Avrupa’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Afrika’ya kadar 50’nin üzerinde ülkeden aralarında cumhurbaşkanları, başbakanlar ve bakanların bulunduğu yaklaşık 600 temsilcinin katıldığı zirve dünyanın gözünü İstanbul’a çevirecek. Hikmet Tanrıverdi, İHKİB olarak her yıl cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar ve temsilcilerin katıldığı Zirve’nin gala gecesinde düzenledikleri defile ile Türk moda endüstrisini dünyaya tanıttıklarını belirterek, bu yıl da gecede Özlem Kaya’nın koleksiyonunu sergileyeceğini sözlerine ekledi.

Marmara Grubu Vakfı (MGV) tarafından 17 yıldır aralıksız sürdürülen Avrasya Ekonomi Zirvesi; siyasal, ekonomik ve kültürler arası diyalog çalışmalarında Türkiye’nin aydınlık yüzünü yansıtmaya devam ediyor. 17. Avrasya Ekonomi Zirvesi, sürdürülebilir kalkınma ve enerjinin geleceği için dünyanın dörtte birini İstanbul’da buluşturuyor. 4-6 Şubat 2014 tarihleri arasında İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) desteği ile düzenlenecek zirveye, Meksika’dan Fransa’ya, Senegal’den Pakistan’a kadar 50’nin üzerinde ülkeden 600’e yakın temsilci katılacak. Zirve’nin gala gecesinde ise moda tasarımcısı Özlem Kaya bir defile gerçekleştirecek.

“Globalden Yerele – GLOCALIZATION” ana başlığı altında düzenlenecek zirve hakkında bilgi veren MGV Başkanı Akkan Süver, uluslar arası bir prestij birlikteliğine dönüşen Zirve’ye, cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar ile her biri kendi alanında dünyada söz sahibi olan önemli isimlerin katılacağını vurguladı.

Türkiye’den ise TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu veKalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın 17. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde yer alacağını bildiren Süver, ele alınacak konu başlıklarını ise şöyle özetledi:

500 bin çocuk ve kadın satılıyor

“17. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde dünyanın en can yakıcı problemlerinden birini oluşturan ve ‘İstemsiz Göç’ olarak adlandırılan İnsan Ticareti’ni masaya yatıracağız. Kadın, erkek, çocuk, illegal işçi, göçmen ve sığınmacılarla birlikte başlayan insan ticareti, bugün uygarlığı tehdit eden bir boyuta ulaştı. Bölgemizde yaklaşık 500 bin kadın ve kız çocuğu Uzakdoğu, Ortadoğu ve CIS ülkelerinden getirilerek satılıyor. Böylesine insanın içini sızlatan bir konuya dikkat çekerken, öte yandan dünyamızı ilgilendiren diğer olgu ve sorunları da farklı bakış açıları ile masaya yatıracağız. Bu yıl Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde ayrıca Sürdürülebilir Kalkınma ve Yerel Yönetimlerde Değişim, Yerelden Küresele İpek Yolu’nda Ekonominin ve Enerjinin Geleceği, Yerelden Küresele Diyaloğun Barıştaki Önemi, Kalkınma ve Tasarım, Bilişimle Kalkınma ana başlıklarını ele alacağız. Bilgi-İletişim teknolojileri günümüz modern ekonomilerinin temel taşı oldu. Ne yazık ki gelişmekte olan ülkelerdeki bilgisayar kullanım oranı ve internet erişimi gelişmiş ülkelerdekinin çok gerisinde kaldı.

Örneğin Kuzey Amerika ve Avrupa’da nüfusun yarısından fazlası internet erişirken Afrika kıtasında nüfusun yalnızca yüzde 1’i bilgisayar sahibi. Afrika’da öğrenim gören öğrencilerin yüzde 90’ı henüz bir bilgisayar kullanma fırsatına erişemedi.

Zirve’de 600’e yakın temsilci ile 3 gün boyunca zirvede dünyanın en çok dikkat çeken bu sorunlarına bakış açısı oluşturmaya, çözüm üretmeye çalışacağız.

