İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) çatısı altında toplanan hazır giyim, tekstil, deri ve halı ihracatçıları, finansman ihtiyacına çözüm yollarını konuşmak üzere Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli ile bir araya geldi. Polat Renaissance Otel’de gerçekleşen toplantıda ihracatçıların finansman konusunda karşı karşıya bulundukları sorunlar ve çözüm yolları konuşuldu. Yıldırım ve Gergerli, son düzenlemelerin ardından ortaya çıkan yeni fırsatları İTKİB üyeleri ile paylaştı.

 İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) çatısı altında toplanan hazır giyim, tekstil, deri ve halı ihracatçıları, finansman ihtiyacına çözüm yollarını konuşmak üzere Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve KGF Genel Müdürü Gergerli ile bir araya geldi.

 Toplantıda konuşan KGF Genel Müdürü Gergerli, reel sektör ile finans sektörünün Türkiye'nin büyümesi için el ele vermesi gerektiğini belirterek, KGF'nin bu noktada devreye girdiğini kaydetti. Asıl amaçlarının Türkiye'nin daha çok üretmesi, istihdam sağlaması ve ürettiğini satması olduğunu ifade eden Gergerli, şunları kaydetti: “KGF sadece KOBİ'lere destek vermek için yola çıkmış. Bugün geldiğimiz noktada sadece KOBİ'lere değil, KOBİ dışı dediğimiz daha büyük ölçekli işletmelerin de sistemden yararlanması gerektiğine inanan bir yapıya dönüşüyor. KOBİ dışı işletmelerin sistem için önemini daha yeni yeni konuşmaya başladık. İhracatçı firmaların sadece yüzde 11'i KOBİ geriye kalan yüzde 89'u KOBİ dışı. Dolayısıyla sadece KOBİ'lere odaklanarak ihracatı ve döviz kazandırıcı faaliyetleri finanse etmemiz mümkün değil. Sadece KOBİ değil, KOBİ dışı işletmelerin de bu sistemde daha fazla aktif olması gerektiğine inanıyoruz ve onlara destek vermek istiyoruz.”

 Gergerli, kendilerinin doğrudan kredi vermediklerini anlatarak, krediyi bankaların verdiğini, kendilerinin bankalara kefalet desteği sunduklarını ve onların daha rahat kredi vermelerini sağladıklarını söyledi. Bankaların kredi vermek isterken bazı kurallara bağlı olduğunu, istediklerine istedikleri şekilde kredi veremediğini anlatan Gergerli, “Zaman zaman teminat problemleri ortaya çıkıyor. O zaman biz devreye giriyoruz. ‘Firmaya siz kredi verin, biz bu firmaya güveniyoruz’ diyoruz. Hiçbir bankanın kabul etmediği gayrimenkulleri alarak kredi vermelerini sağlamak istiyoruz. Bankaların risk primini ortadan kaldırıyoruz. Bankaya ‘eğer para batarsa aynı gün parayı biz öderiz’ diyoruz, devlet arkamızda. Her kullandırılan kredi için sermaye ayırması gerekiyor. Orada da bizim verdiğimiz kefaletin karşılığı şu anlama geliyor; ‘Hiç karşılık ayırma, çünkü biz varız’ diyoruz” şeklinde konuştu.

 “Limitlerde revizyon olacak”

