Cumartesi günü Dış Ticaret Firmaları ile bir araya gelen OTİAD Yönetimi bugün de (23 Eylül 2014) kumaş firmalarıyla buluştu. 14 firmanın katıldığı toplantıda genel sorunlar üzerinde konuşuldu, çözüm yolları üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

   Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) sektörün tüm bileşenleri ile bir araya gelmeye devam ediyor. Hazır giyim, kumaşçı, dış ticaret, aksesuar… Tüm kesimleri aynı çatı altında toplamayı başaran derneğimiz OTİAD, 14 firmanın katılımıyla gerçekleşen toplantıda sektörün sorunları üzerinde durdu. Katılımcı firmaların üzerinde durduğu arz fazlası, planlı iş yapılmaması, kayıt dışılık, pazarlamada yaşanan olumsuzluklar, uzun vade ile yapılan alışverişler gibi temel sorunlar tespit edildi, çözüm yolları konuşuldu. Osmanbey’li kumaş sektörünün önemli bir misyon üstlendiği, Hazırgiyim firmalarının tedarikçisi olmalarının yanı sıra bir anlamda kredi açan finansörü durumunda oldukları konusunda mutabık kalındı. Piyasada 15 aya varan vadeli satışların konjonkturel arz fazlasından ileri geldiği ve riskli bir durum arzettiği belirtildi.

   Osmanbeyde Ticaret yapan işletmeler olarak öncelikle kumaş sektörünün koyacağı prensiplere titizlikle uyulması halinde sıkıntıların önemli ölçüde ortadan kalkacağı üzerinde duruldu. Bu prensipler vadelerin minimum olması, imza sirküleri aranması gibi hususlar olarak öngörülmüştür. Başkan İlker Karataş’ın yönettiği toplantıda tüm katılımcılar sık sık bir araya gelmek konusunda görüş birliğine vardı. Başkan Karataş toplantı sonrasında tüm görüşleri özetleyerek; herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini söyledi: “Öncelikle firmalarımızın çalışanına, mağazasına yatırım yapması gerekiyor. Eğitimin önemini asla göz ardı etmemeliyiz. Ondan sonra piyasanın genel kurallarına riayet etmeliyiz. 10 fazla kazanalım derken 20 kaybetmenin riskiyle yaşamanın sonunun olmadığını bilmemiz gerekiyor. Onun için herkesin prensiplerini koyması ve bunları uygulaması gerekiyor. Yaşanan tüm sorunların temelinde bizlerin de eksikleri olduğunu görmemiz gerekiyor.”

   Piyasa koşulları değişti

   Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız da yaptığı konuşmada organize perakendenin gelişmesiyle birlikte piyasanın daraldığını belirterek, değişen koşullara uygun hareket etmenin önemine vurgu yaptı. Kumaşçılar arasındaki iletişimin önemine değinen Ayyıldız, duyarlı tüm esnafın OTİAD’ın çatısı altında bir araya gelmesinin önemini ifade etti.

   Toplantıya şu firmalar katıldı:

   Erler Tekstil, Genç Fantezi, Vual Tekstil, Karteks, Berfin Tekstil, Hamidi Textil, Başarı Kumaş, Cantex Textil, Diamont Tex, Esteks, Ayteks, Önceller, Çaparsoy, Cihan Tex.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)