Rusya, Irak, Suriye başta olmak üzere yakın coğrafyamızda silahların susması ve yeni yatırımların gerçekleşmesi halinde 3 yılda 25 milyar dolar ihracat sınırını aşacaklarını söyleyen Negrin, “Bu hedefimizi tutturmak için 27 Aralık’ta Ekonomi Bakanlığı ile yapacağımız çalıştayı iple çekiyoruz” dedi.

  Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin, 2014’ü 19 milyar dolar ihracat ile kapatacaklarını belirterek, başta Rusya olmak üzere komşu ülkelerdeki gerilimin sona ermesi halinde 3 yıl içinde 25 milyar doları yakalayacaklarını söyledi. TGSD’nin Kimtex Tekstil sponsorluğunda düzenlediği Gelecek Satın Alma Stratejileri ve Beklentileri Paneli’nin açılışında konuşan Negrin, hazır giyimin 2014’de pek çok sanayi sektörünün üzerinde performans gösterdiğine dikkat çekti. Yıllık ihracatın yüzde 10 artarak 19 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Negrin, “Toplam iç satışlar yüzde 8 artarak 54 milyar TL’ye, modern perakende satışları ise yüzde 10 artarak 37 milyar TL’ye ulaştı. Sanayi üretiminde ise sadece yüzde 2’lik büyüme yaşandı” dedi.


  “İhracatta yüzde 8-10 arası artış hedefliyoruz”

  Cem Negrin, 2015 yılında ihracatın yüzde 8-10 arasında artarak 20-21 milyar dolar seviyelerine ulaşacağını ifade etti. İç pazar yüzde 8-10 arasında büyüme ile 60 milyar TL’ye, modern perakende satışların da 40 milyar TL’ye yaklaşacağını bildiren Negrin, şöyle devam etti: “2015’de ailelerdeki petrole bağımlı harcamaların düşmesinden dolayı alışverişe daha çok bütçe ayrılmasını bekliyoruz. Bu da doğrudan hazır giyim harcamalarının artması anlamına geliyor. Yeni yılda da Avrupa Birliği pazarı daha öncelikli ve önemli olacak. Euro-dolar paritesindeki gerileme ve bölge pazarlarımızdaki sıkıntılara rağmen ihracatta yüzde 8-10 arası artış hedefliyoruz. Bunun yanında Rusya, Irak, Suriye başta olmak üzere yakın coğrafyamızda silahların susması halinde ciddi bir sıçrama yaparız. Bunu gerçekleştirebilmemiz için mutlaka yeni yatırımların da hayata geçirilmesi gerekiyor. Tüm bunların gerçekleşmesi halinde 3 yılda 25 milyar dolar ihracat sınırını aşarız.

  Bu hedefimizi tutturmak için 27 Aralık’da Ekonomi Bakanlığı ile yapacağımız çalıştayı iple çekiyoruz. Öte yandan biz ihracatımızı artırırken ithalatın da arttığını gözlemliyoruz. Bu yıl 2,5 milyar dolar düzeyinde olan hazır giyim ithalatının 2015’de 3 milyar dolara çıkmasını bekliyoruz. 2015 yılında performansımızı olumsuz etkileyecek unsurların başında kumaş girdilerindeki koruma önlemlerinin sürmesi ve dahilde işleme rejimi düzenlemesi ile getirilen olanakların sınırlanması gelecek.”

  Gözek: Tekstil Bakanlığı kurulmalı

  Kimtex CEO’su Tanzer Gözek de tekstilin önemine dikkat çekerek, “En büyük 10 holdingden 5’i tekstil kökenlidir. Koca bir sektör olan tekstilin potansiyel hacmi 60 milyar dolar civarında. Bunun için turizmde olduğu gibi tekstilde de bir bakanlık olması gerekiyor. Sektörümüzde kalite, tasarım, pazarlama ve verimlilik hepimizin önceliği. Ayrıca markalaşmak için de üretim, kalite ve tasarım gerekiyor. Bunun için biz sektörde birlikte kuvvetliyiz” dedi.

  Tekstil sektörünü bir ağacın köküne benzeten Gözek, dalların kumaş, yaprakların konfeksiyon, meyvelerin ise markalar olduğunu söyledi. Kimtex olarak İstanbul Moda Akademisi’nin genç yeteneklerine de destek verdiklerini belirten Tanzer Gözek’in konuşmasının ardından Kimtex’in kumaşlarıyla Selim Baklacı tarafından tasarlanan mini bir defile sergilendi.

  Risk ve avantajlar anlatıldı

  Gelecek Satın Alma Stratejileri ve Beklentileri Paneli’ne katılan Marks & Spencer Bölge Müdürü Didem İleri, Nike Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Satin Alma ve Üretim Direktörü Cem Yavuz, Best Seller Türkiye Tedarik Direktörü Aylin Çetindağ, New Look Turkey Genel Müdürü Arzu Ulu, Perseus Genel Müdürü Bülent Alkanlı, LCW Tedarik Direktörü Şenol Dallı ile KOTON Tedarik Direktörü Akın Şimşek sektörün satın alma noktasında karşılaşabileceği risk ve avantajları anlattılar.

  Üreticilerin büyük ilgi gösterdiği panelde, OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, Genel Sekreter Sami Kurt ve Ar-Ge ve Dış ilişkiler Sorumlusu Zuhal Güden de hazır bulundu.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)