İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), Yenibiris.com ile tekstil ve hazır giyim sektörlerinde işverenle iş arayanları bir araya getirmek amacıyla ‘Tekstilde İş Var’ projesi kapsamında işbirliği anlaşması imzaladı.

 Tekstil sektöründe kaliteli iş gücünü doğru taleple buluşturmayı amaçlayan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) 'Tekstilde İş Var' projesi kapsamında Türkiye'de online iş ve insan kaynakları hizmetlerinin öncülerinden olan Yenibiris.com ile iş ortaklığı anlaşması imzaladı. Tekstil ve hazır giyim sektörlerinde ihtiyaç duyulan iş gücünü, İTHİB üye firmaları yanı sıra tüm Türkiye'ye kazandırmayı amaçlayan proje ile kalifiye ve ara elemana istihdam sağlanacak. Projenin tanıtım toplantısına katılan, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası (TTIS) İkinci Başkanı Ahmet Topbaş, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu, Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, OTİAD Başkan Yardımcısı Hikmet Ünal, BATİAD Başkanı Aydın Erten gibi isimler de sektörün istihdam sorununu çözecek projeye destek verdiler. 

 "Tekstilde Daha Çok Yapacak Şey Var"
 Yenibiris.com ile hayata geçirdikleri 'Tekstilde İş Var' projesinden memnun olduklarını belirten İTHİB Başkanı İsmail Gülle, "90'lı yıllarda tekstil Türkiye'nin en gözde sektörüydü. Tekstil eğitimi de çok ciddi talep görüyordu. Tıptan daha yüksek puanlarla öğrenciler tekstil bölümlerini tercih ediyorlardı. Günümüze yaklaştıkça sektöre karşı olumsuz bir yargı oluşmaya başladı. Üniversiteler öğrenci bulmakta zorlanmaya başladı. Biz bu imajı yıkmak için yıllardan beri ihracatçı ve sanayici olarak, tekstilde daha çok yapacak şey olduğu inancı ile çalışıyoruz" dedi. Gülle, özellikle gençlerin tekstil sektörüne bakış açılarını değiştirmek için Yenibiris.com ile istihdam projesi yaptıklarını ifade ederek, "Tekstilde iş olduğuna inanıyoruz. 14 tekstil fakültemizden her yıl yüzlerce gencimiz mezun oluyor. İşsizliğin arttığı bir dönemdeyiz. İşsizlerimizin yüzde 20'sini eğitimli gençler oluşturuyor. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizi sektörün dinamizmine katmak istiyoruz. Biz burada yaptığımız işbirliği ile istihdama dolayısıyla ülkemize ufak bir artı bile katabilirsek mutlu oluruz." ifadesini kullandı.

 İlk Günde 1.000 Başvuru 
 İTHİB'in 4 bin üye firmasının proje kapsamında yer alacağını vurgulayan İsmail Gülle, Yenibiris.com'da 17 Aralık'ta www.yenibiris.com/ithib adresinden başvuruların başladığını, daha ilk günden 1.000 kişinin iş başvurusunda bulunduğunu söyledi. İTHİB Başkanı Gülle, henüz duyurusu ve tanıtımı yapılmamasına rağmen ilk günden böyle bir başvuru sayısı almalarının sevindirici olduğunu söyleyerek, "Projemiz İstanbul ile sınırlı kalmayacak, Türkiye'nin projesi olacak. 'Tekstilde İş Var' projesi, tekstil ve hazır giyim sektörlerinde ihtiyaç duyulan kalifiye elaman ve ara elamanın işverenle buluşturulduğu önemli bir platforma dönüşecek" dedi.

 Yenibiris.Com ve İTHİB Uygun Aday İle Uygun İşvereni Buluşturuyor

 Yenibiris.com adına protokolü imzalayan Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Ahmet Özer de istihdamın önemine değinerek, İTHİB işbirbirliğinde gerçekleştirilen iş ortaklığı ile işverenle iş arayanları bir araya getireceklerini söyledi. Yenibiris.com'un 2016 yılında tekstil dışında da sektörlere yöneleceğini aktaran Özer, ülke istihdamına ve ekonomisine önemli oranda katkı sunmayı hedeflediklerini belirtti.

 'Tekstilde İş Var' projesinin detayları ile ilgili bilgi veren Ahmet Özer , “İTHİB'in web sayfasında da kendi alt yapımızı oluşturduk. İş arayanlar da işverenler de buradan oluşturduğumuz sistemle başvurularını yapabilecekler. Yenibiris.com ve İTHİB sitelerinden uygun aday ile uygun işvereni bir araya getireceğiz" diye konuştu. 

 İlk Ayda 45-50 Bin Arası Başvuru Bekleniyor
 Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Özörnek ise Yenibiris.com'da 9 milyon kişinin toplam 17 milyon özgeçmişi olduğunu ve bu kişilerden 1 milyona yakınının tekstil ve hazır giyim sektörlerinde istihdam edilecek kişiler olduğunu belirtti. Özörnek, sitenin aylık 78 milyonun üzerinde sayfa gösteriminin de olduğunu hatırlatarak, “ Proje kapsamında Yenibiris.com'dan ilk ayda tekstil ve hazır giyim sektörlerinde 45-50 bin arası başvuru olacağını tahmin ediyoruz. Kalifiye eleman arayanlar rahatlıkla bu proje kapsamında aradığı istihdama kavuşacak" şeklinde konuştu. 

 “Gençlerin Enerjisini Doğru Tahlil Edersek, Gelecek Kaygımız Olmaz"
 Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da İTHİB'in yaptığı projeden en fazla yararlanacak grup olduklarını ifade etti. Üretime yatırım yapmanın önemine değinen Orakçıoğlu, “İtalya'nın dünya devi markalarının hem patronları hem de CEO'ları bize gelerek, arkalarında bırakacakları bir nesilleri olmadıklarını söylediler. Bizi ilgiyle takip ettiklerini ve geleceğin bizim olduğunu söylediler. Gençlerin enerjisini doğru tahlil edersek, gelecek kaygımız olmaz" dedi.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)