Ulusal paranın istikrarlı bir seyre kavuşmasının sadece ülke ekonomisi açısından değil ihracatçılar açısından da son derece önemli olduğuna dikkat çeken OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, kontrol edilemeyen, beklenmeyen kur hareketlerinin ticarete de zarar verdiğini hatırlatarak, Osmanbey olarak Türk parasının değerinin korunmasına yönelik her tür girişimi desteklediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı, “Yastık altındaki dövizi altına veya TL’ye çevirme” çağrısı ülke geneline dalga dalga yayılırken, Türkiye’nin en önemli ihracat merkezlerinden olan Osmanbey’den de kampanyaya destek geldi.

Ulusal paranın istikrarlı bir seyre kavuşmasının sadece ülke ekonomisi açısından değil ihracatçılar açısından da son derece önemli olduğuna dikkat çeken Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, kontrol edilemeyen, beklenmeyen kur hareketlerinin ticarete de zarar verdiğini hatırlatarak, Osmanbey olarak Türk parasının değerinin korunmasına yönelik her tür girişimi desteklediklerini söyledi.

Ağırlıklı olarak yurtdışı pazarlarına çalışan Osmanbey’de, dövizin zaruri olarak kullanıldığı haller dışında, gerekli olmadıkça yabancı para birimi cinsinden para kullanımından kaçınılması yönünde OTİAD üyelerine bir çağrı yapan Karataş, oluşan bu toplumsal duyarlılığın somut bir etkiye dönüştürülmesi için Hükümet nezdinde atılacak adımları merakla izlediklerini belirterek şunları söyledi:

“Yerel paraların korunmasına ilişkin başlayan bu hareket, sadece Türkiye’de değil, hazır giyim sektörünün önemli pazarları olan Rusya ve İran’ı da içine alarak büyümektedir. En azından bir süredir sadece Suriye üzerinden dış politika geliştiren bu devletlerarasında yeni bir diyalog kapısı açılmıştır. Bugünlerde atılacak doğru adımlar, yeni işbirlikleri ve uzlaşmalar bölgenin kaderini değiştirebilecek bir etkiye sahip olabilir. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, finansal dolarizasyonun (!) tüm ekonomiye yayılması; yarattığı risklerden korunulmaması ve yabancı para kullanımının kaçınılmaz bir hal alması ekonomide dengesizliğe yol açan bir yapının ortaya çıkmasına da neden olmaktadır.”

“NEMRUDUN ATEŞİNİ SÖNDÜRMEK İÇİN SU TAŞIMAYA DEVAM EDELİM”

Türk lirası kullanımı konusunda toplumsal duyarlılığın ve bilincin oluşmasının bile Türkiye açısından çok önemli bir kazanım olduğuna dikkat çeken Karataş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Unutulmamalıdır ki istenen etkiyi yakalamak için her şeyden önce ulusal paranın istikrarlı bir seyre kavuşturulması gerekiyor. Kavuşturulsa dahi, uzun yıllar enflasyonla yaşamış olmanın getirdiği alışkanlıklar ve geçmiş istikrarsızlığın belleklerde yarattığı olumsuz etkiler sonucu, dolarizasyon oranları hızlı bir şekilde düşmeyebilir.

Nemrud kendisine karşı gelen Hz İbrahim’in yakılmasına karar verdiğinde ateşi söndürmek için karıncanın taşıdığı suyun belki önemi yoktu ama niyetin büyük önemi vardı. Bu ahval ve şerait içinde memleketimizin bekası için bir zorunluluk söz konusu ise ekonomimizde dolarizasyonu minimize edecek her şey, her kesim tarafından hiç tereddütsüz yerine getirilecektir, getirilmelidir.”

İletişim
Osmanbey Tekstilci İşdamları Derneği Halaskargazi Cad. Yasan İş Merkezi No: 101 Kat:4

Şişli / İstanbul / Türkiye

Tel: +90 212 231 92 85

Faks: +90 212 231 89 46

otiad@otiad.org.tr

OTİAD Hakkında
Osmanbey’de faaliyet gösteren firma temsilcilerini bir araya getiren sektörel bir sivil toplum kuruluşu olan Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) 2 Ağustos 1999 yılında kuruldu. Yaklaşık 750 kayıtlı üyesiyle Osmanbey’in değişimine öncülük eden ve Osmanbey’in bugünkü görünümüne kavuşmasını sağlayan OTİAD, modern, temiz ve güvenilir bir açık hava alışveriş merkezi haline getirdiği Osmanbey’i tasarım ve üretim anlamında “İstanbul’un dünyaya açılan moda kapısı” olarak tanımlıyor.

OSMANBEY Hakkında

Tekstil ve hazır giyimde Türkiye’nin ve İstanbul’un en önemli toptan alışveriş merkezlerinden biri olan Osmanbey, 40 yıla yaklaşan geçmişi, ürün çeşitliliği ve her geçen gün güçlenen markaları ile öncü bir kimliğe sahiptir. İrili ufaklı binlerce firmanın oluşturduğu bir tekstil merkezi ve açık hava moda fuarı görünümünde olan Osmanbey, büyük bir kısmı kendi markasıyla üretim yapan bini aşkın firmayla 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriliyor. Rusya, BDT Ülkeleri Arap Ülkeleri ve Balkan Ülkeleri gibi ülkelerin en önemli tedarikçisi olan Osmanbey, iç piyasanın da en önemli tekstil ve hazır giyim kaynağıdır. Türk Tekstil ve Hazır Giyim İhracatının büyük bir kısmı Osmanbey’den yapılmaktadır. Osmanbey’i diğer eşdeğer piyasalardan ayıran en önemli özelliği ise MODA YARATAN, TASARLAYAN, ÜRETEN, PAZARLAYAN ve hızlı terminlerle çalışan bir merkez olmasıdır. Osmanbey, üretim kalitesiyle, kapasitesiyle, sağladığı istihdamla ve markalaşmış katma değeri yüksek ürünleriyle birçok ülkede adını duyurmuş ve tercih edilen bir piyasa haline gelmiştir. Bu çerçevede dünyada moda trendlerini dikkatle izleyen yönüyle tekstil ve hazır giyim stantlarını belirleyen bir merkez olma yolunda emin adımlarla yürümektedir.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)