İstanbul Sanayi Odası (İSO) sorunlarının konuşulduğu gelenekselleşen meslek komiteleri ortak toplantısı İstanbul Ceylan Otel’de yapıldı. Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş, OTİAD dernek üyeleri, İSO Yönetim Kurulu ve meslek komitesi üyelerinin de katıldığı toplantının en önemli konuğu Maliye Bakanı Mehmet Şimşek oldu.

    Toplantı İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın konuşmasıyla başladı. Bahçıvan sanayicilerin sorunlarına değinerek Ortadoğu’da yaşananların Türkiye’yi olumsuz yönde etkilediğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; “Ortadoğu’da, özellikle de güney komşularımızda bazı değişikliklere hepimizin hazır olması gerekiyor. Sanayici olarak sürpriz şoklara göre değil proaktif hazırlıklar yaparak bu değişim sürecini kendi açımızdan iyi yönetmeliyiz. Ülkemiz ancak bunu yaparsa, güneyinde seyreden olumsuz tabloyu ekonomisi için bir faydaya çevirebilir.

    Ülkemizdeki vergi gelirlerinin büyük bölümünün tüketim üzerinden alınan dolaylı vergilerden oluştuğunu ifade eden Bahçıvan, vergi affı konusuna değinerek. “Vergi affı müessesesi toplumsal vicdan açısından giderek rahatsızlık yaratmaktadır, eğer bundan vazgeçilmeyecekse bu sorumluluğunu disiplinli bir şekilde uygulayan vergi mükelleflerine de takdir ödüllendirme sistemi uygulanmalı” dedi.

    İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ardından on bir meslek komitesi üyesi sanayicilerin sıkıntılarını ele alarak, değerlendirmelerini yaptılar. Daha sonra meslek komitesi üyelerinin sorunlarını dinleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kürsüdeki yerini aldı. Şimşek söze ‘En büyük sermayemiz girişimcilerimizdir. İşbirliği, ortaklık, dialog bizim sihirli kelimelerimizdir’ diye başladı ve sözü Bahçıvan’ın da belirttiği vergi affı konusuna getirdi. Şimşek; “Bu bir af mı, değil mi noktasında işin gerçeği şu. Vergisini zamanında ödemeyenlere bir müeyyide uygulanıyor. Burada devlet ceza ve gecikme faizinden feragat ediyor. Yani bu bir af değil ama bu bir teklif. Kabul edilirse tabiki meclisin iradesine saygı gösterilmesi lazım” diye konuştu.

    Şimşek ayrıca Maliye bakanlığı olarak her mükellefin karnesi üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Karnesi iyi olan mükelleflere yönelik bakanlığın da avantajlı uygulamaları olacağının altını çizdi.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)