12 ülkeden 112 katılımcının yer aldığı Texworld İstanbul 2. kez kapılarını açtı.

 Dünyanın en önemli kumaş ve aksesuar fuarlarından “TEXWORLD” 2. kez İstanbul’da düzenleniyor. Fuarda 12 ülkeden 112 katılımcının standı bulunuyor. Fuardaki üreticiler Bangladeş, Çin, Mısır, Almanya, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Kore, Pakistan, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye dâhil 12 ülke ile 112 katılımcı ile temsil ediliyor.

 Texworld İstanbul hazır giyim kumaşları ve aksesuarları fuarı 9 Nisan’a kadar sürecek.  Texworld İstanbul, Messe Frankfurt’un dünya çapındaki hazır giyim kumaşları marka etkinliklerinin parçası olan tüm ürün gruplarını kapsıyor. Katılımcıların pamuklu, denim, dantel-brode, örme kumaş, gömleklik, yün ve yün karışımlı kumaşlar, şal&eşarp, ipek ve ipek görünümlü kumaşlar, fonksiyonel kumaşlar, keten kenevir, baskı, tasarım ofisleri, aksesuar, iplik-elyaf ve denim ürünlerini sergiliyor.


 2016 koleksiyonları sergileniyor

 Messe Frankfuart İstanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım yaptığı açılış konuşmasında, “Paris ve New York’taki Texworld etkinliklerinin ardından, Texworld İstanbul bu güçlü uluslararası markanın yeni üyesi olarak konumunu aldı. Fuarda 100’den fazla uluslararası katılımcı 2016 koleksiyonlarını sergiliyor. Türk moda ve hazır giyim markaları artan iç talebi karşılamak için çok çeşitli ve farklı kalitede kumaş arayışında. Türkiye’nin dünyada en önemli tekstil merkezlerinden biri olduğunu göz önüne alacak olursak 2. Texworld İstanbul, sektörü bir kez daha bir araya getirmektedir” diye konuştu.


 Hazır giyim fuarı için çalışmalar başlayacak

 Dünyada başarısını kanıtlamış böylesi bir organizasyonun İstanbul’da düzenleniyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş konuşmasında şunları söyledi: “Bugün 2014 itibariyle tekstil sektörümüzün yıllık ihracatı 9 milyar dolara yaklaşmış, hazır giyimde ise 19 milyar dolara olaşmış, aynı zamanda 9 milyar dolar da ithalat yapan bir ülkede böylesi bir fuarın yapılıyor olması, sevindirici bir durum. Rakamlar da önemli bir hazır giyim üssü olduğumuzu gösteriyor. Dünyanın 7. büyük tedarikçisi, Avrupa’nın da 3. büyük tedarikçisi pozisyonunda bulunan bir ülkenin sektör temsilcisi olarak buradayız. Misse Frankfurt Başkanı ile önceki fuarda görüştüğümüzde üzülerek bu rakamlara sahip sektörümüzün üzülerek bir moda fuarının olmadığını iletmiştim. Bugün bu açığı kapatmak için bunun üzerinde çalışıldığı bilgisini aldım, çok sevindim. Önümüzdeki gönlerde bizimle ve diğer sektör temsilcileri ile görüşeceklerini ifade ettiler; bu oldukça sevindirici bir gelişme.”


 “Sıçrama yapacağımıza inanıyorum”

 Dünyanın zor bir süreçten geçtiğini sözlerine ekleyen Karataş ekonomik gelişmeleri ise şu sözlerle ifadelendirdi: “Derin bir krizin sonucunda güçlenen dolar ve değer kaybeden diğer para pirimleri var. Bunun sonucunda talepte daralma olacak, bu görülüyor. Bu durum Avrupa’da da geçerli… Bu durumun ebedi sürmeyeceği muhakkak, dolayısıyla her kriz sonucunda bir sıçrama da olası bir durum. Morallimizi bozmadan, takım ruhuyla çalışarak bu sıçramayı yapacağımıza olan inancımla, iyi bir fuar diliyorum.”

 Fuar Açılışına Denizli İhracatçıları Birliği (DENİB) Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, Örme Sanayicilire Derneği (ÖRSAD) Başkanı Fikri Kurt,  OTİAD Başkanı İlker Karataş’ın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeleri Hikmet Ünal, Tamer Pala, Kemal Kartal, Efrayim Kebudi, Mustafa Sürmegöz de hazır bulundu. OTİAD’ın da standının bulunduğu fuarda, Osmanbey Moda dergisi dağıtılarak hedef kitle ile yakın işbirliği sağlandığı görüldü.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)