Sırbistan Turizm, Ticaret ve İletişim Bakanlığı Genel Sekreteri Stevan Nikcevic ve Sırbistan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Ekonomi Danışmanı Filip Şanoviç ve beraberindeki heyet OTİAD’ı ziyareti etti. OTİAD Başkanı İlker Karataş ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya gelen heyet, tekstil ve hazır giyim alanında Sırbistan’ın Türkiye ile serbest ticaret anlaşmaları mevcut olması sebebiyle gümrük vergisi muafiyeti ile ticaret fırsatlarını konuşma imkânı buldu.

 Hazırgiyim ihracatının yüzde 10’u Osmanbey’den
 OTİAD Başkanı İlker Karataş, Sırbistan heyetini OTİAD’ta ağırlayarak OTİAD faaliyetleri ve Osmanbey’in potansiyeli hakkında ayrıntılı bilgi verdi. 2014 yılında gerçekleşen 18,7 milyar dolarlık hazır giyim ihracatının yüzde 10’nunun Osmanbey piyasası tarafından gerçekleştiğini hatırlatan Başkan Karataş, Osmanbey’in gücüne ve potansiyeline vurgu yaptı. 

 Rusya’ya Sırbistan üzerinden ulaşmak mümkün!
 Sırbistan Turizm, Ticaret ve İletişim Bakanı Genel Sekreteri Stevan Nikcevic de, Sırbistan’ın Rusya ile Serbest Ticaret Anlaşması bulunduğunu bunun ilave bir fırsat yarattığını belirterek, Sırbistan’ın ürün fiyatını kaliteye göre ikinci planda tutmakta olan ve alım gücünün üzerinde kaliteli ürünlere önem veren genç tüketici nüfusları ile yatırım fırsatlarıyla cazip bir pazar olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’ye vize uygulamayan Sırbistan’a THY düzenli ve sık uçuşlar gerçekleştirdiğini belirten Nikcevic, Sırbistan’a neden yatırım yapılması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde anlattı.

 1.1 milyar tüketiciye ulaşma imkanı
 Sırbistan ekonomi yapısı ve fırsatları hakkında bir sunum gerçekleştiren Sırbistan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Ekonomi Danışmanı Filip Şanoviç ise Sırbistan üzerinden 1.1 milyar tüketiciye gümrüksüz ulaşım imkanına vurgu yaptı. Sırbistan’da yüksek kalitede iş gücü, rekabetçi işletme maliyetleri, maddi kolaylıklar ve teşvikler, uygun coğrafi konum ve tüm bunların yanı sıra proaktif ve destekleyici bir hükümetin iş başında bulunduğunu belirterek Sırbistan’a yatırım yapmanın gerekliliğine vurgu yaptı. Sırbistan’ın makro ekonomi verilerini, yatırım çekme başarılarını, serbest ticaret sözleşmesi konularını rakamlarla ifade eden Şanoviç, Sırbistan’ın eski Sovyet Cumhuriyetleri dışında Rusya ile serbest ticareti olan tek ülke olduklarını özellikle belirtti.

 Ziyarette, OTİAD’ın ve Osmanbey’in genel yapısı ve işleyişi hakkında detaylı bilgi verilirken, Başkan İlker Karataş bu tür ziyaretlerin önemine değindi, heyete teşekkür etti. Sırbistan heyeti de, ziyaretleri kapsamında oldukça önemli deneyimler edindiklerini belirterek, bundan sonraki süreçte de OTİAD ile mevcut ilişkilerini daha da ileri götürmek istediklerini ifade etti.  Yaklaşık iki saat süren toplantı sonrasında Başkan İlker Karataş; Sırbistan Turizm, Ticaret ve İletişim Bakanı Genel Sekreteri Stevan Nikcevic’e seramik bir tabak hediye etti ve daha sonra heyet ile öğle yemeğine geçildi.

Toplantıda MESİAD’tan ve TGSD’den de birer temsilci hazır bulundu.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)