İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından düzenlenen “Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Fuarı” İran’ın başkenti Tahran’da açıldı. Türkiye’de 140, İran’da ise 125 olmak üzere toplam 265 üründe gümrük vergilerini aşağı çeken Tercihli Ticaret Anlaşması, 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) da Tahran’da açtığı 1. Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Fuarı ile karşılıklı ticarete önemli bir tohum ekti. İTO Başkan Yardımcısı Topçu, Bu fuarın tüm sektörlerde karşılıklı yatırım ve ticaretin geliştirilmesi için örnek olacağını belirtti.

 Tahran Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki fuarın açılışı, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, İTO Genel Sekreteri Ömer Bal, İran Ticaret Odası Uluslararası İlişkiler Müdür Yardımcısı Ali Ekber Ferazi, Tahran Uluslararası Fuar Merkezi Başkan Yardımcısı Muhammed Cevad Ganberi, İTO Meclis üyeleri Mustafa Balkuv ve Şenol Aras, Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş ile Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca'nın katılımıyla yapıldı.

 Açılışın ardından fuardaki stantları gezen Tahran Büyükelçisi Tekin ile İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Topçu, firma sahipleriyle sohbet etti. İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Topçu, yaptığı açıklamada, fuara gösterile yoğun ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Fuara müthiş ilgi ve alaka var. Türk ürünlerinin kaliteleri İranlılar tarafından takdir ediliyor, beğeniliyor. Belki kalitesiz Çin ürünlerinin piyasaya bu kadar girmesi bizim ürünlerimizin kalite olarak ön plana çıkmalarına neden oluyor ve tercih sebebi oluyor" dedi.

 "Fuar, Türkiye ve İran arasında hız kazanan ticari ilişkilerin bir tezahürü"

 Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin de İran'la ilişkilerin her alanda olduğu gibi ticari alanda da hız kazandığını söyledi. Sadece Türk firmalarının bulunduğu, Türkiye’ye özel fuarın da bu hızın bir tezahürü olduğunu ifade eden Tekin, “Bu sabahki izdiham, hepimizi mutlu etti. Yani ben neredeyse zor girdim içeri... Bu kadar yoğun ilgi benim için de sürpriz oldu. Ama belki de çok şaşırmamız lazım. Hem iki ülke arasındaki yakınlığa baktığımızda hem de bu fuarın konusu olan tekstil ve hazır giyimde Türkiye’nin liderliği dolayısıyla aslında çok da şaşırmamak lazım” şeklinde konuştu.

 Karataş: “Bu fırsat değerlendirilmeli”

 OTİAD Başkanı İlker Karataş ise; “İTO'nun düzenlediği hazır giyim fuarı için OTİAD olarak bazı firmalarımız ile Tahran'dayız. Bugün ikinci günümüzü geçiriyoruz. İnanılmaz bir teveccüh var. İyi bir strateji ve planlama ile piyasada Rusya'dan dolayı oluşan kaybı telafi edici bir ortamın yakalanmaması imkânsız. Zaten 2014’ün içinde de İranlıların piyasaya bir canlılık getirdiğini dile getirmiştik. Ancak İran'daki üreticiler bu fuardan rahatsız olduklarını basın yoluyla yoğun bir şekilde dile getiriyorlar. İki ülke arasında imzalanan tercihli serbest ticaret anlaşması sonucu tekstilde yüzde 40’lara gerileyen vergilerin burada sektöre zarar vereceğine dair ciddi bir kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığını gözlemliyoruz. Bizler de rekabetin kaliteyi getireceğini söyleyerek, geçmişte Türkiye olarak aynı endişeleri yaşadığımız anlar olduğunu söyledik. Gümrük birliğinin yakın tarihteki örnek bir girişim olabileceğini söylüyoruz. 1994 yılındaki Türkiye genel ihracat rakamı ile bugünkü rakamları verip aradaki farkın da yarıdan fazlasının Avrupa’ya yapıldığını ifade ediyoruz. Sonuç olarak güzel bir fuar geçiyor. İyi fırsat var bu fırsat değerlendirilmeli“ açıklamasında bulundu.

 Tercihli Ticaret Anlaşması

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl ocak ayında İran' gerçekleştirdiği ziyarette imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması'nın yürürlüğe girmesiyle iki ülke arasında hazır giyimde uygulanan yüzde 100’lük gümrük vergisi, yüzde 40’a düşmüştü.

 Tahran'da 4 Şubat'a kadar açık kalacak fuarda ayrıca İTO tarafından önceden ayarlanmış ikili görüşme organizasyonları da düzenleniyor. Ekonomi Bakanlığının desteklediği fuar, İTO’nun "Bir sektör üzerinden gerçekleştirdiği ilk fuar olma özelliği" taşıdığı belirtildi.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)