Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:

Türkiye’yi 2023’te 500 milyar dolar ihracata

taşıyan en önemli lokomotif, hazır giyim olacak!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kurulduğu günden bu yana İHKİB’de Başkanlık yapan 7 isme ve son 13 yılda toplam 500 milyon doların üzerinde ihracat yapan 21 kuruluşa ödüllerini verdi. Gecede piyano çalan Bakan Çağlayan, 500 milyar dolarlık 2023 hedefine ulaşmada hazırgiyimin en önemli sektörlerden biri olacağını söyledi.
OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan ile sohbet eden Bakan Çağlayan, en kısa zamanda Osmanbey’e gelmek istediğini ifade etti. 22 Ocak 2014’te ziyaretin gerçekleşmesi için danışmanlarına talimat veren Bakan Çağlayan, programında olağanüstü bir gelişme olmazsa 22 Ocak’ta Osmanbey’de olacak…

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından düzenlenen “35. Yıl Vefa Gecesi”ne katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin 2023 hedeflerine değinerek, “Konfeksiyon ve hazır giyim sektörümüz, Türkiye’yi 2023’e taşıyan en önemli lokomotiflerden biri olacak” dedi. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi’nin ev sahipliğinde, “Geleceğe Birikiyoruz” sloganı ile düzenlenen “Vefa Gecesi”nde sektöre hizmet eden yaklaşık bin ihracatçı bir araya geldi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kurulduğu günden bu yana İHKİB’de Başkanlık yapan 7 isme ve son 13 yılda toplam 500 milyon doların üzerinde ihracat yapan 21 kuruluşa ödüllerini verdi.

Gecede yaptığı konuşmada ihracatçılara “Yol Arkadaşlarım” diye seslenen Çağlayan, “Türkiye’nin gerek üretiminde gerek istihdamında gerek ihracatında yaptıklarıyla iz bırakan hazır giyim, tekstil, konfeksiyon sektörünün tüm bileşenlerini, bütün arkadaşlarımı kalbi duygularımla alkışlamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Çağlayan, sektörün ihracattaki, üretimdeki, istihdamdaki yerini anlatmayacağını dile getirerek, bunu “Tereciye tere satmak” olarak nitelendirdi. Türkiye’nin 2023’e giden yolundaki hedeflerini gerçekleştirme noktasında, sektörün yaratacağı katkılara değinen Çağlayan, şunları anlattı:

“Konfeksiyon ve hazır giyim sektörümüz, ümit ediyor ve biliyorum ki, Türkiye’yi 2023’e taşıyan en önemli lokomotiflerden biri olacak. 2023’e, Türkiye’nin 500 milyar dolar ihracat yaptığı bir tarih olarak bakıyoruz. Yapar mıyız? Buna inanmayanlar hazır giyim, konfeksiyon sektörünün nereden nereye geldiklerini, ve sektörün 2023 hedeflerini gördükleri zaman kalpten inanacaklardır.”

Borcumuzu ödediğimiz tarih olacak

Bakan Çağlayan, Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında hizmet ihracatı rakamlarına, kişi başı milli gelir hedeflerine ilişkin de katılımcıları bilgilendirerek, “2023 aslında Türkiye’de ilk defa 10 yıl gibi uzun vadeli bir programın yapılması noktasında öncü bir hedef ve gösterge. Ama 2023 için önemli olan, mühim bir olgu daha var. Gittiğim her yerde bunu söylüyorum, 2023, bu Cumhuriyet’i kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun arkadaşlarına karşı, bizim boyun borcumuzu yerine getireceğimiz tarihtir” diye konuştu. Türkiye’nin geçmiş 10 yıldaki ekonomik performansına da değinen Çağlayan, burada özel sektörün katkı ve önemine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün vefanın ne olduğunu belirten en önemli sektörlerden biri olduğunu diye getiren Çağlayan, gecenin “Vefa Gecesi” olmasına işaret ederek, bu etkinliğin de bunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Bu arada, gecenin sunuculuğunu yapan şair Sunay Akın, konuşmasının ardından Bakan Çağlayan’a, İstanbul’un bir hazır giyim ve tekstil müzesine ihtiyacı olduğunu söyleyerek, Çağlayan’dan bu konuda yardım istedi. Akın’ın bu talebine Zafer Çağlayan, “Evelallah” yanıtını verdi.

