OTİAD, Daegu Gyeongbuk Tekstil Sanayicileri Derneği’nin daveti üzerine Güney Kore’nin Gyeongju şehrinde düzenlenen “2014 Güney Kore-Türkiye Tekstil İhracatı Konferansı’na katıldı.

   Güney Kore tekstil üreticileri ile Türkiye’den kumaşithalatçısı firmalarını bir araya getiren konferans, her iki ülkenin tekstilcilerini bir araya getirmeyi amaçlandığı belirtildi. OTİAD’ı temsilen Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız, Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Pala ve Mustafa Sürmegöz katıldı. Yoğun temasların gerçekleştiği konferansta Güney Kore’li tekstilciler Osmanbey’i yakından tanıma fırsatı buldu. Türkiye hazır giym sektörünün katettiği aşamayı ilgiyle takip ettiklerini söyleyen Koreliler, bunu ticarete dönüştürmenin önemine vurgu yaptı.

   Daegu Gyeongbuk Tekstil Sanayciler Derneği başkanı EuiYeol Lee; konferansın açılışkonuşmasında sözlerine “Kardeşülke Türkiye’den iki ülke tekstil sanayisinin işbirliği gelişmesi için bu etkinliğe katılan Türk misafirimizi içtenlikle hoşgeldiniz” diyerek başladı, katılımlarından dolayı OTİAD’a şükranlarını sundu konuşmasında: “Son zamanlarda dünya tektil ticaretinin merkezi olma özelliğini taşımakta olan Türkiye ve Kore’nin tekstil sanayisi 2013 Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) yürlüğe girmesi ile dünya tekstil pazarında yeni bir partner olarak iki taraf arasında işbirliği artırması ve rolünün daha da güçlendirmesi beklenmektedir. Özellikle bu konferansın, iki ülke arasında işbirliğine önemli katkıda bulunacağını ümit ediyorum” dileğinde bulundu.


   Osmanbey ve OTİAD Güney Kore’de

   Sözlerine “8 bin kilometre uzaklıkta bulunmasına karışın; Türkiye halkının en çok sempati duyduğu ülkeniz Güney Kore’ye selam getirdim” diyerek başlayan OTİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız davetlerinden dolayı Konferans Yetkililerine teşekkür etti. Osmanbey ve OTİAD hakkında bilgi veren Ayyıldız, “Son yılların yükselen değeri Güney Kore ile tarihi bir geçmişimiz olduğunun bilinciyle bugün buradayız. Burada bulunmamızın sadece ticari bir ilişkinin ötesinde ‘dost’ bir ülkeye gelmiş olmanın da yarattığı heyecan ve mutluluk var. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin çok büyük önem taşıdığını biliyoruz, bunun daha da iyi bir noktaya taşınabileceğine de ayrıca inanıyoruz.

   Özellikle son on yıllık dönemde her iki ülkenin de ikili ilişkileri ilerletme yönünde güçlü bir irade ortaya koyduğunu görüyoruz. Karşılıklı gerçekleşen üst düzey ziyaretler önceki dönemlerle kıyaslanamayacak yoğunlukta; uluslararası alanda da iki ülke arasındaki ilişkilerin vesileleri artmaya başladı bu var olan iklimi daha da güzelleştiren bir durum.

   Bundan sonraki hedefimiz, iki ülke arasında 7 milyar dolar civarında olan ticaret hacmini artırmak; var olan ilişkilerimizi daha da üst noktalara taşımak olmalıdır” diye konuştu.

   Güney Kore ile Türkiye arasındaki tarihi dostluğa vurgu yapan Ayyıldız; “Ülkemiz aleyhine çok oranlı açık makas şeklinde seyreden dış ticaret açığının dengeli bir yapıya kavuşturulması, işadamlarımız arasındaki işbirliği imkânlarının güçlendirilmesiyle ülkemizdeki Kore yatırımlarının artırılmasını bekliyoruz” dedi.

   OTİAD öncülüğünde 22 firmanın katılımıyla gerçekleşen Konferans; “İstanbul in Gyeongju” açılış töreni ve gala yemeği ile yoğun bir Türkiye ve Osmanbey tanıtım faaliyetine dönüştü.


   “Yeni bir yolculuk başlıyor”

   Öte yandan “İstanbul Kore’de 2014” etkinliklerine de katılan OTİAD heyeti Gyeongju’daki açılışta bulunarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte   açılış kurdalesi kesti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi "İstanbul Kore’de 2014" organizasyonuyla Kore Cumhuriyeti’nin 3 kentinde kapsamlı bir Türkiye tanıtımı gerçekleştiridi. “İstanbul Kore’de 2014" başlığıyla düzenlenen etkinliklerin sloganı “Yeni bir yolculuk başlıyor” olarak belirlendi. Organizasyon geçen yıl G.Kore’nin İstanbul’da düzenlediği ve yaklaşık 1 ay süren Expo etkinliklerinin devamı niteliği olarak planlandı.


   22 firma konfernasta Türkiye’yi temsil etti

   Halil Tekstil, Hasteks Tekstil, Yurt Kumaş Tekstil, Juniorpala Tekstil, Akçalar Tekstil, Tual Tekstil,Tual Tekstil, Erler Tekstil, Canteks, Çelik Tekstil, Beteks Kumaşçılık, Diamond Tekstil, GAP Tekstil, Namlı Tekstil, Ersen Tekstil, Asesa, Beyaz İpek, Gümüş Tekstil, Hamid, Dilan Tekstil, AtasoyluTekstil, Mirsultan Tekstil, Mekke Tekstil.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)