Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD), “Dış Ticaret ve Gümrükleme İşlemleri” konulu seminer düzenledi.

 OTİAD’ta 21 Ocak günü gerçekleştirilen seminerde, UTG Gümrük Müşavirliği yetkilisi Murat Belsan, genel olarak dış ticaret nedir, dış ticarette gümrük işlemleri nasıl başlar? Hangi evraklar hazırlanır, dış ticarette satış, teslim ve ödeme şekilleri, gümrük temel kavramları, ithalatçı ve ihracatçıların risk ve ödeme ile ilgili hükümleri ve ihracatta devlet yardımları konularını ele aldığı eğitime OTİAD'a bağlı çok sayıda ihracatçı firmanın temsilcisi katıldı.

Türkiye’deki gümrüklerin idare yapısı ve işleyişleriyle ilgili katılımcılara bilgiler veren Murat Belsan, ihracat ile ilgili yapılacak her işlemin ihracatçı birliklerine danışılması gerektiğini söyledi. Gümrük kanununun amacının, Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesine giren ve gümrükten çıkan eşyaya ve taşıt araçlarına uygulanacak gümrük kurallarını belirlemek olduğunu ifade eden Belsan, “Gümrük mevzuatı, sadece gümrük müşavirinin bilmesi gereken bir konu değildir. Şirket içinde de mevzuat hakkında bilgi sahibi olan kişilerin olması gerekir” dedi.

 Seminerde hazır bulunan OTİAD Başkanı İlker Karataş da konunun içeriğine uygun örnekler vererek katılımcıların örnekler üzerinden somut bilgi sahibi olmasına katkıda bulundu. Sözlerinde sık sık ihracatın sektör açısından önemine vurgu yapan Karataş, Osmanbey’in potansiyelinin daha da büyümesi için konunu önemli olduğunu söyledi ve bu amaçla semineri düzenlediklerini ifade etti.

 Seminer sonrası Başkan Karataş, UTG yetkilisi Murat Belsan’a teşekkür etti, OTİAD seramik tabağı takdim etti.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)