organize edilen Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı başladı. Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde, 23 Kasım 2014 tarihine kadar sürecek fuarın açılış töreni, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, OTİAD Başkanı İlker Karataş, İTO 38. Komite Başkanı Şenol Aras, Patika Fuarcılık Genel Müdürü Didem Cılga, TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, BATİAD Başkanı Aydın Erten, MESİAD Başkanı Yusuf Gecu, ASKON Tekstil Sektör Başkanı Nesim Ayyıldız, Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği Yönetim Kurulu ve üyelerininkatılımıyla yapıldı.


  “Turkey Discover the Potential”

  Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş, Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmasında “Ne mutlu bize ki geçtiğimiz yıl iyi bir başlangıç yaparak bu tereddütleri silen ve geleceğe umutla bakmamıza neden olan FASHIONİST, şimdi kapılarını ikinci kez açıyor” dedi. Dünyanın kaygı verici bir biçimde git gide daha karmaşık hale geldiğine vurgu yapan Karataş, şunları söyledi: “Biz neyi, nasıl yapmamız gerektiğini ve bundan sonra nasıl hareket etmemiz gerektiğini artık çok daha iyi biliyoruz. İhraç ettiğimiz her üründe dünyaya, Turkey Discover the Potential (Türkiye Potansiyelini Keşfet) çağrısı yaparken, sahip olduğumuz değerlerin, tekstil ve hazır giyim için nasıl bir ticari potansiyel oluşturduğunun da farkındayız. Her ülkeye nasip olmayan köklü bir tekstil geçmişi, hazır giyimdeki üretim gücü ve firmalarımızın edindiği ihracat deneyimi öyle bir anda kazanılmış değerler değil. Hepsinde zamana yayılmış binlerce insanın çabası ve alın teri var. Yine aynı şekilde bir marka şehir haline gelen eşsiz İstanbul’un jeopolitik konumunun sağladığı avantajı da bu değerler arasında saymak gerekiyor. Yani temelimiz, harcımız çok sağlam. Ayağımız yere sağlam basıyor.”


  “Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir”

  Abiye, gelinlik ve damatlık konusunda İstanbul’un büyük bir fuar açığını kapatan FASHIONİST’in aynı zamanda hazır giyimin diğer kollarına da ilham veren öncü bir rol üstlendiğini hatırlatan Karataş, “Bildiğiniz gibi Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği olarak geçtiğimiz aylarda erkeklere yönelik bir ihtisas fuarını gündemimize aldık. Allah nasip ederse, onu da en kısa sürede hayata geçireceğiz. Yeni pazarlar, güçlü bağlantılar ve en önemlisi yepyeni deneyimler sayesinde bir hazır giyim üssü olan ülkemizin, moda ihraç eden küresel markalar çıkararak 2023 hedefine bir adım daha yaklaşacağına inanıyorum.

  Tabi burada şunu da hatırlatmakta fayda var: Çıkabilecek her engele ve olumsuzluğa rağmen bu organizasyonların sürekliliği ve sürdürülebilir olması her şeyden daha önemlidir. Çünkü,“Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir.” Başarmak istiyorsak inanarak ve kararlı bir biçimde yolumuza devam etmek zorundayız” dedi.


  Tanrıverdi: Markalaşmak gerekiyor

  Açılışta konuşan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise markalaşma konusuna değindi ve dünyadaki markalaşma süreçlerinden örnekler verdi. Osmanbey’in sahip olduğu potansiyeli iyi değerlendirmek gerektiğini vurgulayan Tanrıverdi, markalaşmadan katma değeri yüksek ürünleri gerçek fiyatından dünya pazarlarıyla buluşturmanın mümkün olmadığı söyledi.

  25 bin metrekare alanda gerçekleşiyor

  Osmanbey Tekstil İşadamları Derneği desteği ile Patika Fuarcılığın organize ettiği 21-23 Kasım 2014 tarihleri arasında Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 30’un üzerinde yerli ve yabancı tasarımcı ile yüzün üzerinde abiye, gelinlik ve damatlık markası, 2015 yılı kreasyonlarını “FASHIONİST” Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı’nda sergiliyor. Fuara, ulusal ve uluslararası abiye, gelinlik, damatlık üreticilerinin yanı sıra pek çok ünlü markanın satın alma yöneticileri de katılacak.

  25 bin metrekarelik bir alanda düzenlenen FASHIONİST’te bu yıl, sektöre yön veren 120 seçkin firmanın en şık ve en özgün abiye, gelinlik ve damatlıkları moda severlerle buluşacak.

  Fuar boyunca yerli ve yabancı tasarımcıların gerçekleştirileceği birbirinden renkli defilelerin yanı sıra yüzlerce ünlü markanın düzenleyeceği sergi ve gösterilerle, 2015 yılının abiye, gelinlik ve damatlık modası tanıtılacak.

  Türk tasarım ve markaları dünya pazarına açılıyor

  Abiye, gelinlik ve damatlıkta Türk tasarımcıları ile Türk markalarına, Avrupa başta olmak üzere Rusya, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Afrika pazarında yeni ufuklar açan fuar, bu yıl 65 ülkeden 25 bin kişinin üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapacak. İlk yılında 47 ülkeden 12 bini yabancı olmak üzere 18 bin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan Fashionİst, ünlü tasarımcıların özgün modelleri ve markaların yeni kreasyonları ile dünya moda trendlerini belirleyen bir organizasyon olmayı hedefliyor.

  Geçtiğimiz yıl katılımcılarına 150 milyon dolarlık bir iş hacmi sağlayan ve bu yıl 300 milyon dolarlık bir iş hacmine ulaşması hedeflenen Fashionİst Fuarı, Türk tekstil sektörü ile Türk abiye modasına yön veren Osmanbey tekstil sanayicilerine yeni ve büyük pazarlar yaratması açısında da büyük bir önem taşıyor.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)