Hazır giyim sektörü, İTO’da gerçekleşen istişare toplantısında bir araya geldi. Tekstil ve hazır giyim alanında faaliyet gösteren derneklerin katıldığı toplantıda Rusya’daki ekonomik gelişmeler ve İran’da 1-4 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek fuar konuşuldu.

   Tekstil sektörü, İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katıldığı toplantıda sektörün mücadele ettiği sorunlar konuşuldu. Toplantının açılış konuşmasını yapan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Servet Samsama Türkiye’ye komşu ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi çalkantılardan yara almadan kurtulan şirketler yoluna devam edecek dedi. Samsama, “Gemilerin kaptanları olarak şirketlerimiz hakkında yeni sinerjiler oluşturmalıyız. Dünyadaki gelişmeler elimizde olan durumlar değil. Bizi ilgilendiren durum kendi pazarımız ve işimiz. Herkes gemisin kurtarmak durumuna bakmak zorunda. Alternatif pazarlarda, açığımızı kapatmak zorundayız.

   Farklı pazarlarda güçlü olmak zorundasınız. Yeniliğe önem vermelisiniz ki güçlü olasınız. Bu bağlamda İran Fuarı yeni pazar arayışında olan firmalar için önemli bir fırsat sunuyor” diye konuştu.


   İnsan yaşadığı sürece giyecek ve yiyecek

   Toplantının oturum başkanlığını yürüten İstanbul Ticaret Odası Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meslek Komitesi Başkanı Şenol Aras da, İran’da gerçekleşecek fuarın önemine vurgu yaptı ve şunları söyledi: “Karamsar bir tablo çizmiyoruz. Hayat devam diyor. İnsan yaşadığı müddetçe giyecek ve yiyecek. Geçmişte yaşananlardan da ders çıkarak geleceğimizi şekillendirmemiz gerekiyor” diyerek herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini belirtti. 


   Yumurtaları aynı sepete koymamakta fayda var

   OTİAD Başkanı İlker Karataş Rusya’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi, “Mart ayında başlayan gelişmeler bugün geldiğimiz noktada büyük bir krize evirilmiş durumda. Bu defa petrol fiyatlarının hızla düşmesi neticesinde ve Rusya’nın Devlet Başkanı’nın almış olduğu politik kararla bir takım zorluklarla karşı karşıya kalındı. Bugün Rus ekonomisi ciddi manada sıkıntı içinde. Bunu biz de yaşadık Türkiye olarak. Her krizden ayrı bir tecrübe çıkardık.

   Son haftadaki yaşanların sonucunda Rusya ile ticaret yapan firmalarla temasa geçtik. Rusya’daki pazara baktığımızda hayat neredeyse durmuş. Harcamalar kısılmış. Bazı yerlerde iş yapıldığı söyleniyor. Hatta ciroların aynı gittiğini söyleyen de var. Ancak fiyatlar sabit duruyor. Artan devalüasyonla birlikte fiyatları artırmamışlar” değerlendirmesinde bulundu.

   Petrol fiyatlarının düşüşünün önümüzdeki yılın ortalarına kadar devam edeceğini öngördüğünün altını çizen Karataş, “Rus ekonomisi buna ne kadar dayanır? İnsanların dayanma gücü ne kadar olacak bunu zaman gösterecek. Ancak olumlu olmayacağı ortada.

   Zor bir dönemden geçiyoruz. Tedbirli olmakta fayda var. Sadece tek bir pazara bağlı kalınmaması gerektiğini yaşanılan krizler bize defalarca gösterdi. Osmanbey adına söylemek gerekirse; kayıtlı ihracata baktığımda hangi ülkelere ihracat yapılıyor diye, karşıma 142 ülkeye ihracat yapan bir Osmanbey çıktı. Bu ülkelerin yüzde 50’si Ortadoğu gerisi Avrupa, Rusya ve Türk-i Cumhuriyetiler ve biraz da yeni açılımlarla Afrika bulunuyor. Bu dağılım mümkün olduğunca daha da homojen hale getirilmeli. Kısacası yumurtaları ayrı sepete koymakta fayda var” belirlemesinde bulundu.

   İTO’da gerçekleşen toplantıya İTO Yönetim Kurulu Üyesi Servet Samsama, İstanbul Ticaret Odası Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meslek Komitesi Başkanı Şenol Aras, OTİAD Başkanı İlker Karataş, LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, BATİAD Başkanı Aydın Erten, MESİAD Başkanı Yusuf Gecü’nün yanı sıra derneklerin yönetim kurulu üyeleri katıldı.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)