Uzakdoğu’nun önemli tekstil fuarlarından biri olan Preview in Daegu Uluslararası Tekstil Fuarı’na katılan OTİAD Başkanı İlker Karataş, Güney Koreli üreticileri Türkiye’de yatırım yapmaya davet etti. OTİAD standının büyük ilgi gördüğü fuarda, Osmanbey’in tanıtımı yapıldı, Osmanbey Moda dergisi dağıtıldı.

 Güney Kore’nın Daegu kentinde düzenlenen Preview  in Daegu Uluslararası Tekstil Fuarı’nda Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) standı büyük ilgi gördü. OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş öncülüğünde 11 firmanın alım heyeti olarak gittiği Daegu’da, Kore’nin tekstil üretici devleriyle bir araya gelen Başkan Karataş, firmaları Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etti. Üç gün boyunca OTİAD standında fuar ziyaretçilerine Osmanbey Moda Dergisi ve Osmanbey’i tanıtan broşürler dağıtıldı; konuklara lokum ve Antep fıstığı ikram edildi.

 “Türkiye önemli bir pazar”

 Preview in Daegu’da Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim sektöründeki özel yerini çarpıcı biçimde görülmesini sağlamak için, temaslarında Türkiye’nin sektördeki önemini belirten Karataş, basın yayın kuruluşlarına verdikleri röportajlarda, resmi görüşmelerde Koreli üreticileri Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etti.

 Dünya tekstil ve hazır giyim sektöründe stratejik bir yer tutan Türkiye’nin, sektörünün Daegu buluşmasında Osmanbeyli firmalara öncülük ettiklerini anlatan Başkan İlker Karataş, “Yıllardır Koreli üreticilerden kumaş alıyoruz ve aldığımız kumaşı katma değerli hazır giyim haline getirip dünyanın birçok ülkesine ihraç ediyoruz. Nitelikli bir boyut kazanan bu alışverişin, artık ülkemizde yatırım haline gelmesini bekliyoruz” dedi.

 Açılışta kurdele kesmek yerine butona basıldı!

 11 Mart’ta açılışı gerçekleşen Preview in Daegu Uluslararası Tekstil Fuar açılışı, Gyeongsangbuk-do Eyaleti Valisi Kim Kwan Yong, Daegu Büyükşehir Belediye Başkanı Youngjin Kweon, Gyeong Sang Buk Do İl Belediyesi Ekonomi Başkan Yardımcısı Inseon Lee, Daegu Gyeong Buk Tekstil Sanayicileri Derneği Başkanı Uiyeol Lee, OTİAD Başkanı İlker Karataşve çok sayıda sektör temsilcisinin katılımıyla yapıldı. Kurdele kesme yerine butona basılarak açılışı gerçekleştirilen fuarda, açılış öncesi geleneksel davul şovu ise özelikle yabancı ziyaretçilerden büyük alkış aldı. Stantları ziyaret eden protokol heyeti daha sonra öğle yemeğinde bir araya geldi. Çok sayıda üst düzey üretici firma yetkilisinin de hazır bulunduğu resmi öğle yemeğinde bir konuşma yapan OTİAD Başkanı İlker Karataş, Türkiye’nin Orta Doğu ve Orta Asya’yı birbirine bağlayan coğrafi konumuyla, yabancı yatırımcılar için fırsatlar sunan bir ülke konumunda olduğunu söyledi.

 “Türk iş adamları olarak az satıp çok alıyoruz”

 Güney Kore'nin, gelişmiş ticari ve sanayi yapısıyla Türkiye için önemli bir ekonomik ortak olma potansiyelinin yanında, tarihi, siyasi ve kültürel anlamda ayrı ve özel önemi olduğunu ifade eden OTAD Başkanı İlker Karataş, Türkiye'nin 1950 yılında Kore’ye asker göndermesi ve çok sayıda şehit vermesinin iki ülke arasındaki toplumsal kardeşliğin ve siyasi dayanışmanın en temel sebeplerinden olduğunu hatırlattı. Bu denli tarihi dostluğu bulunan iki ülke arasındaki ticaretin ise yeterli düzeyde gelişmediğini ifade eden Başkan Karataş, Güney Kore ile Türkiye arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın 1 Mayıs 2013'te yürürlüğe girdiğini anımsattı ve “Türk iş adamları olarak az satıp çok alıyoruz. Güney Kore Türkiye için ciddi bir potansiyel. Türkiye ile Güney Kore serbest ticaret anlaşması yapıldı ama bunu kâğıt üzerinden çıkarıp fiiliyata geçirmemiz gerekiyor. Bu vesileyle sizleri ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyoruz. Tekstil ve hazır giyimin en önemli sektörlerin başında geldiği Türkiye’de yapacağınız yatırım ile Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine daha kolay ulaşmış olacaksınız” dedi.

 “Olgun ve dinamik bir sektörüz”

 Konukseverliğin ve hoşgörünün yaşam tarzının vazgeçilmez unsurları olduğu Türkiye’de, sahip olduğu ilgi çekici unsurlarla, her geçen gün güçlenen iki ülke ilişkilerinin Koreli meslektaşlarımızın yatırım yapmaları için Türkiye’yi açık bir ülke haline getirdiğini ifade eden Başkan Karataş, “Türkiye’nin hazır giyim sektöründe dünyanın yedinci büyük üreticisi konumunda olduğunu, her geçen gün büyüyen iç piyasası, olgun ve dinamik sektör yapısıyla, bölgede sahip olduğu öncü rolüyle, serbest ve güvenli yatırım ortamı, kalifiye ve düşük maliyetli iş gücü yatırım bölgeleriyle ve AB ülkeleriyle gümrük birliği üyeliği gibi unsurların öne çıktığı Türkiye’de, tekstil üreticilerinin yatırım yapmasının her iki ülke ilişkilerini daha da pekiştireceğini inanıyorum” dedi.

 “Heyetimizi ağırlayanlara teşekkür ediyorum”

 Fuar sonrası bir açıklama yapan OTİAD Başkanı İlker Karataş, Güney Kore seyahatinin, Türkiye’nin ve özellikle OTİAD ile Osmanbey’in tanıtımı için, oldukça başarılı geçtiğini söyledi. Fuar süresince gösterdikleri yakın ilgiden dolayı emeği geçenlere teşekkür eden Karataş, “Daegu’daki temaslarda sürekli yanımızda bulunan bizi ağırlayan SKTEK’in Yönetim Kurulu Başkanı Jung Hyun Bun ve SKTEK’in Direktörü Lee Min Ja’ya, rehberimiz So Jae Yoen ve Chung Ji Sub’a teşekkür ediyorum. Kore konukseverliğini her adımda bize hissettirdiler, heyetimizi hiç yalnız bırakmadılar” diye konuştu. 

 11-13 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleşen fuarda üç gün boyunca temaslarda bulunan ve Dong-A Ilbo gibi köklü basın yayın kuruluşlarıyla görüşmeler gerçekleştiren OTİAD Başkanı Karataş, tekstil ve hazır giyim sektörünün Türkiye’deki durumu hakkında bilgi verdi, özellikle Osmanbey’in hazır giyim alanında dünyanın önde gelen moda merkezlerinden biri olduğunu söyledi.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)