“Hazır giyimin kilosunu 3 dolardan 25 dolara çıkardık”

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise, hazır giyim ailesi olarak Cumhuriyet’in 100. yılında 60 milyar dolarlık ihracat hedeflerini aşmakla kalmayacaklarını dile getirerek, “Tüm dünyada bu ülkenin yüz akı olmaya devam edeceğiz” dedi. Tanırverdi, şöyle devam etti:

“Fransız yazar Balzac ‘Bilginin, başarının efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır’ diyor. İşte bu bakış açısıyla bu salondaki arkadaşlarımız 20 yıl önce kilogramı 3 dolar olan hazır giyim ürünü bugün Türkiye’nin en çok katma değer yaratan 3 sektöründen biri olarak 25 dolara çıkarmıştır.

Sektörümüz başta hammaddeye ulaşım noktasındaki engeller olmak üzere bir çok zorluklara rağmen ihracatını 17 milyar doların üzerine taşıdı. İstihdamda yaşadığımız sıkıntılara, her yıl çoğalan ek yüklere rağmen Türkiye’de sosyal çözümün bir parçası olduk…

Az gelişmiş bölgelerde yatırım yaparak en çok kadın çalıştıran sektör olduk. Dünyanın 185 ülkesine gidip kâh mal satarak kâh işletme açarak Türkiye’nin gururu olduk.

Bu ülkenin son 20 yılda dünyadaki tanınırlığı artıyor, imajı sürekli yükseliyorsa hiç mütevazi olmaya gerek yok, bunda en büyük pay hazır giyim ihracatçılarınındır.”

“Hazır giyim ihracatı sırtlayan sektör”

Geceye katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, İHKİB’in 35 yıldır Türkiye’nin ihracatına hizmet verdiğini belirterek, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün, gerek üretim gerek istihdam gerek ihracat açısından Türkiye’nin en önemli sektörlerinin başında geldiğini söyledi.

Büyükekşi, ihracatta gelinen noktada, sektörün oldukça önemli paya sahip olduğunu belirterek, “Zorlu geçen bu senede hazır giyim sektörü her zaman olduğu gibi ihracatımızı sırtlayan sektörler arasında yer alıyor. Sektörün 2013 ihracatı ilk 11 ayda, yüzde 9 yükseldi ve 16 milyara dolara ulaştı. 2013 yılını da 17,5 milyar gibi bir rakam ile kapatacağız. Önümüzdeki dönemde de hazır giyim sektörümüze güveniyoruz. 2023 hedeflerimizde en kritik rolü hazır giyim sektörü oynamaya devam edecek” öngörüsünü paylaştı.

Bakan Çağlayan piyanoda ‘Elbet Bir Gün Buluşacağız’ şarkısını çaldı

Konuşmaların ardından Bakan Çağlayan, Hikmet Tanrıverdi ile İHKİB’in önceki başkanları Sırrı Gültekin, Nuri Akın, Sezer Mavituncalılar, Okan Oğuz, Nuri Artok, Süleyman Orakçıoğlu’na plaket verdi. Zafer Çağlayan, plaket takdiminin ardından katılımcılara piyano ile “Elbet bir gün buluşacağız” şarkısını çaldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan,OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan, LASİAD Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, BATİAD Başkanı Aydın Erten, ÇSD Başkanı Hüseyin Öztürk, ÖRSAD Başkanı Fikri Kurt, TİGSAD Başkanı İrfan Özhamaratlı, TRİSAD Başkanı Mustafa Balkuv ile çok sayıda iş adamının katıldığı gecede İHKİB Korosu ve Aile Tiyatrosu da sahne aldı.

29 Ekim 2023 tarihli özel bir gazetenin de dağıtıldığı gecede hazır giyim ihracatçıları şarkılarla coştu.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)