Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) üyelerine yönelik Tasarım Tebliği Semineri düzenledi. İstanbul Moda Akademisi (İMA) Direktörü Seda Lafçı tarafından verilen seminerde; firmalarda tasarım ofislerinin kurulmasına, tasarım ve ürün geliştirme projelerine yönelik devlet destekleri hakkında bilgi verdi. Lafçı, 2014’ün sonunda güncellenen Tasarım Tebliği’nin hazır giyim sektörü için önemine değindi, tebliğ sayesinde markaların çok daha büyük değer kazanabileceğini söyledi. “Tasarım desteği hazır giyim sektörü için çok önemli bir destek. Bu sayede firmalarımız ciddi büyüme kaydedebilirler. İhracatçılarımızın moda, endüstriyel tasarım ve inovasyon kapasiteleri artırılarak, katma değerli ürün üretmeleri teşvik edilmek isteniyor. Firmalarımızın daha çok değer kazanması öngörülüyor” açıklamasında bulunan Lafçı, “Tasarım ve Ürün Geliştirme Projesi’yle stratejisi, hedefi olan, katma değeri yüksek ürün ihraç etmek için tasarım yapmak isteyen firmalarımıza teşvik veriliyor. Teşvikten yeni tasarım ünitesi kuran ya da mevcut tasarım departmanını geliştirmek isteyen firmalar yararlanabilecek. Firmalara kurdukları tasarım ünitesi için harcadıkları paranın yüzde 50’si devlet tarafından ödenecek. Ancak ödenecek teşvik miktarı firma başına 1.4 milyon doları geçemeyecek. Süresi maksimum 5 yıl olacak teşvikten firmalarımız sadece bir kez faydalanabilecek” bilgisini verdi.

 Seda Lafçı, Tasarım ve Ürün Geliştirme Projesi’nde teşvikler üç başlık altında toplandığını hatırlatarak, “Her firmaya tasarımcı, modelist ve mühendis istihdamı için bir milyon, alet, techizat ve yazılım için 250 bin, seyahatler için de 150 bin dolara kadar teşvik ödemesi yapılabilecek” dedi. Seminer sonrası katılımcıların sorularını da yanıtlayan Seda Lafçı, desteğe başvuruda bulunmak isteyen firmalara İMA olarak danışmanlık hizmeti verdiklerini de sözlerine ekledi.

 Seminer sonunda OTİAD Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız Seda Lafçı’ya seramik bir tabak takdim ederek, katkılarından dolayı teşekkür etti.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)