İstanbul Sanayi Odası’nda (İSO) “Tekstil Ürünleri, Giyim Eşyası, Deri ve Deri Ürünleri İmalatı” komitelerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleşti.31 Mart2016 günü İSO Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı’nın yönettiği toplantıda, üç meslek grubu tarafından sanayicinin en güncel ve ivedilikle çözülmesi beklenen sorunları tespit edildi ve bu konulardaki düşünceler paylaşıldı. İlgili komite temsilcilerinin yanı sıra OTİAD Başkanı İlker Karataş, LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca ve OTİAD Genel Sekreteri Sami Kurt da toplantıda hazır bulundu.

 Toplantıda, başta KDV, BSMV gibi vergilerle ilgili yaşanan sıkıntılara değinildi, çözüm yolu arandı. Tekstil ve giyim eşyası sektöründe farklı KDV oranları uygulandığı tespiti yapılarak bu konuda ilgililer nezdinde girişimde bulunularak, düzenleme yapılması istenecek. Bilindiği üzere kumaş, dokuma, iplik, deri, suni deri, dar dokuma, tela, kapitone, arma, bez, ekstrafor, jakron, vb. ürünlerde yüzde 8 KDV uygulanırken; metal düğme, polyester düğme, fermuar, karton etiket ve paketleme ürünleri vb. ürünlerde yüzde 18 KDV uygulanmaktadır. Ayrıca, fason yapılan nakışta KDV yüzde 8, fason yapılan boya ve baskı işlemlerinde ise KDV yüzde 18’dir. Tüm tekstil ürünlerinin KDV’sinin yüzde 8 olması, sektörde oluşan karışıklıkları önleyeceği tespiti yayıldı. Konuyla ilgili OTİAD’ın hazırladığı bir rapor da Başkan İlker Karataş tarafından İSO yetkililerine teslim edildi. Tespit edilen sorunlar, önümüzdeki günlerde ilgili makamlara iletilerek, tespit edilen sıkıntılar hakkında çözüm üretilmesi istenecek.

 Toplantıda ayrıca sektörün şu taleplerine de yer verildi:

 Firmaların ödeme dengesinin bozulmaması için KDV iadesinde bürokrasi azaltılmalı ve işlemler hızlandırılmalıdır. Vergi dairesine tesliminden itibaren maksimum 60 günü aşmayacak süreçte KDV iadesinin gerçekleşmesi ihracatçıya olumlu katkı sağlayacaktır.

Aynı grup firmaları arasındaki KDV iade tutarlarının mahsuplaştırılması için düzenleme yapılmalıdır.
Tekstil ve hazır giyim ihracatçı firmalara kestiği faturalarda KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmelidir.
Ödeme güçlüğü çeken firmalara vergi ödeme kolaylığı sağlanmalıdır.
Vergide, SGK’daki gibi zamanında ödemelerde indirim imkanı tanınmalıdır.
Tekstil sektöründe fason dikim ücretinde yüzde 8 KDV uygulanırken, ayakkabı sektöründe fason saya ve deri mamulleri işçiliğinde yüzde 18 KDV tahsil edilmektedir. Fason saya işçiliği ve deri mamullerinde KDV oranının %8’e indirilmesi gerekmektedir.
Geçici vergi enflasyon oranın tek haneli rakamlara düşmesi sebebiyle kalkmalıdır.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)