Ev tekstili ve dekorasyon dünyasının ulusal ve uluslararası gereksinimlerine yanıt verecek Home&Tex Fuarı, Bakan Egemen Bağış, Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Ravil Zaripov, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın katımıyla bugün açıldı.

CNR Holding, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) işbirliği, ev tekstili sektörüne ikinci bir fuar kazandırdı. Alan tasarımından stant düzenlemelerine kadar yeniliklerle başlayan Home&Tex Fuarı, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından açıldı. CNR EXPO Yeşilköy’de, 17 Kasım 2013 tarihine kadar sürecek fuarın açılış törenine Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı-Sanayi Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay ve OTİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız katıldı.

“Türkiye bölgesindeki evleri dayayıp döşüyor”

Home&Tex Fuarı’nın açılış töreninde konuşan Bakan Egemen Bağış, Ev tekstili ve dekorasyon alanında ilk kez düzenlenen fuarın, sektörün ihracatına bereket katacağını söyledi. Fuarda, Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden çok sayıda misafir ağırlandığını belirten Bağış, şöyle konuştu: “Ev tekstili sektöründe Türkiye’de yılda iki kez fuar düzenleniyor. Bu sektör için çok sevindirici bir gelişme. Bu fuarlar aracılığıyla Türkiye bölgesindeki evleri dayayıp döşüyor.”

Türkiye’nin, dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğuna dikkat çeken Bağış, “Ülkemizin dünyada 10. Büyük ekonomi haline gelmesi ve 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak ancak markalaşma ile gerçekleşir. Markalaşarak ürünlerimizi dünyaya açmalıyız” diye konuştu.

Türkiye-Tataristan ilişkileri fuarda güçlenecek

Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Ravil Zaripov ise, fuar aracılığıyla Türkiye-Tataristan iş ilişkilerinin gelişeceğini bildirerek, “Dinimiz, dilimiz bir kardeş ülkeleriz. Bu fuarda inanıyorum ki iki ülkenin işadamları yeni kontratlar imzalayacak” diye konuştu.

Sektör ihracatını artıracak

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de yaptığı konuşmada, sektörle ilgili şu bilgileri verdi: “Türkiye dünya ihracat pazarından binde 85 oranında pay alırken, ev tekstlinin ihracattaki payı yüzde 5 oranındadır. Bu rakamlar sektörün önemini bize gösteriyor.” Sektörün ihracatını artıracak inovasyon, tasarım unsurlarının fuarda güçleneceğini aktaran Büyükekşi, “ Home&Tex Fuarı’nın sektörün ihracatını artıracağını söyledi.

Nitelik alanında dünya birincisi sektör

Sektörün nitelik ve servis alanında dünya 1’incisi olduğunu belirten TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık ise şunları söyledi: “İnsanların gelir seviyeleri arttıkça kaliteli ürünlere yöneldi. Biz fuarda o tarz nitelikli ürünler sergiliyoruz. Gelecek yıllarda fuarımızda eve ait her şeyi bulabileceksiniz.”

BTSO Başkanı İbrahim Burkay da Home&Tex’in, Evteks’ten sonra sektöre kazandırılan ikinci önemli fuar olduğuna dikkat çekerek, “Evteks fuarı gibi inşallah Home&Tex’in de 20. yılını kutlayacağız” diye konuştu.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)