Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 23 Haziran 2014 Pazartesi günü Ceylan Continentinal Hotel’de ‘İhracatın Finansmanı’ konulu bir panel düzenledi. TİM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliği yaptığı törene; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Uluslararası Bankacı Walter Buddy Baker’ın yanı sıra; Osmanbey Tekstilci İşadamları derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız da katıldı.

Panelin açılış konuşmasını TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi yaptı. İhracatçıların ‘en büyük problem’ olarak tanımladığı ihracatın finansmanı sorununu ele alan Büyükekşi “Türkiye hedefleri için yeni bir hikaye yazmalı. İhracatın finansmanı bu yeni hikaye için oldukça önemli” diye konuştu.

    Mehmet Büyükekşi’nin ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci kürsüdeki yerini aldı. Zeybekçi, ihracatın finansmanı kavramının aslında dolaylı yoldan ekonomi, sanayi, kalkınma ve büyüme gibi kavramları da etkilediğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti. “2023 hedeflerine eldeki malzeme ile ulaşmamız çok zor. Bu noktada Türkiye yeni bir hikaye yazmalı ve edilgen ekonomiden, etken ekonomiye geçmeli.” Zeybekçi ayrıca, Türkiye’nin sanayici ve ihracatçısı için dünyada kullanılan tüm enstrümanları kullanmasını, hatta kendi şartları ve yapısına göre yeni enstrümanları hayata geçirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

    Uluslararası Bankacı Walter Buddy Baker ise ABD’ye ihracat yapacak Türk şirketleri uyararak, “ABD’li alıcılar, bilanço ve stoklarını düşünerek ihracatçılardan daha uzun vade istiyor. Finansmanı bankalardan değil, tedarikçilerden sağlıyor” diye konuştu.

    Açılış konuşmalarının ardından, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerem Alkin moderatörlüğünde, “İhracatın Finansmanı En İyi Örnekler ve Trendler” konulu panele geçildi. TEB Holding Yönetim Kurulu Üyesi Varol Civil, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Levent Çakıroğlu, COFACE Türkiye Genel Müdürü Belkıs Alpergun ve Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Necati Yeniaras’ın konuşmacı olduğu panelde, hem bankacı hem de ihracatçı tarafları, finansmanın yöntemleri ve örneklerini katılımcılarla paylaştı.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)