Günde beş binden fazla yabancı alıcının toptan hazır giyim alışverişi için ziyaret ettiği hazır giyim merkezi Osmanbey, Şişli Belediyesi’nin kentsel tasarım projesi ile yeni yüzüne kavuştu.

Günde 5 binden fazla yabancı alıcının toptan hazır giyim alışverişi için ziyaret ettiği Osmanbey, Şişli Belediyesi’nin kentsel tasarım projesi ile yeni yüzüne kavuştu. Osmanbey’in yenilenen sokakları, gerçekleşen törenle yeniden açıldı. Açılış törenine Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Şişli Kaymakamı Mehmet Öklü, OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan, Şişli İlçe Emniyet Müdürü Hacı Mehmet Aslancan, Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürbüz Akbulut, LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, bölgede faaliyet gösteren hazır giyim sektörünün temsilcileri, esnaf ve yurttaşlar katıldı.

Moda merkezi olma yolunda büyük adım
Kentsel tasarım çalışmaları kapsamında, Osmanbey’deki tarihi binaların restorasyonu yapıldı, diğer binalar ise yenilendi. Reklam tabelaları ve klimalar kaldırıldı. Böylece görüntü kirliliğine son verildi. Osmanbey’in bu çalışma sonrası, New York’un 5’inci caddesi gibi toptanın “5’inci caddesi” olacak. Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) ile birlikte yürütülen proje ile bölge, önümüzdeki aylarda sokak defileleri, moda günleri, otelleri, kâffeleri ve restoranlarıyla hem alışveriş hem de açık hava yaşam merkezi olarak anılacak.
“İş hacmi en az yüzde 20 daha artacak”
Açılış töreninde konuşan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül Osmanbey’de yapılan çalışma hakkında bilgi verdi, “Osmanbey’de toplam 18 sokağımızı yenileyerek bölgemizde büyük bir değişime imza attık. Bu değişimle birlikte bölgemiz, toptan alışverişe gelenlerin hem alışveriş yapacağı hem de vakit geçirdiği, ileriki dönemlerde de rahatça konaklayabildiği bir merkez haline dönüşecek, modanın kalbinin attığı, dünyada örnek gösterilen bir yer olacak. Bu sayede bölgedeki iş hacmi en az yüzde 20 daha artacak, marka imajı yükselecek” dedi.

Dünyaya açılan pencere: Osmanbey
Osmanbey’in Türkiye’nin kalbi olduğunu ifade eden Başkan Sarıgül, “Burası Doğunun da Batının da, Türki Cumhuriyetlerin de, Kafkasların da en önemli penceresi. Buranın ayağa kalkması lazımdı, ayağa kalktı, Osmanbey şahlanacak. Osmanbey Türkiye’nin değil Avrupa’nın en hareketli moda merkezi olacak. Türkiye’nin ekonomisine yılda 2,5 milyar dolar katkı sağlayan çok önemli bir merkez. Biz Osmanbey’i sadece mağazalar, dükkanlar bölgesi olarak görmüyoruz. Türkiye’nin moda merkezi olarak düşünüyoruz, çalışmalarımızı da bu yönde yürütüyoruz” diye konuştu.

Bu çok önemli bir projedir
Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Burada çalışan bütün arkadaşlarımız mutlu olur. O nedenle ben de istiyorum ki, bölgemizin büyük bir moda merkezine dönüşsün, daha çok dış pazar demek daha çok ihracat demek ve ülke ekonomisine katkı demek. Bu çok önemli bir projedir. Bu projeyi uygulamaya koyan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Osmanbey kentsel tasarım etkinlikleri sona ermeyecektir. Aynı Nişantaşı’nda yaptığımız gibi sürekli aktivitelerle sokaklarımız hareketli olacak. Osmanbey gerçekten zirve yapacak. Burada büyük bir potansiyel var. Bu potansiyeli daha üst noktalara çıkarmak için, belediye olarak esnafın, tüccarlarımızın, iş adamlarımızın yanında olmaya, üretimin yanında olmaya, emeğe saygı duymaya devam edeceğiz” dedi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Ankara’da yapılan 12 şehidin cenazesinden dolayı programa iştirak edemediğini belirten Mustafa Sarıgül, şunları söyledi: “Şehitlerimize rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Toprakları bol olsun, ama bir daha düşünelim ki biz Afganistan’da ne yapıyoruz? Kimin çıkarlarını koruyoruz? Artık şehit haberlerini duymak istemiyoruz. Güneydoğu’ya artık savaş uçakları değil, turist uçaklarının gitmesi lazım.”

‘İstanbul adına övünülecek bir durum’
Törene katılan Şişli Kaymakamı Mehmet Öklü ise, “İşadamlarımızın, Türkiye’mizin dünyaya açıldığı bir dönemde, Osmanbey’in bu şekilde marka olma yolunda ilerlemesi, bu harekete ivme kazandıracak bu şekilde iyileşmeler ve dönüştürmeler gerçekleştirilmesi gerçekten ülkemiz adına, Şişli adına, İstanbul adına övünülecek bir durumdur” diye konuştu.

“Başkanımız Sarıgül’e teşekkür ediyoruz”
OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan açılış konuşmasında Başkan Sarıgül’e teşekkür etti ve şunları söyledi: “Herkesin bildiği gibi Osmanbey hem yurt içinde hem yurt dışında bilinen bir moda merkezi. Her gün 4-5 bin kişinin ziyaret ettiği bu moda merkezinin temelleri 40 yıl önce atıldı. İşini iyi yapan insanların bir araya gelerek temellerini oluşturdukları Osmanbey Moda Merkezi, en son 1999 yılında Sayın Sarıgül tarafından esnafımızın da katkılarıyla sokaklarımız yenilenmişti. Aradan geçen 12-13 senede yollarımız ve kaldırımlarımız çok yıprandı. Osmanbey çevresinin yeniden bölgemize yakışır bir hale getirilmesi için esnafımızın görüşlerini Başkanımıza ilettik. Başkanımız Sarıgül her zamanki duyarlılığıyla bu konuya büyük duyarlılık gösterdi ve Haziran ayında temellerini atık. Kış aylarının çok sert geçmesine rağmen çalışmalar büyük oranda tamamlandı ve halen bazı sokaklarımızın yenilenmesine devam ediliyor. Mal ihracının yanında kültür ve turizm de ihraç eden bölgemizin Türkiye’nin çok önemli bir merkezi olduğunu tekrar ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle Belediye Başkanımız Mustafa Sarıgül’e ve emeği geçen tüm belediye çalışanlarına Osmanbey adına çok teşekkür ediyorum.”

Her şey daha güzel olacak
Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) ile birlikte yürütülen proje ile bölge, sokak defileleri, moda günleri, otelleri, kaffeleri ve restoranlarıyla hem alışveriş hem de açık hava yaşam merkezi haline dönüşmesi hedefleniyor. Tarihi binaların restorasyonun da yapılması planlanan bölgemizde, eskimiş, yıpranmış binaların ise binalar yenilenmesi planlanıyor. Projenin bir parçası olarak reklam tabelaları ve klimaların yarattığı görüntü kirliliği de ortadan kaldırılmış oldu.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)