İHKİB ve OTİAD “Rusya ve Ortadoğu Ülkelerinde Yaşanan Güncel Ekonomik Gelişmeler ve Tasarım Teşviğine Yönelik Tebliğ” konulu sektör buluşmasını Hilton Bomonti’de gerçekleştirdi. İHKİB ve OTİAD ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltılı sohbet toplantısında, 200’ü aşkın Osmanbeyli firma yetkilisi hazır bulundu.

 Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD), Osmanbeyli tekstil ve hazır giyim üreticilerini “Sektör Buluşması” toplantısında bir araya getirdi. OTİAD’ın İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ile birlikte düzenlediği sektör buluşmasında İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, OTİAD Başkanı İlker Karataş, Ekonomist Cüneyt Başaran, Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı Ahmet Onur Öztürk ve Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Başak Çeçen Osmanbeyli işadamlarına Rusya ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan güncel ekonomik gelişmeler ve Tasarım Teşvikine Yönelik Tebliğ hakkında bilgi verdi.  

 Türk ticaret merkezleri kurulacak

 İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, yaptığı açılış konuşmasında sektörün genel durumu ve gelecek vizyonu hakkında bilgiler verdi; New York, Paris, Londra, Berlin ve Moskova’da ticaret merkezi kurma kararı aldıklarını söyledi. Hazır giyim sektörünün 5 farklı ülkede söz konusu merkezleri kurmak için çalışma başlattığını belirterek, “Bizim belirlediğimiz hedef ülkeler arasında ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya var. Tüm merkezleri bu yıl içinde açmayı planlıyoruz” dedi. Tanrıverdi’nin verdiği bilgilere göre, Türk ticaret merkezlerinde, yaklaşık 30 ila 40 firmanın bir araya gelmesi hedefleniyor. Showroom şeklinde düzenlenecek merkezler, firmaların yurtdışı ofisleri olarak da kullanılabilecek.

 Moda üretimine dönüşüm gerekiyor

 Sektörün Türkiye'nin ihracatının lokomotifi olduğunu dile getiren Tanrıverdi, hazır giyim sektörünün üretim ve istihdamda gıdadan sonra en büyük imalat sanayi kolu olduğunu söyledi. AB ülkelerinde yaşanan ekonomik durgunluk ve Rusya'nın içinde bulunduğu durumun, ihracatı etkileyen faktörler olduğunu hatırlatan Tanrıverdi, hazır giyim üretiminden moda üretimine dönüşümün sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Tanrıverdi; gün geçtikçe artan markalarla, trendlere uygun tasarım ve koleksiyonlarla, yurtdışı perakendede güçlenen kimlikle, uluslar arası alanda moda yapıcı ülke konumuyla, organizatör ülke rolüyle ticari katma değer yaratarak uluslar arası moda gündeminde lider ülkeler arasında yerimizi alacağımızı söyledi. Tanrıverdi 2023’te dünyanın 5 büyük moda merkezi arasına İstanbul’un adını yazdırmak için gereken her şeyin de yapılacağını sözlerine ekledi.

 Üretici tüketiciye direk ulaşacak

 Tanrıverdi, “Geçmişte, tedarik zinciri belirli bir sıra ile sağlanırken artık daha karmaşık, çok seçenekli bir yapıya dönüşmüştür. Hızlı teslimat baskısı ile üreticiler ürünleri perakendeci ve tüketicilere ulaştırmada daha fazla rol edinmişlerdir. Bu rol üreticilere moda takibi, esnek sipariş işleme, stok planlama ve çeşitli üretim yapabilme gibi konulara odaklanmalarını gerektirmektedir. Önümüzdeki 5 yılda üretici tüketiciye direk ulaşabilir hale gelecek” öngörüsüyle sözlerine son verdi.

 Motivasyon ve moral önemli

 Daha sonra söz alan OTİAD Başkanı İlker Karataş ise sektörün bugüne kadar yaşadığı krizleri hatırlatarak, günümüzde yaşanan sıkıntıların da moral, motivasyon ve takım ruhuyla aşılabileceğini söyledi. 1991, 1994, 1998, 2001, 2008 krizlerine atıfta bulunan Başkan Karataş, “Bugün yaşanan durumdan da sektörün moralini yüksek tutarak çıkabileceğine inanıyorum. Avrupa Birliği dahil bütün para birimleri dolar karşısında değer kaybetti ve tüm dünyada ekonomik daralma söz konusu. Diğer yandan İran’ın dünyaya entegre olma çabaları sonuçlanırsa sektörümüz için bir çıkış noktası yakalayacağına inanıyorum” dedi. Osmanbey’in özel bir üretim üssü olduğu gerçeğine vurgu yapan Karataş, sektörün gücüne olan inancını ifade etti.

 2015’te Rusya pazarı daha da daralacak

 Ekonomist Cüneyt Başaran ise konuşmasının büyük bölümünü Rusya pazarındaki krizin sebeplerine ayırdı ve Putin’in yayılmacı politikalarının Rus ekonomisini çok zora soktuğunu belirtti. Petrol fiyatlarındaki düşüşün Rusya’yı daha çok sıkıştırdığını belirten Başaran, Ruble’nin değer kaybettiğini, 2014’te 130 milyar dolarlık yabancı para çıkışı olduğunu, 2014’ü yüzde 0,7 büyüme ile kapatan Rusya’nın şartlar değişmediği takdirde 2015’i eksi yüzde 3 ile eksi yüzde 4 arasında bir daralma ile kapatmasının öngörüldüğünü belirterek sektörün hesabını ona göre yapması gerektiğinin altını çizdi.

 Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı Ahmet Onur Öztürk ve Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Başak Çeçen ‘Tasarım Teşvikine Yönelik Tebliğ’i hakkında bilgi verdi, katılımcıların konu hakkındaki sorularını yanıtladılar.

 OTİAD Yönetim Kurulu ve sektörün ileri gelenlerinin de hazır bulunduğu kahvaltılı toplantı yaklaşık üç saat sürdü.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)