Ankara Sanayi Odası koordinatörlüğünde, İstanbul Sanayi Odası ve Adana Sanayi Odası ortaklığı ile yürütülen “Kayıt Dışı İstihdamın Azaltılması Projesi” kapsamında İstanbul Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde bir seminer ve panel gerçekleştirildi.

 İstanbul Sanayi Odası (İSO) Genel Sekreter Yardımcısı Türker Çelik toplantının açılışında yaptığı konuşmada, projenin amacının çalışan ve işveren farkındalığını arttırarak kayıt dışı istihdam ile mücadele için çözüm önerileri geliştirmek olduğunu dile getirdi.


 Emek Yoğun Sektörlerde Kayıt Dışılık Daha Fazla

 Seminerde konuşan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden Doç. Dr. Umut Omay, “Dünyada istihdam yükünün az olduğu ülkelerde kayıt dışı da az. Emek yoğun sektörlerde kayıt dışılık daha fazla. Tarımda ve hizmet sektörlerinde de kayıt dışılık yüksek. İmalat sanayiinde ise yüzde 20’ler civarında” diye konuştu. Omay, kayıt dışı istihdamın önlenmesi için devletin yanı sıra işçi ve işveren örgütleri başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine büyük görev düştüğünü belirtti.

 Seminerde daha sonra MESS Baş Hukuk Müşaviri Av. Erten Cılga işveren kesiminin kayıt dışı istihdam sorununa bakışını değerlendiren bir sunum gerçekleştirdi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komserliği Yetkinlik Programları Müdürü Damla Taşkın ise sunumunda geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler ve bu alandaki yapılan çalışmaları değerlendirdi.


 Öğleden Sonra Panel Gerçekleşti

 Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise kayıt dışı istihdam konusunda bir panel gerçekleştirildi. Ankara Sanayi Odası  Saha Koordinatörü Dr. Yüksel Vardar, İstanbul SGK İl Müdür Yardımcısı Murat Özdamar, İstanbul Milli Eğitim İl Müdür Yardımcısı Serkan Gür, BİTAV Genel Sekreteri Reşat Kadaifçiler konuşmacı olarak katıldılar.  Panelistlerin konuşmalarının ardından soru cevap bölümüyle toplantı sona erdi.  Günboyu süren seminer ve paneli OTİAD adına Genel Sekreter Sami Kurt ve Genel Sekreter Yardımcısı Mertgün Elmas takip etti.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)