OTİAD’da arabuluculuk sistemiyle işçi ve işveren sorunlarının değerlendirildiği seminer düzenlendi.

 Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) tarafından düzenlenen “İş Davalarında Zorunlu Arabuluculuk Semineri” konulu seminerde, İş Mahkemeleri Kanunu ile getirilen yeni düzenlemeler konusunda bilgilendirme yapıldı. OTİAD Hukuk Danışmanı ve üyesi Avukat Dr. Nevin Yurtman, işçi ve işveren uyuşmazlıklarında 2018 yılı ocak ayından itibaren zorunlu arabuluculuk sistemi uygulanacağını söyledi. Arabuluculuğu, “Tarafları bir araya getirerek aldığı eğitim sayesinde onları masada tutarak görüşmeleri devam ettiren ve böylelikle alternatif çözümleri tarafların üretmesini sağlayan, tarafsız ve bağımsız bir kişi” olarak tanımlayan Şimşek, uygulamayla birlikte büyük bir zaman kazanımı olacağını ifade etti.

“Arabuluculukta ise gizlilik mutlaktır”
İşçi işveren arasındaki davaları azaltmanın yollarını anlatan Yurtman, şunları kaydetti: “İşveren olarak zamanımızın büyük bir kısmını bu tür uyuşmazlıkların mahkemelerde çözülmesi için belki yıllar önce olmuş ve işten çıkmış işçilerin sorunları ile uğraşmakla geçirmek zorunda kalıyoruz. Mahkemeleri takip eden herkes, duruşmalar sırasında görüşülen her konudan ve bilirkişi raporlarından hüküm aşamasına kadar olan her husustan haberdar olabilmektedir. Arabuluculukta ise gizlilik mutlaktır. Arabuluculuk yoluyla yapılan anlaşmalar mahkemelere sunulamamakta, mahkemeler için emsal olmamaktadır. Taraflardan biri veya arabulucu, gizliliği ihlal ettiklerinde 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaktadır. Böyle olunca mahkeme veya başka yerde konuşulmayacak hususlar ve teklifler de arabuluculukta rahatlıkla konuşulabilmekte, teklif verebilmekte. Normalde bir mahkemeye düşmüş uyuşmazlık eğer Yargıtay aşaması da varsa ortalama 1,5 yıldan aşağı bir sürede sonuçlandırılamamaktadır. Oysa arabuluculukta uyuşmazlık konusunun karmaşıklığına ve görüşme sıklığına göre değişmekle birlikte ortalama 2 saat ile 1 ay arasında bir sürede sonuca bağlanabilmektedir.”

 Yurtman ayrıca arabuluculuk yoluyla tarafların dostane bir şekilde ve anlaşmayla uyuşmazlıklarına son verme imkanının taraflara sunulacağını da vurguladı. Yurtman, daha sonra seminere katılanların sorularını cevapladı.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)