H&M, Li Fung, New Look, Superdry, LCW, Koton ve Trendyol yöneticilerinin “Gelecek Satın Alma Stratejileri ve Beklentileri”ni açıkladıkları toplantıda konuşan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat: “Etrafımızın ateş çemberi olduğu bir dönemde Türkiye’ye talep artıyor. Hazır giyim ihracatında yüzde 5, iç pazarda yüzde 8-9 oranında büyümenin gerçekleşeceğini umuyorum” dedi.


 Türk hazır giyim sektörü bölgesel ve global sorunlar karşısında yeni çıkış yolları ararken, dünya devi alım gruplarının üst düzey yöneticileri, zorlu rekabet ortamında ihracatı 20 milyar dolara taşıyacak yeni satın alma stratejilerini paylaştı. H&M, Li Fung, New Look, Superdry, LCW, Koton ve Trendyol yöneticileri  Türkiye ve rakip ülkelere bakış açılarını Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin (TGSD) Kimtex sponsorluğunda düzenlediği “Gelecek Satın Alma Stratejileri ve Beklentileri 2017” toplantısında açıkladı. Sektörün büyük ilgi gösterdiği Panele, OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, Yönetim Kurulu Üyeleri Tamer Pala, Mustafa Sürmegöz ve Genel Sekreter Sami Kurt da katıldı.

 Panelin açılışında konuşan TGSD Başkanı Şeref Fayat, yaşanan tüm krizlere rağmen 2016’da 17,5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirterek, suların durulması halinde kısa sürede 20 milyar dolar bandını aşabileceklerini bildirdi.


 Etrafımız Ateş Çemberi
 40'ncı yılını kutlayan TGSD’nin Kimtex sponsorluğunda düzenlediği bu etkinlikle üyelerine “geleceği okuma” imkanı sağladığını vurgulayan Şeref Fayat, şunları söyledi: “Dünya kaotik bir ortamdan geçerken herkes gibi üyelerimiz de önlerini görmek istiyor. Geçmiş yıllara kıyasla suların daha kabardığı bir dönemde ‘belirsizliğin baskın olduğu geleceğe dair’ bilgi edineceğimiz her ortam, inanılmaz derecede büyük önem taşıyor. Her ne kadar global güvenlik noktasında gergin bir dönemden geçiyor olsak da hazır giyim sektörü olarak iyi bir ivme yakalamış durumdayız. Çünkü Avrupa’nın Türkiye’den talebi yükseliyor. 2016’yı en iyi rakamlarla kapatabilmemiz için trendleri, satın alma stratejilerini doğru okumak zorundayız. Geçen yıla baktığımızda toplam ihracat rakamımızda paritenin etkisiyle bir düşüş yaşadık. Yılı 17 milyar dolar ile kapattık. Tüm zamanların en çok hazır giyim ihracatının yapıldığı 2014’deki 18.7 milyar dolarlık rakamı yakalamayı önümüzdeki en önemli hedef olarak görüyorum. Etrafımızın ateş çemberi olduğu bir dönemde ihracatta yüzde 5, iç pazarda yüzde 8-9 oranında büyümenin gerçekleşeceğini umuyorum. Türkiye’yi saran ateş çemberi sönerse birkaç yıl içinde 20 milyar dolarlık ihracat bandını rahatlıkla aşacağımıza inanıyorum.”


 H&M Avrupa Bölge Müdürü Leyla Ertur:
 “Dünya genelinde 4 bin mağazamız var. 2016’da tüm dünyada yüzde 10 civarında bir büyüme öngörüyoruz. Türkiye’de asgari ücretten kaynaklı sıkıntıları minimuma indirdik.  Bu yıl Türkiye’de yüzde 5-8 arasında bir büyüme hedefliyoruz. 2017 ve 2018’den çok daha umutluyuz.”


 LC Waikiki Tedarik Direktörü Şenol Dallı:
 “Alımlarımızın yüzde 82’sini Türkiye’den yapıyoruz. Tedarikçilerimize ödeme sistemini değiştirdik, haftalık ödeme sistemine geçtik. Özellikle fast fashion üretim yapan tedarikçilerimize ödemelerini çok hızlı yapıyoruz.  Büyümeye bu yıl da devam edeceğiz. Bir yıl önce burada toplandığımızda 500 mağazamız vardı,  sayı şimdi 600’ü geçti. Önümüzdeki seneye kadar 150 yeni mağaza açmayı öngörüyoruz.”

 Trendyol Satın Alma Direktörü Efsun Uğur:
 “Türkiye’de online alışveriş henüz yüzde 2 civarında. Avrupa ve Amerika’ya göre bu alanda çok gerilerdeyiz. Firma olarak yüzde 100’lük bir büyüme trendi yakaladık. Özellikle kadın tekstilinde büyüyeceğimizi öngörüyorum. Mevcutların yanında yeni tedarikçilere ihtiyacımız var. Bizim için hız çok önemli. Hızın yanında tedarikçilerimizde Ar-Ge’ye, hıza ve sosyal ağlardaki iletişime önem vermelerini bekliyoruz.”


 Koton Tedarik Direktörü Betül Dündar:
 “Türkiye olarak polyester ve sentetik kumaş üretimi konusunda daha fazla yol almalıyız.  Farklı iklimlerde ve farklı coğrafyalarda mağazası olan bir firma olarak flexible üretim yapabilecek imalatçılar gerekiyor.”
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)