Tekstil dünyasının önemli marka ve lokomotifi Osmanbey Tekstilci İş Adamları Derneği (OTİAD), kutsal Muharrem ayı vesilesiyle 5 gün boyunca 15 ayrı noktada aşure dağıtacak.

Osmanbey Tekstilci İş Adamları Derneği (OTİAD), Muharrem ayı nedeniyle halka

ve esnafa aşure dağıtacak. 18 Kasım Pazartesi günü başlayacak etkinlik, 22 Kasım Cuma günü sona erecek.

OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ulvi Orhan, Muharrem ayının faziletlerle dolu bir ay olduğunu belirterek, “Muharrem ayı, Kur’an-ı Kerim’de, kıymet verilen dört aydan biridir. Allah, birçok duaları aşure gününde kabul etmiştir. Biz de bu ayı hatırlamak ve hatırlatmak amacıyla aşure dağıtmayı uygun gördük. Etkinliğimize vatandaşlarımızın büyük ilgi göstereceğini düşünüyorum. Bu tür organizasyonları sürdüreceğiz” diye konuştu. . Başkan Orhan, sponsorluğunu Ayteks’in üstlendiği etkinlik dolayısıyla firma sahibi OTİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız’a teşekkür etti.

Aşure Hakkında;

Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam dininde önemli bir yeri ve kıymeti olan bir gündür. Aşure, İbranice “aşûr” sözcüğünden gelir. Türkçe’ye ise Arapça’dan geçmiştir. Sözcüğün Sâmî diller arasında ortak bir sözcük olduğu düşünülmektedir.

Aşure ismi verilen tatlının ortaya çıkışına dair bir inanış mevcuttur. Bu inanışa göre, İslam dininde inanılan peygamberlerden olan Nuh’un tufandan sonra Aşure Günü’nü kutlamak için geminin ambarında kalan erzakı karıştırıp bir tür tatlı yiyecek hazırlamıştır. İçinde birçok farklı malzemenin kullanıldığı ve bir gelenek olan bugün hâlâ Aşure Günü Müslümanlarca yapılan aşure tatlısının böyle ortaya çıktığı öne sürülmektedir. Aşure Günü aşure pişirmek sadece bir gelenektir, dini bir önemi yoktur, bir ibadet değildir.

0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)