 Gergerli, hem reel sektörü hem de finans sektörünü regüle eden bu alanda vitamin görevi gören bir fonksiyonlarının olduğunu aktardı. Kendilerinin internet sayfasından her türlü başvurunun yapılabildiğini dile getiren Gergerli, sözlerine şöyle devam etti: “Bize doğrudan gelinebilmesi için KOBİ olması gerekiyor. 1,5 milyon dolara kadar olanlara sadece doğrudan teminat mektubu veriyoruz. Bunun dışındaki taleplerin de mutlaka banka vasıtasıyla Eximbank'a gitmesi gerekiyor. KOBİ'lerde 3 milyon dolara kadar, daha büyük işletmelerde de 20 milyon dolara kadar Eximbank kredilerini bizim vasıtamızla kullanma imkanınız var. Her işlem için işletme, yatırım kredilerinde de kefil oluyoruz. Yeni yasal düzenlemeyle bizim limitlerimiz 250 milyar liraya kadar artıyor. Yasa çıktı Bakanlar Kurulu kararı çerçeveyi düzenleyecek. O çerçeve ile birlikte bu limitlerde de revizyon olacak. Bir müjde… KOBİ dışında da belli bir limite kadar doğrudan teminat mektubumuzun Eximbank'a verilmesi yöntemiyle kredi imkanı sağlayacağız. Mevcutta 1,5 milyon dolara kadar banka olmaksızın doğrudan mektup veriyoruz Eximbank'a, bu yöntemin KOBİ dışı için de yeni düzenlemeyle devreye almayı planlıyoruz. Hazinemizle de görüştük. Limit henüz belli değil." Eximbank işlemlerindeki garantörlüklerinin yüzde 100'e kadar olduğunu vurgulayan Gergerli, yatırım yapmaktan, büyümekten endişe edilmemesi gerektiğini söyledi. Gergerli, katıldığı bir toplantıda 2017 büyümesi için yüzde 2,7-2,8 öngörülerinin yapıldığı ifade ederek, "Bizim bu projemizle inşallah artı yüzde 1,5 büyüme gibi projeksiyon yapıldı. Siz daha çok üretir ve satarsanız bu ülke büyüyebilir" şeklinde konuştu.

 “G. Kore’den Sonra İkinci Exim Kuruluşuyuz”

 Toplantıda konuşan Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise, bankanın kuruluşundan bu yana yaşanan gelişmeleri anlatarak, genel müdürlüklerinin İstanbul'da olduğunu, Ankara ve İzmir'de bölge müdürlüklerinin bulunduğunu söyledi.İhracatçılara verdikleri desteklerden bahseden Yıldırım, 2016'da ihracatçılara 22 milyar doları kredi, 11 milyar doları sigorta desteği olmak üzere 33 milyar dolarlık destek sağladıklarını aktardı. Yıldırım, "Yani geçtiğimiz yıl Türkiye ihracatının yüzde 22,7'si desteklendi. 2017 hedefi 40 milyar dolar destek. Yani Türkiye ihracatının yüzde 26'sını desteklemek. Dünyada ihracatçısını Güney Kore'den sonra en fazla destekleyen exim kuruluşuyuz. Güney Kore'nin üzerine çıkıp dünyada ihracatçısını en fazla destekleyen olmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.


 “TL Ve Döviz Kredilerinde Diğer Bankalara Göre Avantajlıyız”

 Türkiye'deki ihracat kredilerinin bugün itibarıyla yüzde 44'ünün Türk Eximbank tarafından verildiğini ifade eden Yıldırım, son yıllarda oranın arttığını, geniş ürün yelpazesine sahip olduklarını bildirdi. Yıldırım, toplam 28 farklı kredi programlarının olduğunu belirterek, TCMB kaynaklı kullandıkları reeskont kredinin Türkiye'nin en düşük maliyetli kredisi olduğunu vurguladı. Eximbank'ın TL bazlı kredilerde diğer bankaların mevcut oranlarıyla kıyaslandığında ortalama 6 puan, döviz kredilerinde ise 2-2,5 puan gibi faiz avantajı olduğunu anlatan Yıldırım, bunun ihracatçılar için öneminden bahsetti.


 “Alıcı Kredilerini Artırmak İstiyoruz”

 Yıldırım, döviz kazandırıcı hizmette bulunanları, uluslararası projeleri ve ihracat yapanları desteklediklerini belirterek, "Uluslararası projelerde biz de iyiyiz. Şu anda 7 ülkede 1,3 milyar dolarlık projelerimiz var. Önümüzdeki aylarda gündemimizde olan projeleri eklersek Türk Eximbank'ın yurt dışında 2 milyar doları aşan bir proje destek portföyü var" dedi. İhracatçılar için önemli olduğunu düşündükleri ve büyümek istedikleri alanın alıcı krediler tarafı olduğunu dile getiren Yıldırım, kendilerinin bu alanda zayıf olduklarını, şimdiye kadar kullanım tutarının 30 milyon dolara ulaştığını bildirdi. Yıldırım, alıcı kredilerini artırmak, ihracatçıların alıcılarına destek olmak istediklerini kaydederek, bu konuda Ekonomi Bakanlığının verdiği desteklerden bahsetti.


 “238 Ülkede Sigorta Desteği Sunuyoruz”

 Yıldırım, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Ermenistan, Kuzey Kore ve mevcut durumları nedeniyle Suriye ile Libya hariç dünyanın 238 ülkesinde sigorta desteği sağladıklarını belirterek, Türkiye içinde de alacak sigortası yaptıklarını ve bu konuda iyi durumda olduklarını söyledi.

