‘İhracatın Yıldızları’ ödülleri sahiplerini buldu…

Hazır giyim, tekstil, deri, ve halı sektörlerindeki başarılı firmalar, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İTKİB) düzenlediği İhracatın Yıldızları Gecesi”nde ödüllerini aldı. Yüz otuz üç firmanın platin ödül aldığı geceye sanatçı Sibel Can damgasını vurdu.

Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkaı İlker Karataş ve dernek üyelerinin de katıldığı İhracat Yıldızları Ödül Töreni’ne Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak ile İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı Uğur Uysal’ın yanı sıra İTKİB çatısı altında yer alan bin beş yüz davetli katıldı.

Törende konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ihracatçıların, yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin 4.3’lük büyümesine net ihracatla tam 2.7 puan katkı verdiklerini belirtti. İnovasyon vurgusu yapan Büyükekşi bu amaçla Türkiye’de iki yıldır inovasyon haftası düzenlediklerini ifade etti.

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise konuşmasında tekstille birlikte Türkiye’nin en büyük ihracatçı sektörü olduklarını vurguladı. Tanrıverdi sözlerine şöyle devam etti; ‘Hazır giyim ve tekstil sektörü olarak geçen yıl toplam 27.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Deri ve halıyı kattığımızda bu rakam 30 milyar doları buldu.”

İTHİB Başkanı İsmail Gülle de, tekstilin ekonominin en önemli sektörleri arasında ilk sırada yer aldığına dikkat çekti. İtalya’nın en çok ihracat yapılan ikinci ülke olduğunu söyleyen Gülle; “Geçmişte fasoncu dedikleri sektör bugün ihracatın yüzde 15’ini teknik tekstil alanında yapıyor” dedi.

Konuşmaların ardından yüksek performans gösteren 133 firma platin ödüllerini aldı. Geceye katılan bin beş yüzün üzerinde ihracatçı gecenin sonunda ünlü sanatçı Sibel Can’ın şarkılarıyla coştu.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)