FASHIONİST, 250 milyon dolarlık ticaret hacmi yaratacak

İstanbul Kongre Merkezi’nde 5-7 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı “FASHIONİST”in 250 milyon dolarlık bir ticaret hacmi yaratması bekleniyor. 2 bini yabancı 15 bin ziyaretçinin beklendiği fuar, ulusal ve uluslararası abiye, gelinlik, damatlık üreticileri ile satın almacıları İstanbul’da buluşturacak.

İstanbul’un ilk abiye, gelinlik ve damatlık fuarı FASHIONİST, kapılarını 5 Aralık 2013 tarihinde ziyaretçilerine açmaya hazırlanıyor.

Patika Fuarcılık tarafından Osmanbey Tekstilci İş Adamları Derneği’nin (OTİAD) katkılarıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde ilk defa düzenlenecek olan FASHIONİSTAbiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı ulusal ve uluslararası abiye, gelinlik, damatlık üreticileri ile dünyanın her yerinden satın almacıları İstanbul’da buluşturacak. İstanbul’un dünyanın moda başkenti olması için önemli bir adım olan ve 17.500 metrekare alanda düzenlenecek FASHIONİST, 7 Aralık tarihine kadar açık olacak. Sektöre yön veren 100 firmanın yer alacağı fuarda firmalar, 2014 yaz koleksiyonlarını sunacak.

2 bini yabancı 15 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuarın açılış galası ise 4 Aralık akşamı kimliği ve karakteri olan koleksiyonları ile dikkat çeken, başarılı Türk tasarımcı Elif Cığızoğlu’nun defilesi ile yapılacak. Fuarda lüks kadın giyiminde “zamansız” ve “mekânsız” tasarımların ünlü markası Ezra+Tuba’nın da defilesi yer alacak.

Türk tasarımcıların son koleksiyonlarının görülebileceği Designers Lounge alanı ve yine tasarımcı ve marka defilelerinin yapılacağı defile salonu da ziyaretçilere görsel şölen yaşatacak.

Sektör için yeni pazarlar yaratacak

Fuarda Ortadoğu’dan Bahreyn; Dubai, İran, İsrail, Katar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Mısır, Suriye, Suudi Arabistan, Umman, Ürdün, Orta Asya’dan; Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Rusya, Türkmenistan, Ukrayna, Avrupa’dan; Almanya, Arnavutluk, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya, Makedonya, Romanya, Kuzey Afrika’dan; Cezayir, Fas, Tunus ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın her noktasından alıcılar ağırlanacak.

250 milyon dolarlık ticaret hacmi

OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ulvi Orhan, tasarım ve markalaşma bilinci ile sektörde üretim yapan yaklaşık 100 firmanın fuarda katılımcı olarak yer alacağını söyledi. Fuarın 250 milyon dolarlık ticaret hacmi yaratmasını beklediklerini ifade eden Orhan 2014 yaz koleksiyonlarının ilk kez görüleceği fuarın amacının özellikle abiye üreticilerini yeni pazarlara ulaşmasını ve önümüzdeki yıllarda Osmanbey’in ülke ekonomisine büyük katkılarının olmasını istediklerini dile getirdi. Organizasyon ulusal ve uluslararası sektör profesyonellerinin ziyaretine açık olacak” diye konuştu.

OTİAD Fuar Komite Başkanı İlker Karataş ise FASHIONİST Fuarı’nın bir marka haline gelip büyüdüğünde sektörde yer alan herkese faydası olacağını söyledi. İstanbul’un bir moda başkenti olmasını istediklerini belirten Karataş, “Türkiye’de tekstil sanayinin lokomotif piyasası Osmanbey, 2014 yılında 1 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirmeyi hedefliyor. Markalaşıp ihracatımızı birkaç katına çıkarmamamız için hiçbir neden yok. Üretim dönemlerimizi dünya ile senkronize ettiğimizde, abiye, gelinlik, damatlık firmalarımız özgünlükleri, hızlı üretimleri, kaliteleri ve güvenirlikleri ile bu platformda hak ettikleri yeri alacaklar. FASHIONİST bunun gerçekleşmesinde zemin oluşturacak” dedi.

8 katılımcı firma defile yapacak

Bir yıldır bu fuara hazırlandıklarını ifade eden FASHIONİST Organizatörü Didem Cılga ilk yıl 250 alıcı firmayı beş yıldızlı otellerde ağırlayacaklarını belirtti. Enerjimizin büyük bölümünü yerli ve yabancı alıcılara ulaşmak için harcadık. Konuklarımız arasında bizi çok heyecanlandıran bir grup ise, Avrupalı ve Ortadoğulu gazeteciler. Moda sektörü için önemli 30 editör, gazeteci ve satınalmacı Fuar süresince konuğumuz olacak ve katılımcı firmalarla tanışacak. Yurt dışında çok reklam yaptık, Ocak ayından beri ulusal ve uluslararası tüm sektör yayınlarında ilanlarımız ve haberlerimiz yer alıyor. Facebook’ta Fashionist sayfasını şimdiden tüm dünyadan binlerce kişi takip ediyor, sosyal medya çalışmalarımız fuara kadar devam edecek. Elif Cığızoğlu’nun gala defilesi ile başlayacak olan fuarda yaklaşık 8 tane katılımcı firma defilesi yapılacak. Özgün, dünya trendleri ile kendisinde var olan değerleri harmanlayan, çok efektif bir fuar organize etmeye hazırlanıyoruz. Yapılacak daha çok iş var fakat biz ekip olarak bu organizasyona o kadar çok inandık ki, bu fuarın en geç 3 yıl içinde dünyadaki en önemli fuarlardan biri olacağını biliyoruz.

Fashionisthakkında detaylı bilgilere www.fashionist.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)