Türkiye’den 35 firmanın katıldığı Las Vegas’taki fuarda özellikle denim, ayakkabı, çorap ve deri konfeksiyon firmaları büyük ilgi gördü. 99 milyar dolarla dünyanın en büyük hazırgiyim ithalatçısı olan ABD pazarına yönelik ümitler arttı. Fuarda OTİAD’ı Başkan İlker Karataş temsil etti.

 Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) yeniden radarına alan Türk hazırgiyimci, “1,5 milyar dolar ihracat” hedefiyle katıldığı ülkenin bu alandaki en büyük organizasyonu olan Magic Show Fuarı’ndan umutlu dönüyor.  İHKİB AB, ABD, Uzakdoğu Fuarlar ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Özkan Karaca, 21’i milli toplam 35 firma ile katıldıkları Las Vegas’taki fuarda özellikle denim, ayakkabı, çorap ve deri konfeksiyon firmalarının büyük ilgi gördüğünü söyledi.  13-16 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen fuarda Türk firmalarına gösterilen yakın ilginin kendilerini son derece mutlu ettiğini belirten Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü:

 Amerikalıların İlgisi Hedefi Tutturma Ümidimizi Artırıyor

 “ABD, yıllık 99 milyar dolarla dünyanın en büyük hazırgiyim ithalatçısı konumunda. Türkiye 10 yıl önce bu pazarda 1,5 milyar dolarları yakalamıştı. Ancak çeşitli nedenlerle rakam 536 milyon dolarlara gerildi. Firmalarımız da bu noktada dünyanın en büyük pazarı olan ABD’den uzaklaşmaya başladı. İHKİB olarak son birkaç yıldır ABD’ye özel bir önem veriyoruz. ABD’nin en büyük hazır giyim fuarı olan Magic Show’a milli katılım düzenliyoruz. Bugün 35 firmamızın katıldığı fuara gelecek sezon en az 50 firma katılacağımdan eminim. Çünkü katılımcı bütün firmalar 2018 için rezervasyonlarını yaptırdılar. Amerikalılar özellikle denim, çorap ve ayakkabı sektörlerinden daha çok firmanın katılmasını bekliyorlar. Bugün 2005 öncesindeki 1,5 milyar doları yakalama ümidimi her fuarda daha çok artıyor.”

 ABD’nin hazır giyim pazar büyüklüğünün 2021’de 320 milyar dolara çıkacağının öngörüldüğünün altını çizen Karaca, New York’ta açılan Türkiye Ticaret Merkezi’nin de bu devasa rakamdan daha çok pay alınmasına büyük katkı sunacağını sözlerine ekledi.

 Katma Değeri Yüksek Ürünlerle ABD’de Olabiliriz

 Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği Başkanı İlker Karataş da dünyanın en büyük hazırgiyim ithalatçısı olan ABD pazarına yönelik önemli açıklamalarda bulunarak şunları söyledi: “ABD pazarı dünyanın en önemli pazarlarının başında geliyor. Bu pazarda sürdürülebilir katma değeri yüksek , kendi markalarımızla satış yapma kanallarını oluşturabildiğimiz takdirde önemli bir işi başarmış olacağız.  Bunun için de tasarım ön plana çıkıyor. Bu pazarda söz sahibi olabilmemiz için dersimizi iyi çalışmamız gerektiği ortada. Onun için eksiklerimizi giderip çok çalışmamız gerekiyor. En iyi ihracat yapan firmalarımızın bile temel bazı eksikleri görülüyor. Onun için sürdürülebilir bir iş ortaya çıkaramıyoruz.  Böylesine önemli bir pazarda söz sahibi olmak, çok şey gerektiriyor. Bu ‘çok şey’ firmalarımızda var, yapmamız gereken markamıza yatırım yapmak ve katma değeri yüksek ürünlerle bu pazardaki yerimizi almak. Bu kadar!”

 Başkan Karataş fuar süresince Türk firmaları ziyaret ederek incelemelerde bulundu; fuar katılımcılarıyla görüştü.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)