OTİAD’tan kampanya… GTİP’li semtetik kumaşların ithalatında 10 yıldır yüzde 70’lere varan antidamping vergisi uygulamasının 1 Ağustos itibariyle kalkacak olmasının kalıcı hale gelmesi için OTİAD, ‘dilekçe kampanyası’ başlattı.

Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı Ali Ulvi Orhan, ‘54.07… GTİP’li Ürünlerde Anti Damping Uygulaması’na ilişkin açıklamada bulundu. Yazılı açıklamada GTİP’li semtetik kumaşların Uzakdoğu ülkelerinden ithalatında 10 yıldır yüzde 70’lere varan antidamping vergisi uygulandığını, bunun acımasız rekabet koşullarında sektörün önünü tıkadığı belirtildi.
Başkan Orhan’ın açıklamasının tamamı şöyle: “Bilindiği üzere; Bölgemizin özellikle bayan hazır giyim üretici işletmelerimizin yarı mamul kapsamda üretimlerinde kullandığı 54.07… GTİP’li sentetik kumaşların Uzakdoğu ülkelerinden (Çin Halk Cum., Tayvan, G.Kore, Malezya, Tayland) ithalatında 10 yıldır yüzde 70’lere varan antidamping vergisi uygulanmakta, bu acımasız rekabet koşullarında sektörümüzün önü tıkanmaktadır.

Ayrıca, geride kalan 1 yılda; bu antidamping vergisine ilave olarak getirilen yasal düzenleme ile aynı ürününün hemen hemen aynı ülkelerden ithalatında yüzde 20 ek vergi getirilerek sektörlerimizin rekabet gücüne bir darbe daha vurulmuş bulunmaktadır.

Yıllardır sektör mağdur oluyor!
Ancak; 54.07… GTİP’li ürünlere uygulanan antidamping vergisi uygulaması aksine bir müdahale olmaz ise 01.08.2013 itibarıyla yürürlükten kalkacaktır. Bu itibarla OTİAD Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar doğrultusunda bu uygulamanın yürürlükten tamamen kalkması için her platformda ve mecrada mücadele etme kararlılığı ve azmini taşıyoruz.

OTİAD Yönetim Kurulu olarak kurumsal anlamda bu antidamping vergisinin uygulamadan kaldırılmasına yönelik vereceğimiz mücadelenin yanı sıra Osmanbey’li işletmelerimizin de bu mücadelede münferit çaba ve eylemleri de hedefe olumlu yönde ulaşılmasında büyük önem taşımaktadır.

Bu çerçevede; aksine bir müdahale olmaz ise 01.08.2013 itibariyle yürürlükten kalkacak olan bu antidamping vergisi ile ilgili tarafların Nisan 2013 sonuna kadar TC. Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü Damping ve Subvansiyon Araştırma Dairesine görüş ve önerilerini iletmek zorunluluğu bulunmaktadır.”

Başkan Orhan, açıklamasında Osmanbey’li firmalara seslenerek: “Bu antidamping vergisi uygulamasıyla yıllardır mağdur olan Osmanbey’li işletmeler olarak bu uygulamanın tamamen yürürlükten kalkmasını gerçekten arzu ediyor ve çorbada firmanızın da tuzunun bulunmasını istiyorsanız OTİAD olarak hazırladığımız dilekçe örneğini aşağıda kurumsal iletişim bilgilerini verdiğimiz mercilere imzalı ve kaşeli olarak faksla iletmeniz müteakiben, orijinallerini de topluca ilgili yerlere iletilmesi için OTİAD’a teslim etmeniz; büyük önem taşımaktadır” çağrısında bulundu.

TC. EKONOMİ BAKANLIĞI

İthalat Genel Müdürlüğü

Damping ve Sübvansiyon Araştırma Dairesi

ANKARA

    Globalleşen Ekonomik Dünya Şartları ve acımasız rekabet koşulları çerçevesinde üretim ve pazarlama faaliyetlerimizi yürütmeye çalışan Osmanbey’li Tekstil ve Hazırgiyim İşletmeleri olarak;

    Yaklaşık 10 yıldır yürürlükte olan, özellikle Bayan Hazırgiyim imalatımızın en önemli ara mallarından olan 54.07…GTİP’li sentetik kumaşların Uzakdoğu ülkelerinden (ÇHC, Tayvan, G.Kore, Malezya, Tayland) ithalatında %70’e varan ANTİDAMPİNG vergisi uygulamasının sona erme tarihi olan 01.08.2013 tarihi itibarıyla uzatılmaksızın tamamen yürürlükten kalkmasını talep ediyoruz.

    Çünki; hemen hemen aynı ülkelerden aynı ürünün ithalatında yaklaşık 1 yıldır yürürlükte olan %20 ek vergi uygulamasının da devreye girmesiyle sektörümüzün eli kolu bağlanmış daralan rekabet koşullarımızın önü daha da tıkanmıştır.

    Ülke ekonomisine büyük oranlarda katma değer, istihdam ve net döviz girdisi sağlayan bir sektörün temsilcileri olarak artık rahat bir nefes almayı hakkettiğimize inanıyor, dolayısıyla daralan ve tıkanan rekabet koşullarımızın biraz olsun açılabilmesi için tüm antidamping ve ek vergi uygulamalarının yürürlükten kaldırılmasını talep ediyoruz.

                                                       Saygılarımızla,

                                                         Firma

                                                       Kaşe - İmza
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)