ASKON’da düzenlenen “2015 Yılı Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörünün Durumu ve Gelecek Vizyonu” konulu toplantı 2 Nisan’da gerçekleşti. ASKON Genel Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi dernek üyelerine sektörün durumu ve hedeflerine ilişkin bilgi verdi.
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nde (ASKON) düzenlenen “2015 yılı Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörünün Durumu ve Gelecek Vizyonu” konulu panelde konuşan İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, panelde yaptığı konuşmada sektörün genel durumu ve gelecek vizyonu hakkında bilgiler verdi. Sektörün Türkiye’nin ihracatının lokomotifi olduğunu dile getiren Tanrıverdi, hazır giyim sektörünün üretim ve istihdamda gıdadan sonra en büyük imalat sanayi kolu olduğunu söyledi. Üretimde 500 bin kişiye iş verdiklerini hatırlatan Tanrıverdi, “Perakendeyle birlikte çalışan sayımız 1,5 milyonu geçti. Yüzde 50’lik oran ile kadın istihdamında lideriz. 2023 yılı hedefimiz ise üretimde ilave 1 milyon, toplamda 3 milyon kişiyi istihdam etmek” dedi.

 Ekonomik durgunluk ihracatı olumsuz etkiliyor
 Tanrıverdi, sektörün ihracat rakamlarına değinerek, şunları söyledi: “2015 yılının ilk üç ayında bir önceki yılın eş dönemine göre toplam hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yüzde 14,8 azalmış görünmektedir. Ancak parite etkisini de hesap edersek azalış oranı yüzde 3,9 olacaktır. 2015 yılında ihracatı etkileyen faktörlere bakarsak, avro değeri aynı kalırken dolar kurundaki artış ihracatın yüzde 75'ini AB ülkelerine yapan sektörümüzün ihracat rakamlarını istatistiki olarak negatif yönde etkiliyor. 2015 ocak-mart döneminde paritenin negatif etkisi yüzde 17,6 ve bu parite etkisinden arındırıldığında ihracat düşüşü yüzde 3,9'a geriliyor. AB ülkelerinde yaşanan ekonomik durgunluk ve Rusya'nın içinde bulunduğu durum, ihracatımızı etkileyen diğer faktörler arasında."

 2017 hedefi 30 milyar dolar
 Tanrıverdi, 2015 yılının ikinci yarısında toparlanmanın başlayacağını belirterek, "Devlette ve bizde irade olduğu sürece 2023 hedefi 500 milyar dolar ihracata ulaşırız, geçeriz de. 2017 yılında 30 milyar dolar, 2023 yılında 60 milyar dolar ihracata ulaşacağız. Bu yıl mayıstan sonra sektör olarak ihracatta biraz daha artıya geçeriz" diye konuştu.

 ASKON Genel Başkan Yardımcısı Sıtkı Abdullahoğlu ve ASKON Tekstil Sektör Başkanı Nesim Ayyıldız’ın da hazır bulunduğu sunumda; OTİAD’ı  Başkan Yardımcısı Fatih Oktay Demir temsil etti. Toplantının sonunda günün anısına ASKON Genel Başkan Yardımcısı Sıtkı Abdullahoğlu, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi’ye “Elif” kitabı takdim etti.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)