Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, “Rusya ile yaşanan uçak krizinin yarattığı bütün olumsuz şartlara rağmen kış ortasında aralarında 1000’in üzerinde Rus’un da bulunduğu 5 bin yabancı misafir ağırladık. 1 milyon ürün satıp hem hazır giyim sektörümüze hem de ülke turizmimize büyük bir katkı sağladık” dedi. Dosso Dossi Fashion Show’a OTİAD Başkanı İlker Karataş ve Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız da katıldı, Dosso Dossi Fashion Show’a destek verdi.

 İş ve tatili birleştiren özgün modeliyle tüm dünyada adından söz ettiren Dosso Dossi Fashion Show’un 20’ncisi, Rusya ile uçak krizinin patlamasının üzerinden bir ay bile geçmeden Antalya’da gerçekleştirilirken, organizasyonda önemli bir başarıya imza atıldı.

 Yaşanan krize rağmen 1000’in üzerinde Rus’u Antalya’ya getirdiklerini bildiren Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, toplamda 50 milyon dolar ile beklentilerin üzerinde ciro gerçekleştirdiklerini bildirdi.  Eraslan 10 yıl önce 11 üretici firma ve 45 alıcı ile yola çıktıklarını hatırlatarak, bugün 150’ye yakın yerli üretici ile 32 ülkeden 5 bin alıcıyı buluşturduklarını söyledi.

 Bütçeler Kısılırken Global Tanıtım Yaptık
 Hazır giyim ihracatının 2 milyar dolarlık kan kaybı yaşadığı bir dönemde elde ettikleri başarının çok daha anlamlı olduğunu vurgulayan Eraslan, şöyle devam etti: “En önemli pazarlarımız arasında yer alan Rusya, Ukrayna ve diğer bölge ülkelerinin paraları son bir yılda yüzde 100’e varan oranlarda değer kaybetti. Herkes tasarrufa yönelip bütçelerini kısarken, biz tamamen öz kaynaklarımızdan 3 milyon dolar ayırarak uluslararası tanıtım atağı başlattık. Ekim ayında Ukrayna’dan startını verdiğimiz kampanya sayesinde Rusya başta olmak üzere BDT ülkelerinde 350 milyon kişiye ulaştık. Diğer taraftan 10’uncu yılımıza özel tüm misafirlerimizden katılım için 15 bin dolarlık alım şartını kaldırdık.

 Tam ektiklerimizin meyvelerini toplayacakken, yani rekor katılımcı ile ciro rekoru kırmaya hazırlanırken Rusya ile uçak krizi patladı. Fuara üç hafta kala çıkan krize rağmen, 10 yıl boyunca aramızda çok özel bir bağ oluşturduğumuz binin üzerinde Rus dostumuz Antalya’ya geldi. Geçmiş yıllarda bu rakam bin 500’ü buluyordu. Her türlü olumsuzluğa rağmen 1 milyon ürün satarak 50 milyon dolarlık ciromuzu koruduk. Diğer taraftan fuar nedeniyle Antalya’da yarattığımız 10 bin kişilik insan trafiğiyle ülke turizmimize de büyük bir moral motivasyon sağladığımızı düşünüyorum.”

 Rusya’ya Sokulmayan Ürüne İade Garantisi Verdik

 Türkiye’de alanında en büyük fuar organizasyonu olduklarını vurgulayan Hikmet Eraslan, 150 civarında yerli firmanın Dosso Dossi Fashion Show için üretim yaptığını hatırlattı. Yaklaşık 30 bin kişiye geçici istihdam imkânı yarattıklarının altını çizen Eraslan şunları söyledi:

  “Küresel belirsizliklerin tüm risklerini üstlenerek hem üretici hem de alıcı için garantörlük yapıyoruz. Bir başka deyişle iki taraf için güven köprüsü oluşturuyoruz.  İstanbul İkitelli’deki lojistik üssümüzden 32 ülkede 200’ün üzerinde şehre ürün sevk ediyoruz. Siparişleri en geç 45 gün içinde alıcıya ulaştırıyoruz. İlk kez bu fuarda Rus alıcılarımıza özel iade garantisi veriyoruz. Eğer bir müşterimiz aldığı ürünü Rusya’ya sokamazsa, malı iade edebilecek, biz de kendisine parasını göndereceğiz. Dosso Dossi Fashion Show’un bugünlere gelmesinde büyük katkısı olan Rus dostlarımızla el ele verip bu sıkıntılı dönemi de en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum.”


 İHKİB, OTİAD ve LASİAD başkanlarından destek

 Hazır giyim endüstrisini temsil eden İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş ile Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca da Antalya’daki etkinliğe katılarak Dosso Dossi’ye destek verdiler.

 İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Dosso Dossi’nin Rusya ile yaşanan krize rağmen büyük risk alarak kapılarını açtığına dikkat çekti. Bu koşullar altında yabancıları Türkiye’ye getirmenin zorluğuna değinen Tanrıverdi, şunları söyledi: “Büyük bir emekle bu zorlu organizasyonu başardıkları için hazır giyim sektörü ve ülkem adına kendilerine teşekkür ediyorum. 5 bin konuk içinde yer alan 1000’in üzerindeki Rus, çok da kolay olmayan yollardan  Antalya’ya geldi. Onların bu ilgisi iki halk arasındaki güçlü ilişkilerin siyasal gerilimlere rağmen kesintisiz sürdüğünü, bundan sonra da devam edeceğini ortaya koydu.”

 OTİAD Başkanı İlker Karataş ise Rusya ile yaşanan gerilimin siyasi boyutta kalıp iş yaşamına sirayet etmemesini arzuladıklarını söyledi. Toplam 9 milyar dolarlık ticarin bir de Rus tarafının bulunduğuna ve sıkıntıların soğumasının zaman alacağına dikkat çeken Karataş, farklı bölgelere açılımlar yaparak krizin zararının telafi edilebileceğini sözlerine ekledi. 

 LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca da “Türkiye’nin gururu olan bu organizasyona İHKİB ve TİM’in destek vermesi gerekiyor. Bugün 30’un üzerinde ülkeden alıcı getiren Dosso Dossi, alacağı desteklerle yeni ülkeleri bu zincire ekleyip, etki alanını genişletebilir” dedi.

 5 Bin Kişi İle En Kalabalık VIP Yemeği Rekoru Kırıldı

 20’incisi düzenlenen Dosso Dossi Fashion Show’da en kalabalık VIP yemeği rekoruna da imza atıldı.  Hikmet Eraslan’ın Antalya Expo Center’da yabancı misafirler ve davetliler onuruna verdiği 10’uncu yıl gala yemeğine yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Gala gecesini Mustafa Sandal ve Rumen yıldız Otilla şarkılarıyla renklendirdi.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)