Polonya Türkiye İşadamları Derneği (POTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Bektaş, Genel Sekreter Selçuk Yargıcı ve Sabri Sami Yılmaz’dan oluşan bir heyet OTİAD’ı ziyaret etti.

 Ziyarette konuşan Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş, Türkiye ile Polonya arasındaki ticaretin 2000 yılından bu yana sürekli arttığını belirtti. Başkan Karataş, "Türkiye ile Polonya arasındaki ticaretin hacmi 2000 yılından itibaren düzenli bir artış gösterdiğini görüyoruz. 2000-2016 yılları arasında Polonya’ya ihracatımız 15 kat, Polonya’dan ithalatımız ise 19 kat büyümüştür. Ancak iki ülke arasındaki ticaret dengesi 2004 yılında ülkenin AB’ye üye olmasından itibaren ülkemiz aleyhine geliştiğini de görmek gerekiyor. Bu durum, büyük ölçüde AB ve diğer gelişmiş ülkeler kaynaklı yabancı sermaye yatırımları sonucu ülkemizin ihtiyacı bulunan mamul ve yarı mamul ürünlerin Polonya’dan tedarik edilmesiyle açıklanabilir sanırım. Öte yandan kendi pazarımıza baktığımızda ise Osmanbey 2017 yılının Ocak-Ağustos döneminde 23 milyon doların üzerinde Polanya’ya ihracat yapmıştır. Dolayısıyla üyelerimizin Polonya pazarı ile yakından ilgilendiklerini söyleyebiliriz " dedi.

 Polonya Önemli Bir Pazar

 Türkiye ile Polonya ticaretiyle ilgili bilgi veren POTİAD Başkanı Sabri Bektaş, Polonya ile ticaretin değişen koşullarına uyum sağlamak gerektiğine vurgu yaptı. Değişen koşulları fırsata çevirmek için Varşova’da Türk Ticaret Merkezi’nin önemli bir girişim olacağının altını çizen Bektaş, “Polonya’da büyük bir bölümü hazır giyim sektöründe olmak üzere yaklaşık 200 Türk firması faaliyet gösteriyor. Bavul ticareti ile başlayan, sonraları ise toptan satışa geçen bu firmaların yine büyük bir bölümü İstanbul Osmanbey, Laleli, Merter piyasasından mal getirmekte ve Polonya’daki ithalatçılar olarak da yine kendi firmaları gözüküyor.  Bunu bir ticaret merkezi ile üst aşamaya taşımak istiyoruz. Üyelerinizden de bu projeye destek verilmesini bekliyoruz” diye konuştu.
0 YorumYorumları Kapat

Bir Yorum Yaz

Bilgi İçin

Telefon: +90 212 231 92 85
Faks: +90 212 231 89 46
otiad@otiad.org.tr

Haber Bülteni Aboneliği

OTIAD © Copyright 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Haber Bülteni

En yazılar ve güncellemeler e-posta adresinize gelsin.

Söz veriyoruz, asla spam yapmayacağız :)