Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş ve beraberindeki heyet İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İTHİB Başkanı İsmail Gülle ve İTKİB Genel Sekreteri Bekir Aslaner’i makamlarında ziyaret etti.

 OTİAD heyeti, Ocak 2016’da gerçekleşecek olan Fashionist Fuarı ile eş zamanlı alım heyeti getirilmesi ve “2015/7 No’lu İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin” tebliğ ile ilgili İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ve İTHİB Başkanı İsmail Gülle’den destek istedi. Güncel gelişmelerin de değerlendirildiği görüşmelerde Fashionist Fuarı’nın sektördeki başarısına değinen Başkan İlker Karataş,  bugüne kadar desteklerini esirgemeyen İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ve İTHİB Başkanı İsmail Gülle’den bu desteği artırmalarını istedi. Fuara getirilmek üzere alım heyeti konusunda yapılan çalışmaları hakkında güncel bilgiler sunan Karataş, bu yıl 750 kişiden oluşan bir alım heyetine ev sahipliği yapmak istediklerini belirterek, “Bu çalışma ile fuarı zenginleştirmek ve daha da büyütmek istiyoruz” dedi.


 “170 cm ve altı sorunu çözer”

 Görüşmede destek istenilen bir diğer konu da antidamping tebliği ile ilgili oldu. Başkan Karataş, yanında getirdiği kumaşlar üzerinden örneklendirerek; “5 yıllık süre zarfında Osmanbey’deki hazırgiyim sektörünün hammadde tedarikçisi ithalatçı firmalarımızın sorununu kısmen çözmüş olmakla birlikte muafiyet sınırı olarak belirlenmiş olan ‘150 cm’lik sınır o günkü şartlarda iyi niyetli olarak marjlı olarak belirlenmemiş olduğundan bu kapsamdaki ürünlerin ithalinde; muayene ve kontrollerde gümrük idarelerinin toleranssız yaklaşım göstermelerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı çoğunlukla sorunlar yaşandığını” söyledi. Başkan Karataş, “Bu önemli sorun ile ilgili Osmanbey’de faaliyet gösteren tedarikçi-ithalatçı firmalar nezdinde yaptıkları kapsamlı ciddi inceleme ve değerlendirme sonucunda; ev tekstil sanayicilerinin haklı müracaatlarına yönelik olarak, işlemeli kumaşların eni 150 cm ve altı olan kumaşlarda muaf tutulması uygulamasında muafiyet sınırının 170 cm ve altı kumaşlar olarak düzeltilmesinin sorunu büyük ölçüde çözecektir” diye konuştu.

 İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ve İTHİB Başkanı İsmail Gülle her iki konu ile ilgili de gereğini yapacaklarını söyledi.

 OTİAD heyeti yeni atanan İTKİB Genel Sekreteri Bekir Aslaner’i de makamında ziyaret ederek görevinde başarılar diledi, hayırlı olması temennisinde bulundu. İlker Karataş Başkanlığındaki heyette, OTİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Hikmet Ünal, İnanç Ulu, Oktay Demir ve Genel Sekreter Sami Kurt yer aldı.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)