OTİAD üyeleriyle bir araya gelen Şişli Belediyesi yetkilileri, Osmanbey’in imar planlarının güncel durumu, mevcut yapıların fonksiyon değişimleri nasıl gerçekleştirilecek ve 6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı dönüşümleri konularında OTİAD üyelerini bilgilendirdi.

 Bilindiği üzere; Osmanbey 40 yılı aşan geçmişi ile ülkemizin ve İstanbul’un en önemli ticaret ve üretim merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Osmanbey, yapısı ve geçmişi itibariyle, konuttan ticari işletmeye dönüştürülen birçok yapı mevcut. Osmanbey’deki işletmelerin çoğunda yenileme, tadilat düzenleme işlemleri için belediye nezdinde gerekli izinlerin alınmasında bazı sıkıntıların yaşanıyor olmasından dolayı, OTİAD Yönetim Kurulunca Şişli Belediyesi’ne girişimde bulunuldu. Bunu üzerine OTİAD’ta işletme sahipleri ile bir araya gelen Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Candaş, İmar, İmar ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Nuran Özden, Plan ve Proje Müdürü Gülçin Bayraktaroğlu ve Statik Büro Şefi Ayşe Alay yaşanan sorunların çözüm yollarını paylaşma fırsatı buldu.

 OTİAD Başkanı İlker Karataş yaptığı açılış konuşmasında, “Üyelerimizden gelen ve bize iletilen sıkıntı ve şikayetlerin aktarılması amacıyla OTİAD Yönetim Kurulu olarak Şişli Belediye Başkanlığı nezdinde ve yetkili makamlarına yaptığımız çeşitli ziyaretler ve temaslar sonucunda bugün burada toplanma gereği duyduk. Üyelerimiz hem yasal mevzuat açısından birbiriyle çelişen düzenlemelerin varlığından şikayet ediyor, hem de uygulamada bir dizi sorunun varlığına değiniyordu. Bu konuyu Şişli Belediyesi yetkilileriyle birlikte ele almamızın yerinde olacağını düşündük ve bugün bir araya geldik” diyerek Şişli Belediyesi yetkililerine yakın duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

 “Sorunları Beraber Çözeceğiz”
 Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Candaş, “Osmanbey’de yaşanan sorunların tamamını prosedüre uygun şekilde çözüm bulmaya her zaman hazırız. Sizlere önerimiz iyi mimarlarla çalışmanızdır; gerçekleştireceğiniz projeler öncesinde binaların uygunluğu ve yapısı ile ilgili bize başvurursanız uygun olup olmadığını belirtebiliriz. Böylece sonrasında yaşanacak sorunların önüne geçmiş oluruz. Şu anda tadilat için yaptığınız başvuruları 24 saat içinde sonuçlandırıyoruz. Dolayısıyla yaşanan sorunları birlikte çözeceğimize inanıyorum. Bunun dışındaki girişimleri, ‘ben yaparım’ yaklaşımlarına itibar edilmemesini rica ediyorum” diye konuştu. Katılımcılar Osmanbey’in imar planlarının güncel durumu, mevcut yapıların fonksiyon değişimleri nasıl gerçekleştirilecek ve 6306 Sayılı Kanun Kapsamında riskli yapı dönüşümleri konularında yetkililerden bilgi alma fırsatı buldu. Soru cevap kısmında ise birebir yaşanan sıkıntılar masaya yatırıldı, çözüm yollarlı konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.

 Toplantı sonrası Başkan İlker Karataş, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Candaş’a teşekkür mahiyetinde seramik bir tabak takdim etti.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)