Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD), 7-8 Kasım 2015 tarihlerinde Sapanca’da bir çalıştay (ortak akıl belirleme-arama konferansı) gerçekleştirdi. OTİAD Yönetim Kurulu Üyelerinin çoğunluğunun katılımı ile NG Hotels’de gerçekleştirilen OTİAD 2015 Çalıştayı, hazır giyim ve tekstil sektörünün genel olarak yaşadığı sıkıntıların Osmanbey’e olan etkisine odaklanarak, yakın ve orta vadede bu sıkıntıları giderecek tedbirlerin alınması; alternatif çözüm ve önerilerin değerlendirilmesi ve sektörün geleceğine ilişkin öngörüler ışığında Osmanbey’e bir yol haritası kazandırmayı hedefliyordu. OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş moderatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştayda Osmanbey’in yıllık ihracat performansı ve OTİAD’ın mali durumu ile ilgili genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra, çalıştay öncesi OTİAD Yönetim Kurulu’nun belirlediği konu başlıkları ele alındı.

Osmanbey’in Röntgeni Çekildi
OTİAD 2015 Çalıştayı’nda bir araya gelen OTİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Osmanbey için Swot Analizi yaparak bölgenin bundan sonra izleyeceği yol haritasına, klavuz niteliğindeki ilk işaretleri koydu.
Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD), tarafından 7-8 Kasım 2015 tarihlerinde Sapanca’da gerçekleştirilen çalıştayda tam anlamı ile Osmanbey’in röntgeni çekilerek, hazır giyim ve tekstil sektörünün geleceğine ilişkin öngörüler ışığında Osmanbey’i geleceğe taşıyacak bir yol haritası oluşturuldu. Osmanbey’in geçmişten bugüne gelen ticari potansiyelinin ortaya konulduğu çalıştayda, bölgenin son yıllardaki ekonomik, siyasi ve sektörel gelişmelerden nasıl etkilendiği ve bundan sonrası için neler yapılması gerektiğine ilişkin ayrıntılı bir değerlendirme yapıldı.

İhracat Rakamları Masaya Yatırıldı
Çalıştay’ın açılışında konuşan ve Osmanbey’in 2015 yılı ihracat performansını bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırarak bilgi veren OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, Türkiye genelinde olduğu gibi Osmanbey’in ihracatında da düşüş yaşandığını belirterek şunları söyledi: “2014 yılının ikinci yarısından sonra başlayan düşüş 2015 yılında da devam etti. 2015’in ilk 10 ayında (Ocak-Ekim) Osmanbey-Kağıthane-Şişli bölgesinden yapılan ihracat 1 milyar 311 milyon lira oldu. 2014 yılının aynı döneminde bu rakam 1 milyar 515 milyon liraydı. Görülüyor ki bu yılın sonunda 2014 yılının 1 milyar 664 milyon liralık ihracat rakamını yakalayamayacağız. Ama bu demek değildir ki elimizi kolumuzu bağlayarak piyasaların açılmasını bekleyeceğiz. Her zamankinden daha çok çalışacağımız, her zamankinden daha çok proje geliştirip, çözüm yolları üzerine konuşacağımız bir dönemdeyiz. Seçim dönemini artık geride bıraktık. Tabi ki siyasi tartışmalar sürüp gidecektir; ama hiç olmazsa tablo şimdi daha net. Bütün yaşananlara karşı biraz daha dirençli olabiliriz. Negatif değil pozitif düşünmek istiyorum. 2016 zor bir yıl olacak, seçim psikolojisini de atlattığımıza göre motivasyonumuzu kaybetmeden, yılgınlığa düşmeden çalışmaya başlayabiliriz.”

“Geleceğin Altyapısını Oluşturmalıyız”
Konuşmasında sistematik çalışmanın ve olayların analizinde bilimsel yöntemlerin kullanılmasının önemine de vurgu yapan Karataş, çalıştay hakkında da şunları söyledi: “OTİAD Yönetim Kurulu olarak Osmanbey’in gelişiminde ve değişiminde OTİAD’ın ne kadar önemli bir rol üstlendiğinin farkındayız. Biliyoruz ki bugün bizim olduğumuz göreve, yarın başka arkadaşlar gelecek. İşte o gün geldiğinde, bu derneğin belirli bir disiplin içinde sistematik bir biçimde çalıştığını ve Osmanbey’in geleceği için farklı projeler geliştirdiğini görsünler ve bunu biraz daha geliştirerek Osmanbey’i bir adım daha öteye taşısınlar istiyoruz.”

Dernek Mali Yapısının Güçlü Olması Gerekiyor
Daha sonra söz alan OTİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Saymanı olan Kutbettin Ayyıldız ise sivil toplum örgütü olan derneklerin tıpkı bir işletme gibi düşünülmesi gerektiğini hatırlatarak; “Nasıl bir işletmenin başarısında mali yapısının güçlü olmasının rolü varsa, dernekler için de aynı şey geçerli. Şayet bir derneğin mali yapısı zayıfsa görevini hakkıyla yapamaz. Altı yıldır OTİAD’ın saymanlığını yürütüyorum ve hangi yönetim gelirse gelsin, her yönetimin yarattığı kendi bütçesini kullanması prensibiyle hareket ettik” dedi.

OTİAD 2015 CALIŞTAYI’na Katılan İsimler

OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı

İlker Karataş

OTİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları:

Kutbettin Ayyıldız (Sayman), M. Hikmet Ünal ve F. Oktay Demir.

OTİAD Yönetim Kurulu Üyeleri:

Ahmet Tunçman, Bülent Bakan, Demet T. Tatarhan, Ediz Ezen, Esin Arıcan, İnanç Ulu, Kemal Kartal, Mustafa Sürmegöz, Mustafa Türk, Ö. Cüneyt Mutkan, Selim Sami Gülle, Süleyman Artık, Tamer Pala.

OTİAD Genel Sekreteri

Sami Kurt

OTİAD Ar&Ge ve Dış İlişkiler Sorumlusu

Zuhal Güden

OSMANBEYmoda dergisi adına

        D. Ali Yıldız

        Nihat Çelik
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)