Osmanbey kumaş ve aksesuar firmaları sorunlar ve çözüm yollarını konuşmak üzere OTİAD’ta bir araya geldi… 25 firmanın katıldığı toplantıda kumaşçıların ve aksesuarcıların yaşadığı sorunlar, piyasanın durumu ve sektörün geleceği konuşuldu, çözüm yolları üzerine fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıda özellikle Ekonomi Bakanlığı desteği ile yürütülen URGE Projesi ve yeni pazarlar konusu öne çıktı.

 Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Osmanbey’de faaliyet gösteren kumaşçıları ve aksesuarcıları bir araya getirerek, sorunlarını dinledi. 25 firmanın katılımıyla gerçekleşen toplantıda kumaşçılar; “haksız rekabet”, “yeni pazarlar”, “Osmanbey pazarının durumu”, “ödemelerde yaşanan problemler” “ithalatçı firmaların gümrüklerde yaşadığı sorunlar”, “yeni pazarlar” ve “URGE Projesi” başlıkları üzerinde duruldu ve konularla ilgili görüşler paylaşıldı. Planlı iş yapılmaması, pazarlamada yaşanan olumsuzluklar, uzun vade ile yapılan alışverişler gibi temel sorunların da Osmanbey pazarının temel sorunları olduğu belirtilerek, çözüm yolları konuşuldu. Başkan İlker Karataş’ın yönettiği toplantıda OTİAD’ın çalışmaları hakkında da bilgi verildi.

 URGE Projesi Önemine Değinildi

 T.C. Ekonomi Bakanlığının 2010 senesinde yürürlüğe aldığı Uluslararası Rekabeti Geliştirme  (URGE) Projesi hakkında bilgi veren Başkan İlker Karataş, Türkiye’nin moda ve tekstil üretiminin önemli ve stratejik bir noktası olan Osmanbey’de de başarıyla projeye dönüştürülebileceği üzerinde durdu.  Karataş, Tekstil ve konfeksiyonun Türk ekonomisinin ve dış ticaretinin en önemli sektörleri arasında yer aldığının altını çizerek “Bu iki sektör üretim, istihdam, yatırım ve makroekonomik göstergeler açısından GSYİH’ye katkıdaki payları bağlamında Türk ekonomisinin çekirdeğini oluşturmaktadır. Bu sektörlerin toplam ihracat hacmindeki payı yüzde 15-20 civarlarındadır. Türkiye’nin toplam tekstil ve konfeksiyon ihracatı 25 milyar doların üzerindedir. Dolayısıyla biz tekstilcilerin de bu tür projeleri hayata geçirmek ve devletin verdiği desteği değerlendirmek için daha çok işbirliği içerisinde olmamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.


 “OTİAD Olarak Üstümüze Düşeni Yapmak İstiyoruz”

 Başkan Karataş devlet desteğiyle yeni pazar arayışında da OTİAD olarak üzerlerine düşeni yapmak istediklerini belirterek, “İhracatımızın artırılması, yeni pazarlar bulunması ve ülkemizin ekonomik ve ticari açıdan tanıtımı amacıyla bizler de elimizden gelen gayreti göstermek istiyoruz” diye konuştu.  Başkan Karataş toplantı sonrasında tüm görüşleri özetleyerek; herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini belirterek sık sık bir araya gelmenin önemine vurgu yaptı.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)