OTİAD Başkanı İlker Karataş, Referandum Sonuçlarını Değerlendirdi

BU BİR ZAFER VEYA YENİLGİ DEĞİL, UZLAŞMA ARAYIŞIDIR

“Türkiye’nin anayasa değişikliği referandumunu kazasız belasız atlatmış olmasının, ülke gündemini rahatlatacağını ve ticaretin canlandıracağını umuyoruz.

16 Nisan’da yapılan anayasa değişikliği referandum sonuçlarını değerlendiren Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, Türkiye’nin tarihindeki en önemli kararlardan birini aldığını belirterek, çıkan sonucun herkes için hayırlara vesile olmasını diledi.

Yapılan halk oylamasında, “Türk Tipi Başkanlık Sistemi” veya “Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi” olarak tanımlanan 18 maddelik anayasa değişikliği için seçmenin yüzde 51,4’ünün “Evet” dediğini hatırlatan Karataş, demokrasilerin en temel şartının seçim sonuçlarına saygı göstermek olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Anayasalar, bir arada yaşayan, ortak menfaatleri olan, aynı kaderi paylaşan bir toplumun uzlaşma metnidir. Dün hepimiz anayasa değişikliği konusunda kendi fikrimizi söylemek için sandığa gittik ve çıkan sonuçlara göre halk, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi’ne geçmesine onay vermiş oldu. Bu, bir tarafın zaferi, diğer tarafın yenilgisi olarak addedilecek bir durum değildir. Çünkü bu bir savaş değil halk oylamasıdır, yani uzlaşma arayışıdır. Biliyoruz ki tüm taraflar, yani bizler dün olduğu gibi yarın da bir arada yaşayacağız. İşte bu yüzden Osmanbey’de faaliyet gösteren yaklaşık 750 firmayı temsil eden OTİAD olarak, bundan sonraki sürecin sağlıklı işlemesini temenni ederken, gerek iktidarın gerekse muhalefetin bütünleştirici bir tutum benimsenmesi ve uzlaşma kültürünün yaygınlaştırılmasının Türkiye’nin birliği ve dirliği için zaruri olduğunu düşünüyoruz.”

Osmanbey’de ihracat odaklı tekstil ve hazır giyim ticareti yapıldığını hatırlatan Karataş, uluslararası pazarlara çalışan bir ticaret erbabı için en önemli şeyin ülkesinde istikrarın sağlanmış olmasıdır diyerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz ticaretle uğraşanlar uzun bir süredir ülke gündemiyle yatıp kalkıyoruz ve iş yapabilmek için içeride ve dışarda suların durulmasını bekliyoruz. Bu anlamda, Türkiye’nin anayasa değişikliği referandumunu kazasız belasız atlatmış olmasının ülke gündemini rahatlatacağını ve ticaretin canlandıracağını umuyoruz. Bizler, bir sivil toplum kuruluşu olarak üzerimize düşen neyse yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)