İstanbul Sanayi Odası 2011 yılı 2. Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı 20 Ekim 2011 tarihinde Swissotel The Bosphorus İstanbul’da gerçekleşti.

“ Türk Sanayinin Üretim ve İhracat Yapısında Değişiklik Stratejisi” temalı toplantıya; Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İHKİB Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanvekili Fikret Tanrıverdi İSO Meclis Üyeleri, OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan, LASİAD Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, MESİAD Başkanı İdris Akdoğan, ÖRSAD Başkanı Fikri Kurt, TGSD Başkanı Cem Negrin ve sektörel temsilciler katıldı. OTİAD Başkanı Orhan, 15. Grup Meclis Üyesi Giyim Eşyası imalatı ile ilgili bir de konuşma yaptı.

“Avrupa’nın Akciğeri Sadece Türkiye’dir”
T.C. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise “2008 yılı dünyada ezberlerin bozulduğu bir yıl. AB, ekonomik anlamda sınıfta kalırken bir taraftan da yönetme lider anlamında sınıfta kalmıştır. Elde ettiğimiz kazanımları kaybetme lüksüne sahip değiliz. 2023 yılı hedeflerini yakalarız. İhracatımızın yüzde 57’sini Avrupa ülkelerine yapıyoruz. Demircilik sektörü ana girdi sağlayan bir sektör. Kullanabileceğimiz imkânlarımız var. Teşvik sistemine giriş yapacağız. Otomotiv sektörü bizim göz bebeğimiz. Türkiye bu sektörde çok büyük bir yan sanayiye sahip. Enerjiyi çeşitlendirip maliyetleri düşürmemiz gerekiyor. İthal etmek zorunda olduğumuz materyalleri Türkiye’de üretebilecek yeterli enerjiye ihtiyacımız var. Tekstil sektöründe Türkiye’nin ciddi bir kapasitesi var. Laleli, Osmanbey, Merter bu bölgelerle ilgili neler yapılabilir diye çalışmalar yapıyoruz. 2004’te serbest bölgelerin ahlak dışı kullananlar sebebiyle serbest bölgelerin avantajı kalktı. Özel ekonomik bölgeler yapılması konusunda çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Umarım ki bunları yaparak ülkemizi daha iyi konumlara getiririz. Avrupa gelişimini tamamlamıştır. Avrupa’nın akciğeri sadece Türkiye’dir” dedi.

“Daha fazla üretim daha güçlü sanayi”
İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük açılış konuşmasında küresel krizin etkilerinden enerji sektöründeki teşviklerin yetersizliğine kadar birçok konuda sektörlerin sorun yaşadıklarını dile getirerek, “2008’den bu yana küresel kriz dünyayı kasıp kavurdu. Türkiye küresel krizde daha çabuk ve daha az tahribatla çıkmaya başladı. 2010’daki yüzde 9’un ardından yüzde 10 büyüme ile başarı elde ettik. Kriz döneminde 14 ay küçüldükten sonra tekrar artışa geçtik. Yüksek cari açık Karadeniz’deki en kritik nokta oldu. Ekonomimizdeki sorunları kalıcı çözmenin yolu daha fazla üretimden ve daha güçlü sanayiden geçmektedir. 1990’lı yıllarda paradan para kazanılan üretimin gözden düştüğü bir dönem yaşadık. Türkiye makroekonomik dayanıklılıkla kendisine güvenini tazelemiş oldu” diye konuştu.

Orhan: “Devlet marka satın almaya destek olmalı”
Derneğimiz OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve 15. Grup Meclis Üyesi Ali Ulvi Orhan da yaptığı konuşmada, giyim eşyası imalatı alanında yapılması gerekenleri ifade eti. Avrupa pazarında büyümek için bu pazarlardaki markaların satın alınması gerektiğini söyleyen Orhan, devletin bu markaların satın alınabilmesi için destek vermesi gerektiğini söyledi. AB üzerinden Türkiye’ye giriş yapan mallara yönelik ciddi menşe kontrolleri yapılması gerektiğini belirten Orhan, gümrüklerde fazla mesai nedeniyle oluşan ek maliyetlerin en aza indirgenmesi için, hafta sonunda da fazla mesaisiz çalışma sistemine geçilmesi gerektiği önerisinde bulundu.

  1. Grup Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Sultan Tepe Tekstil ürünleri imalatı, 20. Grup Meslek Komitesi Başkanı Fahri Türkkan Deri ve Deri ürünleri imalatına, 45. Grup Meslek Komitesi Başkanı Ahmet Tarık Uzunkaya Metal eşya imaları, Elektrik ve Elektronik ürünleri imaları ve makine ve aksamı imalatı, 30. Grup Meclis Üyesi Dr. Nevzat Demir Kimyasal ürünlerin imalatı ve plastik, kauçuk ürünlerin imalatına, 23. Grup Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Ramazan Güven Orman ve kağıt ürünleri imalatı ve basım sanayi mobilya imalatı,4. Grup Meclis Üyesi Dr. Mehmet Çetin Duruk gıda ürünleri imalatına, 1. Grup Meclis Üyesi M. Atılkan Sökmen maden, taş ve toprak ürünleri imalatı,52. Grup Meclis Üyesi Ömer İltan Bilgin kara taşıtları imalatı, 37. Grup Meclis Üyesi Ali Natık Buda Ana metallerin imalatına, 53. Grup Meslek Komitesi Başkanı Erkan Selah Deniz Taşıtları İmalatına yönelik sorunları ve çözüm önerilerini ifade ettiler.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)