Dünyanın en iyi pazarlarında en iyi şirketleri için bile sağlam alıcı olmadığını dile getiren Yıldırım, sigortanın ticari ve politik risklere karşı yapılması gerektiğini vurguladı.
Yıldırım, “Sizi iş yaptığınız şirketlerle, alıcılarla ilgili biz önemli bilgiler alıyoruz. O ülkelerde mevcut veya potansiyel müşterileriniz hakkında güncel bilgilere sahibiz.” ifadelerini kullandı.

 “TL İhtiyacına Daha Çok Cevap Vereceğiz”

 Türk Eximbank'tan ihracatçıların 3-4 konuda yoğunlaşan talepleri olduğunu ifade ederek, "Bizden daha çok TL istiyorsunuz. Hemen hemen bütün şirketler bizden daha çok TL istiyor. Biz de bunun için sermayemizi önceki ay 3,7 milyar TL'den 10 milyar TL'ye çıkardık. TL ihtiyacınıza daha çok cevap vereceğiz" dedi.

 Yıldırım, orta ve uzun vadeli kredi taleplerin yoğun şekilde geldiğini kaydederek, "Şunu da belirtmek isterim ki geldiğimiz noktada bilançomuzdaki kredilerin yüzde 37'si orta ve uzun vadeli krediler. Yıl sonuna doğru bu oranın yüzde 40'a çıkmasını bekliyoruz" diye konuştu.

 Kendilerinden sigorta desteği alan şirketlerin en fazla Avrupa Birliği ülkeleri ile çalıştığını belirten Yıldırım, Afrika pazarı için de hükümetin destek paketi açıkladığını, kendilerinin de bu konuda ellerini taşın altına koyacaklarını ve ihracatçıların yanında olacaklarını bildirdi.

Yıldırım, son dönemde ekonomik alanda açıklanan destek ve teşvik paketlerinin çok önemli olduğunu ve bu desteklerin getirilerinin uzun dönemde daha iyi hissedileceğini ifade etti.

 “Diğer Eximler İle Beraber Çalışmak İstiyoruz”

 Yıldırım, diğer ülke Eximbankları ile ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Gerek ihracat gerekse yurt dışı projelerde birden fazla exim ile bir projeyi finanse edebilirsiniz. Örneğin ABD ile bu anlaşmamız var, Rus-Kırgız fonu ile bu anlaşmayı yaptık. İtalya ile 22 Şubat'ta imzalayacağız. Ay başında eximlerle ilgili toplantımızda bu konuda biraz başladığımız ama sonuçlandıramadığımız anlaşmalar var. Onlara yoğunlaştık, birkaç ülke ile de bu yılın ilk yarısında tamamlamak istiyoruz, İngiltere, Belçika olabilir."

 Toplantıya Yoğun Katılım Oldu

 İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise firma sahiplerinin toplantıya katılmasının sevindirici olduğunu söyledi.

 İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle de çok önemli bir süreçten geçildiğini ifade ederek, "Çözüm ve reçete burada bulunuyor" dedi. Gülle, toplantıdan çıkacak neticenin Türkiye'nin ihracatına, kendilerine ve sektörlere yardımcı olacağını vurguladı.

 Toplantıya katılarak söz alan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise KGF'nin kaynakların akılcı dağılımına karar vereceğini belirterek, “Bu sistem çok efektif hale geldi. Tüm ihracatçılarımızın yararlanması lazım” dedi.

 İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) çatısı altında toplanan hazır giyim, tekstil, deri ve halı ihracatçıları, finansman ihtiyacına çözüm yollarının konuşulduğu buluşmaya OTİAD’tan da yoğun bir katılım oldu. Başkan İlker Karataş’ın yanı sıra Başkan Yardımcısı Cüneyt Mutkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Rıdvan Kandağ, Ekrem Karakaya, Yako Mizrahi ve Sarven Okçu hazır bulundu.

 Toplantıda ihracatçıların finansman konusunda karşı karşıya bulundukları sorunlar ve çözüm yolları mercek altına alınırken Yaklaşık 600 sektör temsilcisi hazır bulundu. Konuşmalar sonrasında soru-cevap kısmına geçilen toplantı, yaklaşık üç saat sürdü.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)