TANRIVERDİ: Dolar kuru seçimlere kadar 2,20-2,30 bandına oturur

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise 17 yıldır düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin Türkiye’nin dış dünya ile en önemli buluşma noktalarından biri olduğunu vurgulayarak, hazır giyim sektörünün de ülke ekonomisi açısından benzer bir misyon üstlendiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin 2013 yılını 151 milyar dolar ihracat ile kapattığını, hazır giyimin ise 17,5 milyar dolar ile bu toplam içinde yüzde 11,5 pay aldığını aktaran Tanrıverdi, “Türkiye ihracatının 2012 ile birebir aynı performansı gösterip yerinde saydığı bir dönemde Türk hazır giyim sektörü olarak yaklaşık yüzde 8,5’luk bir büyüme gösterdik. 2014’de 19 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Bu liderlik özelliğimiz bizim için yeni değil. Çeyrek asırdır, ülkemiz ekonomisine ihracatı, dış pazarı öğretiyor, bu alanda önderlik yapıyoruz” dedi.

Konuşmasında son dönemde yaşanan kurdaki rekor yükselişe de değinen Tanrıverdi, sözlerini şöyle sürdürdü: “1 dolar eşittir 1 TL değerlendirmelerinin yapıldığı günlerde bunun yanlışlığını anlatmaya çalıştık. Ancak çeşitli çevrelerce yanlış anlaşıldık. Kurun değeri olması gereken düzeyde değildi. Döviz üzerinde ciddi bir baskı vardı. Kur gerçek değerinde olsaydı son 3 ayda yüzde 20’nin üzerindeki büyük dalgalanma yaşanmazdı. Yüzde 2-3 civarındaki iniş-çıkış ile sınırlı kalırdı.

Kur şu anda da gerçek değerinde değil. Ekonomi yönetiminin uygulayacağı politikaların kuru nereye getireceği bizim için önemli. Kur gerçek değerini bulduktan sonra enflasyon oranında artmalı ki ihracatçı açısından faydalı olsun. İhracatçılar bugün yükselen kurdan dolayı büyük sıkıntı içinde. Her zaman hızlı iniş çıkışların yıkıcı olacağını söyledik. Enflasyon oranında veya zamana yayılarak artsa bugün yaşanan zayiat çok daha az olurdu.

Şu anda ihracatçı dolarda hangi kuru kendine esas alıp neye göre fiyatlandırma yapacağını bilememenin sıkıntısını yaşıyor. Şu anda 2.25’lerde olan kurun 3 ay sonra 2 TL’ye inmeyeceğini kimse garanti edemez. Önümüzdeki en büyük tehlike belirsizlik. Burada Merkez Bankası’nın elindeki bir takım enstrümanları kullanarak belirsizliği azaltmasını bekliyoruz. Dolar kuru yerel seçimlere kadar 2,20-2,30 bandına oturacak gibi gözüküyor.

Öte yandan 2013 sonundaki bu büyük artıştan dolayı iç piyasadaki üreticinin, sanayicinin bilançoları alt üst oldu. Bankalarla yapacakları görüşmelerde ciddi sıkıntılar yaşayacaklar. Bankalar hem bilançolardaki bozulma hem de kırılgan ortam nedeniyle yeni kredi tahsisinde şirketleri çok zorlayacaklar. Umarım bu daha da büyük sıkıntılara neden olmaz. Kur gerçek değerini bulduktan sonra enflasyon oranında artmalı ki ihracatçı, dolayısıyla Türkiye kazanabilsin.”

Hikmet Tanrıverdi, İHKİB olarak her yıl cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar ve temsilcilerin katıldığı Zirve’nin gala gecesinde düzenledikleri defile ile Türk moda endüstrisini dünyaya tanıttıklarını belirterek, bu yıl da gecede Özlem Kaya’nın koleksiyonunu sergileyeceğini sözlerine ekledi.

Resim altı (soldan sağa): MGV Başkan Yardımcısı Engin Köklüçınar, MGV Başkanı Akkan Süver, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, moda tasarımcısı Özlem Kaya

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)