Tahran’da düzenlenecek olan 22. Irantex 2016 Fuarı’na milli düzeyde iştirak edileceğini belirten İTO Başkan Yardımcısı Topçu “İran, ekonomik olarak büyük bir güç ve İran’ı Türkiye için stratejik nitelikli ticari ortak, partner olarak görüyoruz” dedi.

 İstanbul Ticaret Odası (İTO), 3-6 Eylül 2016 tarihleri arasında İran'ın başkenti Tahran'da  Tahran International Permanant Fairground’ta düzenlenecek olan ’22. Irantex 2016 Fuarı’; Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Bayrampaşa Tekstilci, Sanayici İş Adamları Derneği (BATİAD), Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD), Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) ve Türkiye Triko Sanayicileri Derneği'nin (TRİSAD) iş birlikleriyle, İTO tarafından ‘milli iştiraki’ sağlanacak olan tanıtım toplantısı, sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. OTİAD Başkanı İlker Karataş’ın da hazır bulunduğu tanıtım toplantısında, OTİAD Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Pala, Sarven Okçu’nun ve Osmanbeyli iş adamlarının ilgisinin yoğunluğu dikkat çekti. 

 “İran Önemli Bir Pazar”
 Tanıtım toplantısında 15 Temmuz darbe girişimini kınadığını belirterek konuşmasına başlayan İTO Başkan Yardımcısı Durmuş Topçu, yurt dışı pazarların geliştirilmesi, üyelere yeni iş olanakları yaratılması ve ihracatın artırılmasının odanın öncelikli görevleri arasında bulunduğunu belirterek, bu amaç için en önemli araçlardan birisinin fuar organizasyonları olduğunu kaydetti. 

 Sektör Temsilcilerinden Fuara Destek 
 OTİAD Başkanı İlker Karataş ise konuşmasında 15 Temmuz darbesini lanetledi ve her şeye rağmen daha çok çalışmak gerektiğine vurgu yaptı: “Her ne kadar ülkenin ve dünyanın gündemi farklı konularla dolu olsa da bizim işimize, gücümüze bakmamız lazım. Ülkemiz için, gelecek nesillere iyi bir ülke bırakmak için çalışmamız, mücadele etmemiz gerekmektedir. Böyle bir anlayışla, motivasyonumuzu bozmadan; zaten son üç yıldır büyük bir mücadelenin içerisindeydik. Karamsarlığa düşmeden bugünlere kadar geldik,  bu son durum da bizi yıldıramayacak; bunun da üstesinden geleceğimize inanıyorum. Geçmişte geldiğimiz gibi…”

 Başkan Karataş; İTO’nun yapmış olduğu organizasyonların fazla söze gerek bırakmadığını hatırlatarak, “Katılım göstermemiz gereken bir fuar. Güvenebileceğimiz bir organizasyon, bir ekip var karşımızda. Yaşanan tecrübelere dayanarak söylüyorum; son derece önemsememiz gereken; göz ardı edemeyeceğimiz bir pazar İran pazarı. İran özelinde baktığımız zaman geçen yıl aynı döneme oranla bu yıl ilk beş ayda iki katı ihracat yapılmış. Bu da bize pazarın değerini gösteren önemli bir faktör diye düşünüyorum.”

 İTO Yönetim Kurulu Üyesi Servet Samsama, TRİSAD Başkanı Mustafa Balkuv,  LASİAD Başkanı Gıyaseddin Eyyüpkoca yaptıkları konuşmada 15 Temmuz darbe girişimini lanetleyerek, yaşananlar sonrası daha çok çalışmak gerektiğine vurgu yaptılar. Konuşmacılar İran pazarının önemine değinerek, "Özellikle söz konusu ülke İran ise, bu fuarda mutlaka yer almak gerekiyor” diye konuştular.

 Fuar hakkında 
 İTO Fuarlar Koordinatörü Aysun Yılmaz, katılımcılara fuar hakkında bilgiler vererek, organizasyonun “Tahran International Permanant Fairground’ta yapılacağını belirtti. Yılmaz, fuarın 1989 yılından beri düzenlendiğini, yaklaşık15 bin metrekarelik bir alanda yapılacağını, yerel katılımcı firma sayısının 176, uluslar arası katılımcı firma sayısının 196 olduğunu ifade etti. Standart stantla katılım bedelinin 5 bin 500 avro olduğunu bildirdi.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)